Toto 11 ročné dievča ti za 2 doláre vytvorí najbezpečnejšie heslo

  • 11 ročná začínajúca podnikateľka Mira Modi to má našliapnuté k veľkému biznisu s heslami.
image_1447951081.jpeg
  • 11 ročná začínajúca podnikateľka Mira Modi to má našliapnuté k veľkému biznisu s heslami.

 

Podnikavá šiestačka z New York City začala svojej rodine a priateľom pre zábavu predávať heslá, ktoré generuje hádzaním kocky. Minulý mesiac sa rozhodla pozdvihnúť svoje podnikanie na ďalšiu úroveň. A výsledkom je dicewarepasswords.com.

 

 

Bol by hriech nezdieľať jej propagačný slogan – je obzvlášť pôsobivý hlavne keď vezmeme do úvahy jej vek:

 

„Kupovať heslo sa zdá byť šialené. Ale snažiť sa vytvoriť svoje vlastné heslo je ešte šialenejšie. No tak – priznaj si, že by tvoje heslá mohli byť lepšie. Namiesto 12345 alebo „heslo“, môžu byť tvoje heslá dlhšie, silnejšie a unikátnejšie. A tu prichádzam ja. Použitím osvedčených metodík tvorím dlhé, silné, ľahko zapamätateľné heslá využitím reťazca slov zo slovníka, ktorý vyberiem pomocou kocky. Táto metóda bola schválená aj takou autoritou ako je komik XKCD.“

 

Teraz, necelý mesiac od svojho uvedenia na trh, Modin on-line obchod žije, púta pozornosť médií v televízii, on-line a v tlači. Samozrejme nie je na škodu spomenúť, že matka Modi je Julia Angwin, držiteľka Pulitzerovej ceny a investigatívna reportérka pre ProPublica, predtým pracujúca pre Wall Street Journal. Tiež je autorkou knihy Dragnet Nation (Times Books, 2014), ponárajúcej sa do hlbín sledovania počítačov a sietí.

 

Julia Angwin

 

Pred dvoma týždňami povedala Modi reportérom z Ars Technica, že predala „asi 30“ hesiel dohromady v on-line a osobnom predaji. Dva dni po tom, čo Ars Technica publikovala článok povedala, že sa blíži ku 500 objednávkam. Vytvorenie každého hesla trvá asi 10 minút.

„Všetky moje plány na víkend boli zrušené,“ povedala pre New York Daily News. „Tomuto sa venujem celé víkendy. Počas bežných dní naozaj nemám veľa času, pretože musím robiť domáce úlohy.“

 

Angwin hovorí, že jej dcéra sa prvýkrát začala zaujímať o heslách, zatiaľ čo ona sama skúmala to, čo robí heslo skvelým. Modi má na to trochu iný názor. Žartovne hovorí, že to bolo preto, lebo jej matka bola „príliš lenivá hodiť kockou“ čo je súčasťou metódy generovania hesiel zvaných Diceware, ktorú objavila vo svojom knižnom pátraní.

 

 

 

Potom, čo bola kniha jej mamy vydaná, sa Modi dala do práce s vytváraním a predávaním hesiel pomocou spomenutej techniky na rôznych propagačných akciách, počas ktorých sa naučila jednu veľmi cennú lekciu:

„Myslím, že robiť heslá je zábava,“ povedala Modi pre Great Big Story. „Nepáči sa mi robiť to od deviatej ráno do desiatej v noci, ale to je to, čo príde s podnikaním. Robíte rozkazy. Nedostanete peniaze len tak za ničnerobenie.“

 

Táto mladá podnikateľka, ktorá sa udržuje zaneprázdnená tancom a gymnastikou, podľa Ars Technica vytvára každé heslo ručne sama pomocou mimoriadne bezpečného Diceware systému. Vynájdená Arnoldom Reinholdom, táto jednoduchá, ale časovo náročná technika sa používa na vytvorenie unikátnych prístupových fráz a ďalších prakticky nehacknuteľných kryptografických premenných.

 

 

Nie je to detská hra, ale Modi to ovláda bravúrne.

Opatrne nasledujúc metódu, hodí párom svetlo modrých šesťstranných kociek 30 krát. Čísla ktoré v procese zreťazí dokopy zodpovedajú príslušným písmenným klastrom a slovám z oficiálneho Diceware zoznamu slov. Konečným produktom je náhodné heslo skladajúce sa zo šiestich slov, o ktorom tvrdí, že je „veľmi bezpečné.“ Jej hesla „majú veľa entropie,“ hovorí, „čo znamená, že pre počítač nie je ľahké ich hacknúť.“

 

Zatiaľ čo Mira si stojí za bezpečnosťou svojich hesiel, navrhuje, aby im pred použitím zákazníci dali svoj vlastný črt. „Akonáhle dostaneš svoje heslo, potrebuješ vykonať nejaké zmeny,“ poznamenáva na jej internetovej stránke, „napríklad zmeniť nejaké písmená na veľké a / alebo pridať symboly, ako napríklad výkričníky. Tým pádom už nie je presne to isté, ktoré som ti dala.“

 

 

Po dokončení práce, Modi napíše jej vlastné heslá perom na papier a odošle ich svojim zákazníkom v nepriehľadných bielych obálkach. Spomalená pošta nemusí znieť ako najbezpečnejší (alebo najmodernejší) spôsob, ako poskytovať proprietárne informácie – citlivé veci pre náš facebook, snapchat a internet banking – ale obchádza NSA. A to je polovica úspechu. Ako Modi poukazuje na jej internetovej stránke, pošta v USA „nemôže byť otvorená vládou bez povolenia k prehliadke.“ Je zrejmé, že si robí svoje domáce úlohy.

 

Modi si určite zaslúži uznanie. Väčšina detí v jej veku rieši veci ako byť čo najviac populárny v škole, ako presvedčiť rodičov aby im kúpili najnovší iPhone… Ale Modi sa vydala inou cestou a už rozbieha svoj biznis. O Modi a jej vynaliezavosti chceme ešte počuť!

 

Zdroj: enterpreneur.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá