Tínedžer vyhral $250 000 dolárov v najväčších pretekoch dronov na svete

  • 15-ročný britský tínedžer Lukáš Bannister vyhral $250 000 dolárov víťazstvom v prvom World Drone Prix v Dubaji, spomedzi 150 tímov z celého sveta.
luke-bannister-dubai
  • 15-ročný britský tínedžer Lukáš Bannister vyhral $250 000 dolárov víťazstvom v prvom World Drone Prix v Dubaji, spomedzi 150 tímov z celého sveta.

Preteky dronov sa pomaly, ale iste stávajú čoraz populárnejšie aj medzi laickou verejnosťou. Dubai World Drone Prix bol zatiaľ najväčším eventom, s prize poolom 1 000 000 $ dolárov. Viac ako 2000 divákov sa prišlo pozrieť na 150 tímov súťažiacich o výhru, no bol to práve tím Luka Bannistera, Tornado X-Blades Banni – UK, ktorý porazil domácu posádku Dubaj Drone Trek, ktorí skončili na druhom mieste.

Tento šport už prilákal investície od investorov ako sú napr. majitelia tímov NFL, stále má však pred sebou kus cesty, kým sa z neho stane mainstreamová záležitosť. Obzvlášť dôležitá je otázka, ako vlastne budú ľudia sledovať preteky. Piloti dronov totiž majú špeciálnu náhlavnú súpravu, vďaka ktorej vidia dráhu v móde FPV (first person view), avšak pozorovatelia sledujúci túto prenášanú stopáž môžu mať pocit, ako keby boli v blízkosti obzvlášť podráždenej prerastenej osy. Druhá kamera by mohla pomôcť ľudskému mozgu vnímať súvislostí pohybov v priestore, ale niektoré pretekárske ligy hostia svoje preteky vo vnútri budov, čo túto možnosť sťažuje. Aj napriek tomuto, pohľad na rýchlosť a obratnosť Lukeoveho drona pri jeho víťazstve stojí za to.

Je lepšie 1x vidieť, ako 100x počuť. World Drone Prix sa zúčastnili osobne aj chalani zo slovenského UAVONIC. Dubaj podľa nich spravil veľký krok tomu, aby sa preteky dronov stali serióznym športom. A bolo to naozaj veľkolepé. Udelilo sa veľmi veľa cien, za všetky rôzne achievementy. Dôvod je jasný – podporiť každého, kto sa na tomto evente participoval, či už priamou alebo nepriamou formou. Cieľom je predsa vytvoriť komunitu.  Hoci sa celý World Drone Prix dá hodnotiť pozitívne, sú aj vecí, ktoré potrebujú zlepšenie, napr. priebeh jednotlivých pretekov nebol až taký prehľadný, chýbal aktuálny counter rýchlosti, a po skončení nebolo ihneď na 100% jasné, kto vlastne vyhral.

Chalani z UAVONIC však nešli do Dubaja iba kvôli zážitku. Sami sú trendsettermi v oblasti UAV a dronov na Slovensku všeobecne. Drony totiž nie sú len zábava, majú široké využitie i v priemysle, poľnohospodárstve, stavebníctve atď. Takisto s nástupom dronov v budúcnosti, klasickým lietadlám a vrtuľníkom na iné, ako dopravné účely, odzvonilo. V máji chystá UAVONIC  vlastný event, a skúsenosť z takého veľkého podujatia, akým je World Drone Prix, ho pomôže pripraviť čo najlepšie. Je to tak, komunita na Slovensku v oblasti dronov existuje, a rozrastá sa.

index

foto: UAVONIC

zdroj: theverge, titulná fotka: wtvox.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá