Tisíce Švédov si nechávajú pod kožu implantovať mikročipy o veľkosti zrnka ryže

  • Čipovanie ľudí sa stretáva s veľkým odporom verejnosti, nájdu sa však aj výnimky
  • Tisíce obyvateľov Švédska sa rozhodli pre zavedenie mikročipu pod svoju kožu
  • Čipy im majú uľahčiť život a nahradiť celú plejádu identifikačných kariet
čipovanie
flickr
  • Čipovanie ľudí sa stretáva s veľkým odporom verejnosti, nájdu sa však aj výnimky
  • Tisíce obyvateľov Švédska sa rozhodli pre zavedenie mikročipu pod svoju kožu
  • Čipy im majú uľahčiť život a nahradiť celú plejádu identifikačných kariet

Už takmer tritisíc obyvateľov Švédska sa rozhodlo vložiť pod svoju kožu kúsok najmodernejšej technológie a to úplne dobrovoľne. Moderné technológie totiž prinášajú obrovské výhody. Malý čip uľahčí identifikáciu. Ľudia tak nemusia nosiť občianske preukazy či kupovať lístky na vlak. Implantácia čipu je nenáročná, keďže má veľkosť zrniečka ryže.

S aplikáciou týchto čipov sa začalo už v roku 2015. Obyvateľka Švédska Ulrika Celsing má jeden takýto čip implantovaný vo svojej ruke. Ten jej nahrádza členskú kartu do fitka a slúži tiež ako vstupná karta do jej kancelárie. Stačí iba zamávať rukou pred snímačom a zadať kód. Čipovaniu sú naklonené aj štátne železnice SJ rail, ktoré zaviedli špeciálne skenery pre ľudí s biometrickými čipmi. Pri cestovaní sa im z čipu odčíta hodnota cestovného. Podľa železníc je tento pokus veľmi úspešný. Ľudia tak nemusia stáť v rade na lístky.

Čipovanie masovou záležitosťou?

„Množstvo ľudí sa obáva toho, že pri aplikovaní mikročipu môžu byť sledovaní, nech sú kdekoľvek. Viac starostí by im však mal robiť ich mobilný telefón alebo využívanie kreditnej karty. Existuje množstvo iných spôsobov sledovania, než len mikročip,“ povedal hovorca železníc.

Čip sa aplikuje pod kožu za pomoci injekcie. Je cudzím telesom, a tak môže v určitých prípadoch spôsobiť infekcie alebo spustiť reakciu imunitného systému. Modifikácia tela pomocou technológií spadá pod pojem biohacking. Nejde však len o implantovanie čipov do tela. Za biohacking sa považuje napríklad aj nosenie inteligentných hodiniek, ktoré sú veľmi rozšírené.

Čipovanie je dnes zábavkou pre menšinu, avšak postupne sa dostáva do povedomia širokej verejnosti. Očakáva sa, že počet ľudí, ktorí sa rozhodnú pre aplikáciu čipov bude narastať. Kým sa však čipovanie stane masovou záležitosťou, uplynie ešte mnoho rokov. Švédi sú národom, ktorý sa nebojí skúšať nové technológie.

Až 98 % percent platieb vo Švédsku sa zrealizuje bezhotovostne. Obyvatelia krajiny okrem toho nemajú problém so zdieľaním súkromných informácií, ktoré sú bežne dostupné. Švédi si tiež nemyslia, že technológie, ktoré mikročipy obsahujú sú natoľko pokročilé, aby ich mohli napadnúť hackeri.

zdroj: businessinsider.com , businessinsider.com

Najnovšie video