V tomto aerodynamickom tuneli dokáže STU otestovať aj tie najvyššie bratislavské budovy

  • STU otvorila nové laboratóriá, v ktorých bude skúmať bezpečnosť a kvalitu budov.
collage
  • STU otvorila nové laboratóriá, v ktorých bude skúmať bezpečnosť a kvalitu budov.

V nových laboratóriách v rámci Univerzitného vedeckého parku Science City Bratislava testujú vedci zo Stavebnej fakulty STU výškové budovy ako Panorama, Twin City, či pripravované mrakodrapy Zahy Hadid. STU totiž dokáže na svojej 3D tlačiarni vytvoriť modely a otestovať všetko od vplyvu dažďa a vetra až po hluk a tlak. Možnosti komplexného testovania znamenajú, že developeri už nebudú svoje budovy musieť testovať v zahraničí.

Vo veternom meste ako je Bratislava sa zíde najmä unikátny aerodynamický tunel, v ktorom sú modely budov podrobené náporom vetra.

aerodynamicky_tunel_1

„Nové laboratória vznikli predovšetkým v rámci projektu Univerzitného vedeckého parku. Po dlhšom čase išlo o zásadnejšiu investíciu do vysokých škôl a skvalitnenie prostredia pre vzdelávanie a vedu,” hovorí rektor STU Robert Redhammer.

V Slovenskom vysokom školstve sú podľa neho ale nevyhnutné aj ďalšie kroky. Vysoké školy by sa mali rozdeliť podľa poslania. Nestačí totiž iba rozvoj všeobecného akademického vzdelávania. Zamestnávatelia totiž chcú špecialistov.

mk__4486__1280x853_

Osobitne by sme podľa Redhammera mali hodnotiť a financovať malú skupinu univerzít s intenzívnym výskumom. Tento krok by mal viesť ku zastaveniu, alebo aspoň spomaleniu odlivu kvalitných mladých ľudí do zahraničia.

„Na výskumných univerzitách by sa koncentrovali vedecké tímy z celej krajiny a tieto by s praxou spolupracovali predovšetkým na poli inovácií.“

stu_modely

„Zaoberáme sa stavebnou fyzikou a jej aplikáciou na konštrukčné detaily budov. Našou úlohou je zabezpečiť zdravé a pohodové vnútorné prostredie, aby sa ľudia cítili v budovách príjemne a bezpečne. A to pri minimalizácii energetických nárokov vo fáze výstavby i používania budovy, v súlade s trendmi udržateľnej architektúry,“ vysvetľuje Boris Bielek, vedúci Katedry konštrukcií pozemných stavieb Stavebnej fakulty STU.

Budovy nám podľa neho musia poskytovať tepelnú pohodu, kvalitné prirodzené osvetlenie a hlukový komfort. Materiály musia mať potrebnú životnosť a budova musí byť riešená tak, aby sa zamedzilo vzniku a šíreniu požiarov. Okrem vplyvu vetra vedia vedci v špeciálnych komorách otestovať aj vplyv dažďa, či tlaku.

20161116_150026

Bratislava sa čoraz viac zahusťuje a developeri sa svoje budovy snažia riešiť stále viac výškovo. No bratislavského Manhattanu sa asi nedočkáme.

Maximálna výška mrakodrapov v Bratislave je asi 32 až 33 podlaží. A nie je to kvôli príliš silnému vetru, ale kvôli náletovému kužeľu Bratislavského letiska.

No investície do výskumu sú určite vítané a testovanie výškových budov sa v rastúcej Bratislave určite zíde.

 

zdroj fotografií: stuba.sk, zdroj titulnej fotografie: Zaha Hadid architects / stuba.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá