Tipy, ako úspešne vykľučkovať zo záľudných otázok na pohovoroch

  • Chystáš sa na pohovor a chceš zažiariť? Pripraveným šťastie praje, a preto sme ti pripravili pár užitočný rád, ktoré ti môžu na najbližšom pohovore výrazne pomôcť. Ide o tipy z prvej ruky, a teda priamo od členov personálnej agentúry SYNERGIE Slovakia.
job
vgajic / Getty Images
  • Chystáš sa na pohovor a chceš zažiariť? Pripraveným šťastie praje, a preto sme ti pripravili pár užitočný rád, ktoré ti môžu na najbližšom pohovore výrazne pomôcť. Ide o tipy z prvej ruky, a teda priamo od členov personálnej agentúry SYNERGIE Slovakia.

Pracovný pohovor zrejme pre nikoho z nás nepredstavuje zážitok, na ktorý sa tešíme niekoľko týždňov vpred. Práve naopak, často nie je ľahké zostať úplne bez trémy s pocitom, že všetko je v tvojich rukách.

Keď už máš vybraný ten najadekvátnejší odtieň košele, v hlave všetky zaručené tipy, ako dostať vysnívaný job, prichádza na rad samotné stretnutie s tvojím budúcim zamestnávateľom. Aj keď si si istý, že ťa nemôže prekvapiť futurologická otázka, kde sa vidíš o 50 rokov alebo pomenovanie tvojich silných a slabých stránok, mal by si celú situáciu vnímať aj z tej druhej strany.

foto:pexels.com

Personalisti môžu často vidieť veci úplne inak ako ty. Skrytý zostáva psychologický význam, ktorý je cítiť z tvojich slov, tónu a neverbálnych prejavov. Recruiteri majú túto oblasť zvládnutú, avšak do tejto problematiky môžeš nahliadnuť aj ty. Psychológia predsa nie je kvantová fyzika.

V minulosti obľúbené hypotetické otázky a magické scenáre, ktoré sa môžu stať len v Matrixe sú našťastie zabudnuté. Dnes letí predovšetkým behaviorálne interview. To znamená, že otázky sa pýtajú tak, aby ťa viedli k popisu konkrétnych situácií z pracovného či, v prípade čerstvých absolventov, akademického života.

Ako teda odpovedať na záľudné pohovorové otázky tak, aby si o tebe mysleli, že si hviezdny kandidát? Tu je pár rád, ktoré by si mal mať na pamäti.

 

Ahoj, tak nám teda povedz tvoje slabé a silné stránky.

Toto je zaužívané klišé, ktoré recruiteri používali, používajú a budú používať. Preto sa na túto otázku priprav, urob si doma generálku a hlavne si dobre naštuduj požiadavky spomenuté v inzeráte. Nespoliehaj sa, že zopakuješ to, čo máš v CV. Všetci budú od teba očakávať reálne príklady z praxe, každá z tvojich vlastností sa určite dá opísať pomocou reálnej situácie, ktorú si zažil. Stále maj na mysli self-marketing, umenie sa predať je totižto v mori uchádzačov kľúčové.

foto:pexels.com

Taktiež si vyber vlastnosti, ktoré sú relevantné k práci, o ktorú sa uchádzaš. Predsa len kreatívny dizajnér sa firme zíde viac ako komunikatívny dizajnér.

Aké sú tvoje priority pri hľadaní práce?

Táto otázka je jasne cielená na preverenie tvojej motivácie, záujmu a sebareflexie. Ak zostaneš bez názoru s prístupom pohodového flegmatika, ktorý je v zásade otvorený všetkému, vykreslíš sa ako stratený človek, ktorý nevie, čo chce.

foto:pexels.com

Tvoja odpoveď by mala byť výstižná a konkrétna. Ak budú vidieť, že si nad takouto otázkou uvažoval, vieš, čo ťa baví a motivuje, máš vyhraté. Ak svoje tvrdenia podložíš príkladmi z praxe, o to lepšie.

 

Aká je tvoja motivácia tu pracovať?

Tak ako sa otázky personalistov často opakujú, ani odpovede uchádzačov nesršia prílišnou kreativitou. Zopakovať naučené frázy z internetu ti na ceste za tvojou kariérou nepomôžu. V takýchto prípadoch zaboduješ úprimnosťou a bezprostrednosťou. Odpovedaj však pravdivo, nie zaužívanými frázami, s ktorými nikoho neoklameš a v konečnom dôsledku pôjdeš len proti sebe.

foto:pexels.com

Plat nie je tabu

Plat je téma, pred ktorou by si mal mať rešpekt, nie však strach.Stačí nezanedbať prípravu a všetko môže dopadnúť podľa tvojich predstáv. Napíš si dlhý zoznam tvojich úspechov a silné argumenty podporujúce tvoju nenahraditeľnosť. Tvojho budúceho šéfa budú zaujímať len fakty a pridaná hodnota, ktorú vieš do firmy priniesť. To, že máš na krku hypotéku a 5 detí nikoho nepresvedčí, aby ti dal plat, o ktorý žiadaš.

foto:pexels.com

Čo je tvojím cieľom (súkromným alebo profesionálnym) na najbližších 12-18 mesiacov?

Aj keď už zväčša nepadajú typické otázky týkajúce sa tvojej budúcnosti v horizonte niekoľkých rokov dopredu. Tvoja vízia je pre zamestnávateľa stále horúcou témou. Predtým ako verejne oznámiš svoj dlhodobý cieľ, dobre si premysli každý detail s ním spojený. Máš jasno, ako plánuješ svoj cieľ dosiahnuť? Čo si pre jeho dosiahnutie doteraz urobil?

Pokojne si spíš pár ucelených bodov, vďaka ktorým budeš vystupovať ako kandidát s reálnou predstavou, dobrým odhadom vlastných schopností, ktorý je navyše aj cieľavedomý.

foto:pexels.com

Ako reaguješ pod stresom?

Táto otázka sa zdá byt celkom opodstatnená, nie je nič neobvyklé, že zamestnávateľ by rád vedel, či sa mu pri prvom náročnom deadline náhodou nezrútiš. Nezostaň však prekvapený, ak takáto klišé otázka vôbec nepadne. Šéf si tvoj stres môže totiž otestovať na vlastné oči.

Navodiť ti ho môže nepríjemnou otázkou a bude pozorovať, ako reaguješ. Takisto môže použiť nepríjemný, nadradený komunikačný tón, bagatelizovať a spochybňovať tvoje úspechy alebo ti zadá nerealistickú úlohu v smiešnom časovom limite. Zachovajte preto pokoj a svoju reakciu si najskôr premysli a mysli na to, že aj on je v konečnom dôsledku na tvojej strane.

foto:pexels.com

Veríme, že tieto tipy priamo z praxe ti na tvojej ceste k novej práci aspoň trochu dopomôžu. Predovšetkým však nezanedbaj prípravu, vďaka ktorej ti priamo v “teréne” pôjde všetko o niečo ľahšie. Dôležité je vedieť, čo chceš ale aj, čo vieš druhej strane ponúknuť. Nesnaž sa prezentovať ako vševed, ukáž svoj potenciál a ochotu učiť sa nové veci a máš vyhraté.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá