Toto bratislavské komunitné centrum chce zmeniť konzumné správanie Slovákov. Zdarma ponúkajú použité, ale funkčné veci

  • Komunitné centrum Bystro dokazuje, že ak chceme zmeniť svet, treba začať od seba.
  • Komunitné centrum Bystro dokazuje, že ak chceme zmeniť svet, treba začať od seba.

Komunitné centrum Bystro vyrástlo na bratislavskej Cintorínskej ulici iba začiatkom minulého mesiaca. Za týmto unikátnym projektom stoja Michal Gordiak a Nicolas Giroux, ktorých spája vášeň pre udržateľnosť a spomalenie konzumného života.

A keďže si uvedomili, že na Slovensku v poslednom čase pomaly ale isto rastie záujem ľudí žiť ekologicky, spomaliť kolobeh konzumu a produkovať čo najmenej odpadu, rozhodli sa vytvoriť komunitné centrum postavené na týchto hodnotách.

foto: FB/Komunitné centrum Bystro

Bystro nie je veľké. V hlavnej miestnosti nájdeš pár stolov a stoličiek, malé pódium s gitarou, poličky s knihami a spoločenskými hrami a čiernu tabuľu, ktorá nahrádza televízor. Tá snáď najlepšie symbolizuje filozofiu tohto zaujímavého miesta: vybudovať komunitu ľudí, ktorí chcú viac ako iba bezmyšlienkovito prijímať hocičo, čo im svet podstrčí.

foto: FB/Komunitné centrum Bystro

Kľúčovými konceptami Bystra sú „Knižnica vecí“ a „Zdarmáreň“. V Knižnici nájdeš veci, ktoré človek potrebuje použiť iba raz za čas, a netreba ich preto rovno kupovať. Sú to veci ako skener, odšťavovač, ručný mixér, zimné topánky, či knihy.

„To všetko ľudia darovali. My sme nekúpili nič, z ekologických dôvodov sme sa chceli vyhnúť nákupu nových vecí. Dokonca aj poličky a skrinky nám darovali,“ povedal pre TREND Nicolas Giroux.

foto: FB/Komunitné centrum Bystro

Zdarmáreň je presne to, čo jej názov napovedá. Skriňa s vecami fungujúca na princípe „Zober si čo sa ti hodí – Prines čo nepotrebuješ“. Tu nájdeš oblečenie, poháre, dáždniky, či topánky, ktoré si môžeš zobrať zadarmo ak ich práve potrebuješ.

„Je to zaujímavé. Aj keď napíšeme ZADARMO, ľudia sa akoby boja. Možno tomu neveria. Pre niektorých môže byť ťažké akceptovať, že je to komunitné centrum. Keď vidia slovo komunitné, hneď im prebehnú hlavou myšlienky, že sú tu drogovo závislí a podobne. Ľudia si sami kladú bariéry a neprídu dovnútra,“ povedal pre TREND Michal Gordiak

Cieľom týchto dvoch konceptov je zabrániť tomu, aby funkčné veci zbytočne skončili na skládke. Aj keď pôvodný majiteľ pre ne už nemá využitie, stále sa môže nájsť niekto komu padnú vhod. A tu sa znova dostávame ku snahe pomôcť ľuďom zmeniť ich konzumné správanie.

foto: FB/Komunitné centrum Bystro

V Bystre nájdeš aj občerstvenie. Všetko sa snažia dovážať lokálne a ekologicky. „Nepotrebujeme žiadnu nálepku bio. Označenia bio či fair trade sú síce pozitívnym trendom doby, no otázne je, nakoľko sú naozaj bio a fair trade. Ak je niečo bio, ale je to z druhej strany sveta, zanechá to podstatnú stopu,“ povedal pre TREND Michal Gordiak.

Bystro dokazuje, že zmena sa nedá dosiahnuť za jednu noc. Treba na ňu pomalú, ale konzistentnú snahu. Nicolas a Michal ukazujú, že veci môžu fungovať aj inak, ako si bežne prestavujeme. A práve preto im fandíme.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá