Tomáš Baran: Čo ma Goldee naučilo o líderstve

  • Goldee bolo pre Tomáša veľkou lekciou líderstva. Pracoval so všetkými typmi ľudí, s mladšími, aj staršími, s výnimočne talentovanými, skúsenými a aj s mladými, ktorí nemali žiadne skúsenosti, no pritom veľký potenciál. Keďže išlo o jeho prvú skúsenosť s vedením tímu, spravil aj mnoho a často veľkých chýb. O všetkom ti sám rád porozpráva.
image_1440593583.jpeg
  • Goldee bolo pre Tomáša veľkou lekciou líderstva. Pracoval so všetkými typmi ľudí, s mladšími, aj staršími, s výnimočne talentovanými, skúsenými a aj s mladými, ktorí nemali žiadne skúsenosti, no pritom veľký potenciál. Keďže išlo o jeho prvú skúsenosť s vedením tímu, spravil aj mnoho a často veľkých chýb. O všetkom ti sám rád porozpráva.

 

Predtým, ako som začal pracovať na projekte Goldee, som poriadne ani nevedel, čo slovo líderstvo znamená, vlastne som ani nevedel, že takéto slovo existuje. Prvý krát, kedy som si naozaj uvedomil, že musím spraviť niečo s mojim vlastným líderstvom, bolo až päť mesiacov potom, ako sme na Goldee začali pracovať ako tím.  

Vtedy som do tímu, ktorý pracoval na mojom projekte (v tom čase ešte s názvom Goldenfish Lighting)  pribral nového člena na pozíciu CTO, ktorý mal viesť hardware tím. Časom som ale zistil, že sa práve tento človek snažil dostať celý môj tím pod svoju kontrolu a obrátiť ho proti mne. Dovtedy som tomuto človeku absolútne veril a vôbec som netušil o jeho zámeroch, následne ale medzi nami vzniklo napätie spôsobené niekoľkými konfliktami, ktoré sme si nikdy poriadne nevysvetlili. Všetko sa to nahromaďovalo až do bodu, kedy sme jednoducho už nemohli naďalej spolupracovať. On bol pritom lepším lídrom ako ja a získal tiež veľký vplyv na tím. Uvedomil som si, že ľudia, ktorých viedol boli pod jeho vedením šťastní. Toto bolo vlastne prvý krát, kedy projekt Goldee takmer skončil.

 

Hovoríme tu o roku 2012, a teda stále o dobe predtým, než sa inteligentné žiarovky dostali na trh. Keďže som dovtedy nemal žiadne skúsenosti s vedením tímu, čakali ma dva skutočne zložité týždne, počas ktorých som musel urovnať vzniknutú krízu, aby som aj naďalej mohol počítať s ľuďmi, ktorých pôvodne viedol CTO, s ktorým som prestal spolupracovať. Vtedy som si tiež prvý krát vyhľadal „ako sa stať skvelým lídrom“ cez Google.

 Svoj pohľad na líderstvo ako také som zmenil len nedávno, keď sa ma jeden človek spýtal otázku, ktorá na mňa hneď zapôsobila: „Rozmýšľal si niekedy o sebe, ako o otcovi spoločnosti?“ Práve vďaka tejto otázke som si uvedomil, že musím ku všetkému, čo sa v mojej spoločnosti stane, pristupovať ako jej otec. Teraz už vidím tú paralelu a chápem líderstvo ako otcovstvo. Ešte predtým, než budem ale ďalej hovoriť o líderstve, myslím, že je dôležité povedať, že každý muž potrebuje dozrieť, aby sa mohol stať dobrým otcom. No a presne toto platí aj v prípade človeka, ktorý sa chce stať dobrým lídrom.

Líder vizionár

Dobrý otec je vizionár, ktorý prichádza s víziou pre svoju rodinu. Musí byť schopný vytýčiť cieľ pre seba samého, ale aj ciele pre celú svoju rodinu. Samozrejme, veci ale nemôžu zostať iba pri určovaní cieľov. Dobrý líder musí, tak ako aj dobrý otec, zdôrazniť a pravidelne pripomínať svoju víziu a sen ostatným členom tímu/rodiny.

Je to ako keď zasadíte semienko. Viete, že veci nemôžu skončiť len pri tom. Musíte ho ďalej polievať a postarať sa o to, aby malo dostatok slnka. Líder teda musí byť ten, kto prináša slnečné lúče, povzbudenie a novú energiu pre členov svojho tímu, keď sú práve na dne. Musí to byť on, kto prichádza s nádejou na lepšiu budúcnosť, o ktorú všetci tak veľmi bojujeme. Líder musí nájsť spôsoby, ako motivovať ostatných a inšpirovať ich, aby boli schopní spraviť aj nemožné.

 

Líder je ten, kto vytvára príjemné prostredie

Myslím si, že tí naozaj dobrí lídri vytvárajú rodinné prostredie, v ktorom sa ostatní cítia, ako jej súčasť a v ktorom môžu očakávať pomoc, podporu, ochotu a odpustenie. Takéto prostredie sa teda celkom prirodzene stane v podstate druhým domovom všetkých členov tímu. Stane sa miestom, na ktoré sa budú každý deň po prebudení tešiť a odkiaľ nebudú po 17:00 hneď utekať. Stane sa miestom, kde budú môcť vždy nájsť transparentnosť, pretože si získa ich dôveru a ukáže im férovosť, spolu s ostatnými firemnými hodnotami.   

