To najlepšie z londýnskej scény: Transferwise – startup, ktorý banky nakopáva do zadku

  • "Pá pá banky, vy ste si už svoje užili." Týmito slovami sa na svojom webe pred časom predstavoval londýnsko-estónsky startup Transferwise, ktorý chce prenos peňazí medzi rôznymi menami urobiť čo najlacnejším a najpohodlnejším.
image_1397207882.png
  • "Pá pá banky, vy ste si už svoje užili." Týmito slovami sa na svojom webe pred časom predstavoval londýnsko-estónsky startup Transferwise, ktorý chce prenos peňazí medzi rôznymi menami urobiť čo najlacnejším a najpohodlnejším.

 

Predstavte si, že pracujete v Anglicku a časť peňazí chcete poslať domov na Slovensko. Ak pôjdete klasickou cestou, teda cez svoju banku, bude to cesta pekne boľavá – vďaka poplatkom, aj vďaka nemilému konverznému kurzu banky. Môžete namiesto bánk použiť služby ako Western Union, no veľká výhra to nebude. Alebo môžete ísť cez Transferwise, vyložiť si nohy a tešiť sa, ako ste s tými nenažranými bankami vybabrali.

 

Najlepšie startupy sú vraj tie, ktoré vznikli z osobnej potreby zakladateľov. Transferwise v tomto nie je výnimkou. Keď sa jeho zakladatelia Taavet Hinrikus (prvý zamestnanec Skype-u) a Kristo Kaarmann (konzultant v PricewaterhouseCoopers a manažér v Deloitte) pred rokmi presťahovali z Estónska do Londýna, Kristo bol platený Deloittom v librách. Musel však splácať hypotéku doma v Estónsku, ktorá bola vedená v eurách. Taavet mal zasa opačný problém – hoci žil v Londýne, plat dostával v eurách od Skype-u, ktorý mal office v Estónsku.

 

 

Nechceli prispievať na bonusy bankárom, a tak skúsili na svoje financie aplikovať peer-to-peer systém, ktorý zafungoval v Skype. Namiesto posielania peňazí z britského účtu na estónsky, Kristo vložil peniaze na Taavetov britský účet, za čo mu Taavet zasa vložil peniaze na jeho účet v Estónsku. Každý tak mal prostriedky, ktoré potreboval v správnej mene a bankám nezaplatili z marže na kurzoch ani cent. Aby ani jeden z nich neprerábal na kurze, každý mesiac používali kurz uverejnený agentúrou Reuters (viac o tzv. “mid-market” kurze tu). Fungovalo to a zakrátko sa k nim v Londýne pridali ďalší kamaráti. Po dvoch rokoch takto spolu ušetrili 10 až 20 tisíc libier a začali rozmýšľať, ako z nápadu urobiť obchodný model. Transferwise naplno spustili v roku 2011. Odvtedy cez nich klienti previedli viac ako 100 miliónov libier. Transferwise odhaduje, že im na bankových poplatkoch ušetrili 3 až 5 miliónov libier.

Dnes má Transferwise niekoľko desiatok zamestnancov, kancelárie v Londýne, Talline a Čerkasy a podporuje 23 mien.

Ak by vás zaujímala bezpečnosť celého procesu, “Robin Hood zmenární” (Kristo Kaarman si takto hovorí na Twitteri) má Transferwise v UK zaregistrovaný ako finančnú inštitúciu a všetky transakcie sú kryptované podľa štandardov priemyslu.

 

Startupu (a mimochodom, víťazovi Seedcampu) sa darí budovať dôveru nielen u klientov, ale aj u investorov. Dnes je úspešný aj vďaka investorom ako Valar Ventures (na čele so spoluzakladateľom PayPalu a prvým investorom Facebooku Peterom Thielom), Index Ventures, IA Ventures alebo Kima Ventures, a osobným investíciám od ľudí ako David Yu (bývalý CEO Betfair), Xavier Niel (spolumajiteľ novín Le Monde) a Max Levchin (ďalší spoluzakladateľ PayPalu, ale tiež aj Yelpu a executive producent filmu Ďakujeme, že fajčíte).

Dokopy 7,37 milióna amerických dolárov by malo podporiť nielen rozširovanie tímu, ale aj problém s menami krajín, do ktorých ešte len vstupujú a nie je v nej dostatok klientov, ktorí by na účty Transferwise vkladali potrebné prostriedky.


Okrem rôznych expatov, digitálnych nomádov, au-pairiek, zahraničných študentov a cestovateľov vidí Transferwise najväčší potenciál v iných startupoch. Preto sa ich rozhodol podporiť kampaňou, v rámci ktorej tisíc európskych startupov malo možnosť využiť transfer do výšky 100-tisíc dolárov zadarmo. Voucher dostal na báze „first-in, first-served“ akýkoľvek startup, ktorý existuje menej ako dva roky a ešte nie je používateľom Transferwise. Ak by vám ale teraz zažiarili oči, musím vás sklamať. Uzávierka kampane bola v máji 2013 a práve 10. apríla 2014 vypršala platnosť kupónov. Či sa vám napriek tomu oplatí využívať Transferwise namiesto bežných bánk, nechám už na vás.

Zdroj fotiek: Transferwise.com; internet

 

Sim Kusalova

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá