Unsplash/Jernej Graj, Beau Swierstra
peggy anke (1)
Unsplash/Jernej Graj, Beau Swierstra

Top 10 krajín, do ktorých sa v roku 2021 oplatí odísť, pracovať tu online a užívať si život aj za málo peňazí

  • Kvôli súčasnej pandémii muselo obrovské množstvo zamestnancov z celého sveta prejsť na prácu na diaľku
  • Väčšina z týchto ľudí nemá žiaden problém plniť si pracovné povinnosti odkiaľkoľvek na svete
  • Kvôli súčasnej pandémii muselo obrovské množstvo zamestnancov z celého sveta prejsť na prácu na diaľku
  • Väčšina z týchto ľudí nemá žiaden problém plniť si pracovné povinnosti odkiaľkoľvek na svete

Portál Big Seven Travel preto zverejnil najnovší rebríček tých najlepších miest pre prácu na diaľku. Výber bol okrem iného postavený aj na výške životných nákladov či prístupe k internetu v danej krajine.

Tieto údaje pritom pochádzajú priamo od expatov, ktorí sú združení na populárnom serveri Nomad List. Výber však zohľadnil aj to, či krajina ponúka špeciálne víza pre digitálnych nomádov, či má dostatok coworkingov a miest, na ktorých sa môžu stretávať podobne naladení ľudia.

1. Tallin, Estónsko 

Prvé miesto v rebríčku získalo hlavné mesto Estónska – Talin. Krajina v posledných rokoch prijala nové vízové pravidlá, ktoré umožňujú digitálnym nomádom pracovať z krajine na diaľku až jeden rok. Hlavné mesto srší šarmom a skutočne sa tu dá žiť ako v pobaltskej rozprávke.

zdroj: Unsplash/Beau Swierstra

Dôležitejší je však boom digitálnej ekonomiky. V skutočnosti je tu 99 % verejných služieb dostupných online a nepretržite, takže s prístupom k úradom nebudeš mať nikdy problém. Okrem toho sú tu životné náklady na relatívne nízkej úrovni, nakoľko nájomné v centre mesta stojí okolo 403 eur za 1-izbový apartmán. Celkové náklady na život v Talline hýbu okolo 1 800 eur.

zdroj: Unsplash/Julius Jansson

2. Tbilisi, Gruzínsko

Za posledných niekoľko rokov urobilo Tbilisi veľké kroky k tomu, aby sa stalo rajom ľudí, ktorí chcú pracovať na diaľku. Toto svojrázne mesto sa nachádza na kaukazskom regióne a má ti čo ponúknuť v oblasti kultúry, kuchyne aj histórie.

Slúži tiež ako skvelá základňa pre spoznávanie zvyšku Gruzínska, od mrazivých kaukazských hôr na severe po kamienkové brehy čiernomorského pobrežia Batumi. Ide tiež o vyhľadávanú dovolenkovú destináciu, ktorá je jednak vizuálne atraktívna, no zároveň aj cenovo dostupná.

zdroj: Unsplash/Denis Arslanbekov

Po celom meste nájdeš obrovské množstvo rôznorodých kaviarní. Každý deň tak môžeš pracovať z iného miesta. Natrafíš tu aj coworking ako Impact Hub a Lokal. Napriek tomu, že je Tbilisi pomerne malým hlavným mestom, má veľa jedinečných štvrtí.

zdroj: Unsplash/Denis Arslanbekov

Prenájom je tu o približne 56 % lacnejší v porovnaní s Bratislavou. V centre dáš za 1-izbový apartmán okolo 240 eur a mimo centra je to len 150 eur. Napríklad tento moderný apartmán s dvoma spálňami si vieš na mesiac prenajať za necelých 300 eur na osobu.

V súvislosti s pandémiou zaviedlo Gruzínsko špeciálne vízum pre online pracovníkov, ktoré za súčasných okolností umožňuje „presídlenie“. To, či máš naň nárok, zistíš na oficiálnom webe krajiny.

3. Belehrad, Srbsko

Pešie zóny orámované kaviarňami, galériami a obchodmi, veľa nových coworkingových priestorov, ale aj farmárske trhy. Aj keď si možno po hlavnom meste Srbska nikdy nepokukoval, stojí za pozornosť.

zdroj: Unsplash/Ljubomir.Žarković

Toto historické a kultúrne bohaté stredisko označujú nomádi za ideálne na prácu, pričom priemerná rýchlosť internetu tu dosahuje 24 Mbps. Za coworking zaplatíš do 100 eur mesačne a za nájom dáš od 363 eur do 407 v prípade trojizbového apartmánu. Celkové životné náklady tu vychádzajú na v priemere 1 172 eur.

zdroj: Unsplash/Alexander Mils

4. Bali, Indonézia

Všetci už vedia, že indonézska provincia Bali je mekkou digitálnych nomádov. Množstvo coworkingových priestorov, prepojená komunita, surf, slnko a kokosy. Vďaka jednej z najhustejších digitálnych komunít na svete je tu dostupnosť Wi-Fi len zriedkavým problémom.

zdroj: Unsplash/Artem Beliaikin

Bali je cenovo priaznivé aj pre Slovákov a zároveň je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí chcú počas voľna objavovať nové miesta na motorkách. Ubytovanie vo vile s bazénom vzdialenej 2 kilometre od pláže ťa bude mesačne stáť 249 eur pre dve soby, teda cca. 124 eur na osobu.

zdroj: Unsplash/Fransiskus F.M.

5. Chiang Mai, Thajsko 

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Numbeo,  Big Seven Travel  Więcej: https://www.radiozet.pl/Podroze/Najlepsze-miasta-do-pracy-zdalnej-w-2021-roku.-Tallin-na-podium-Ranking, Nomad List

Najnovšie