Líder si musí vybudovať vzťahy s jednotlivými členmi svojho tímu. Každý z nás chce, aby sa s nami zaobchádzali ako s ľudskými bytosťami, pretože nimi aj sme. A presne tohto by sa mal držať aj líder pri budovaní vzťahov so svojimi ľuďmi. Je dôležité, aby tieto vzťahy boli osobné, nie však až príliš. Nikto predsa nechce neskôr ľutovať, že prezradil až príliš veľa zo svojho osobného života, keďže koniec koncov ide o biznis a ľudia, s ktorými sa teraz bavíte, sa môžu stať časom vašou konkurenciou. Pri budovaní vzťahu s členmi svojho tímu, však v žiadnom prípade nezabudnite na vtipkovanie, ani na to, kedy má kto narodeniny, či na iné maličkosti, ktoré v konečnom dôsledku robia veľké rozdiely.    

 

 

Líder je ten, vďaka ktorému sa ostatní rozvíjajú

Naozaj dobrý otec nediktuje svojim deťom, čo majú robiť, ale namiesto toho sa stará o ich rozvoj. Skutočným poslaním otca totiž je pripraviť svoje deti na dospelosť. Mal by preto vybudovať prostredie, v ktorom nie je problém spraviť chybu, ale je problém zopakovať ju. Skutočný líder dáva svojim ľuďom slobodu a priestor, aby mohli riešiť problémy svojimi vlastnými spôsobmi a robiť svoje vlastné rozhodnutia. Každý je predsa odlišný a má vlastný štýl učenia sa nových vecí, ako aj rozdielny štýl riešenia problémov. Neexistuje pravidlo, ktoré by platilo pre všetkých. Nemali by sme preto prideľovať úlohy, ale role. 

Veľkou súčasťou rozvíjania ostatných je budovanie ich sebadôvery. Raz som počul vetu: „Dobrí lídri dokážu v ostatných vzbudiť vieru v nich, výborní lídri ale dokážu v ostatných vzbudiť vieru v samých seba.“ Iba sebavedomí lídri však môžu budovať sebavedomie v ostatných. No a práve dôvera je pri tom kľúčovým faktorom. Ak totiž niekto cíti, že v neho jeho líder verí, jeho sebadôvera rastie, môže sa viac uvoľniť, zbaviť sa stresu a môže byť ešte viac motivovaný, aby podal čo najlepší výkon.         

Líder musí byť skvelý komunikátor

Stať sa skvelým komunikátorom je dôležitou vecou, ktorú by sa mal naučiť každý, kto by chcel byť dobrým lídrom. Líder môže byť dobrým rečníkom, na hlavne musí byť výborným poslucháčom, aby mohol počúvať problémy ostatných a následne pomôcť. Lídri, popri svojich činoch, vedú aj svojimi slovami a tie preto musia byť úplne jasné a jednoznačné, aby nemohlo existovať viac spôsobov interpretácie. Ak vznikne problém, líder ho musí vyriešiť, alebo sa o ňom aspoň čo najskôr začať rozprávať, pretože ak to neurobí, a nejde o jednorazový problém, veci sa nahromadia a vznikne oveľa väčší problém (dobrým príkladom je situácia, ktorá vznikla s mojim prvým CTO).   

 

Líder musí ísť príkladom

Vždy som veril, že najlepší spôsob, ako vychovávať deti, nespočíva v rozprávaní o tom, čo je zlé a čo dobré, ale v ukázaní reálnych príkladov, vďaka ktorým by samé pochopili, ako správne žiť. Pred pár rokmi som ale vďaka jednému článku zmenil názor. Lídri musia aj sami robiť to, čo hovoria, inak ich nikto nebude nasledovať. Od koho by sa mali členovia tímu predsa naučiť, ako byť dobrým lídrom, ak nie práve od ich lídra? Problémy, emócie a krízy prichádzajú a odchádzajú, no a líder musí vedieť, ako to všetko zvládnuť. Ostatní ľudia sa predsa vždy pozerajú na svojho lídra v čase neistoty a obáv, aby našli znovu istotu a bezpečie.

Byť naozaj dobrým lídrom je ťažké a to hlavne v startupe, kde to nie je jedinou vecou, ktorú má CEO, CTO, CMO na zodpovednosť. Všetci totiž majú iné povinnosti spojené s biznisom a musia sa postarať o potrebné výsledky aj v ostatných oblastiach. Počas práce na Goldee som sa občas cítili previnilo, keď sme sa so zvyškom tímu zabávali mimo office a ja som si uvedomil, koľko práce nás ešte čaká. Teraz už ale chápem, že v žiadnom z týchto momentov nešlo o stratu času, práve naopak. Keď totiž ľudia majú dobré vzťahy s ostatnými a páči sa im v pracovnom prostredí, výsledky ich práce budú ohromujúce, pretože ju budú robiť s láskou a vášňou. Ak sa ale chystáte viesť vlastný tím, pripravte sa na to, že samotné líderstvo zaberie až 50% vášho času, ktorý jednoducho musíte mať v rezerve, aby ste mohli ostatným pomôcť rozvíjať sa.  

 

Zdroj: tomasbaran.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá