TOP 6 slovenských dokumentaristov, ktorým sa podarilo zachytiť našu krajinu tak ako ju nepoznáme

  • Aj na Slovensku sa rodia dokumentárne filmy svetového formátu. Dôkazom je aj týchto 6 diel, ktoré by si nemal nechať ujsť, ak ťa zaujíma sila a autenticita našej prírody.
dok
arollafilms.sk/horyamesto.sk
  • Aj na Slovensku sa rodia dokumentárne filmy svetového formátu. Dôkazom je aj týchto 6 diel, ktoré by si nemal nechať ujsť, ak ťa zaujíma sila a autenticita našej prírody.

Pavol Barabáš – Vábenie výšok

Pavol Barabáš je autor širokej škály filmov z horského prostredia i zo sveta prírodných ľudí. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Má za sebou niekoľko objavných expedícií. Za svoje filmy, ktoré sú hlavne o tom, ako by sa mal človek správať k našej planéte, dostal mnoho ocenení z celého sveta.

Vábenie výšok: Himaláje – najvyššie hory našej planéty. Pre niekoho len čísla v štatistike a miesto na mape. Pre iných náročné výzvy. Muž, ktorý stál ako prvý na Evereste, v tom má jasno: „Mierte vysoko, v ľahkom víťazstve je málo statočnosti.“ Víťazstvá a prehry však oddeľuje tenká čiara. Slovenské horolezectvo v 80. rokoch prežívalo na osemtisícových štítoch hviezdne hodiny. Niektoré z úspechov boli zaplatené životom. Dokumentárny film Vábenie výšok mapuje vývoj slovenského himalájskeho dobrodružstva od jeho počiatkov až po prelomové udalosti na Mount Evereste, ktoré vyvrcholili v tragické okamihy slovenského horolezectva.

Jaroslav Matoušek – Akceptácia: Tatarkov odkaz

Jaroslav sa narodil v Košiciach a od detstva sa venoval lyžovaniu, plávaniu, cyklistike a vysokohorským túram. Neskôr začal spoznávať skialpinizmus, horolezectvo, extrémne lyžovanie a tiež prácu s kamerou. V roku 2000 začal pripravovať materiály na krátky amatérsky film Lyže a hory, v roku 2004 už spravil námet filmových sprievodcov skialpinizmu vo Vysokých Tatrách, ktorých aj natočil.

Akceptácia: Tatarkov odkaz

Úchvatný, súvislý, extrémny a životu nebezpečný prechod 23 dolín a 18 vysokohorských sediel Vysokých Tatier, v jedinečnom zážitkovom, dobrodružnom dokumentárnom filme. Na vlastnej koži precítite situácie, po ktorých v hĺbke duše túžite, ale v skutočnosti sa ich obávate…

Braňo Molnár –  BRATISLAVA – mesto uprostred prírody

Braňo od roku 1998 pôsobí ako fotograf a kameraman. V súčasnosti sa venuje kameramanskej, režisérskej a producentskej činnosti vo svojej spoločnosti PHOTOMANIA EVENTS. Zameriava sa najmä na krajinárstvo, prírodu, outdoorové športy, cestopisné reportáže, dokumentaristiku, životný štýl, filmovú tvorbu vo vlastnej réžii, či koprodukcii.

Film BRATISLAVA – mesto uprostred prírody poukazuje na fragmenty prírody Bratislavy a jej okolia. Na to, ako z prírody stále ukrajujeme, ale zároveň aj na to, ako po nej voláme. A nielen ľudia postrádajú živú prírodu, ale hlavne tu žijúce rastliny a živočíchy.


Niektoré zvieratá a rastliny sa prispôsobili zmenám veľkomesta a prežili, iné vymizli.
S ľahkým environmentálnym nádychom zdokumentujeme vo filme vzácne druhy rastlín a živočíchov, žijúcich v tejto lokalite, ich podstatu, unikátnosť, ale aj potreby.

Rasťo Hatiar – Obyčajní chlapci

Ako kameraman spolupracoval s režisérom Pavlom Barabášom na filmovom seriáli „Príbehy Tatranských štítov“, kameramansky sa podieľal na filme o extrémnych športoch „Tatry bez Limitov“ v produkcii spoločnosti Adidas. Pustil sa aj do produkcie filmového portrétu olympioničky, kajakárky Jany Dukátovej pre spoločnosť Red Bull.
Momentálne pôsobí ako filmár v Bangladéši, kde pracoval pre OSN.

Obyčajní chlapci

Legendárna dvojica Liptovských skialpinistov Dušan Trizna prezývaný Čego a Milan Madaj, zanechala v 90. rokoch v pretekárskom skialpinizme nezmazateľnú stopu na Slovensku aj v zahraničí. Skromní horali, trochu nedocenení, ale skutoční bez fiktívnej slávy na sociálnych sieťach. Aj s pomocou archívnych záberov sa filmom snažíme podať skutočný, neskreslený obraz známej dvojice v najslávnejšom období slovenského skialpinizmu a porovnať minulosť so súčasnosťou.

Erik Baláž – Nesmrteľný les

Erik vyrástol pod Tatrami a od svojich šestnástich rokov tu strávil veľa času v divokej prírode, čo sa odrazilo aj na jeho kariére. V roku 2002 ukončil štúdium „Ekológie lesa“ na Technickej univerzite vo Zvolene prácou o ekológii medveďov. Už počas štúdií bol aktívny v kampaniach Lesoochranárskeho zoskupenia VLK, ktorých cieľom bola ochrana prirodzených lesov a veľkých šeliem.

Taktiež viedol úspešnú kampaň na ochranu Tichej a Kôprovej doliny v Tatrách. Toto územie dnes predstavuje najväčšie divoké územie na Slovensku. Erik je aj  iniciátorom nového ochranárskeho projektu vo Východných Karpatoch, ktorého súčasťou je aj skvelý film Vlčie hory.

Jeho dielo Nesmrteľný les je ukážkou života lesa zo skalnatej pôdy pod Kriváňom. Jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večný sprievodca medveď. Život medveďov je tu tesne spojený so životom stromov a celého pralesa. Ten im poskytuje útočisko pred človekom a všetko, čo k životu potrebujú. Je to prírodný raj. Rozmanitý, nebezpečný, no zároveň krehký svet divokej prírody, ktorý sa stále riadi zákonmi prírody a nie človeka. A sú to práve prirodzené, nikým neriadené procesy, ktoré zabezpečujú pokračovanie evolúcie a prastarému limbovému lesu jeho nesmrteľnosť.

Adam Lisý – Slovensko na šnúrkach

Adam je mladý, 27-ročný podnikateľ, cestovateľ a amatérsky filmár, ktorému pred rokom a pol pri vzhliadnutí jedného krátkeho filmu učarovali ultratraily. Dodnes sa im s láskou venuje a posúva svoje hranice stále ďalej a ďalej. Jeho filmovú kariéru odštartoval filmom „Výzva“, ktorý mal u divákov úspech, získal aj rôzne ocenenia a premietal sa na zahraničnom medzinárodnom festivale.

Film mapuje jedinečný pokus svojho druhu – zdolať Slovensko od najvýchodnejšieho bodu po najzápadnejší štýlom hike and fly, čo znamená, že buď to po zemi na vlastných nohách alebo vzduchom na paraglide, a to všetko bez cudzej pomoci. Tento projekt ma na svedomí mladý profesionálny paraglider Ľuboš Kravec. Ako a či sa mu to podarilo sa dozvieš vo filme.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá