Toto by si mal urobiť, ak chceš súrne zmeniť prácu a novú vo výhľade nemáš

  • Zmeny práce a vystupovania na verejnosti sa ľudia obávajú viac ako smrti
  • Práve preto nedokážu svoje plány na zmenu zamestnávateľa častokrát dotiahnuť do úspešného konca
  • Keď sa však chce, všetko sa dá. Pomôcť ti môžu aj nasledujúce tipy
práca
flickr
  • Zmeny práce a vystupovania na verejnosti sa ľudia obávajú viac ako smrti
  • Práve preto nedokážu svoje plány na zmenu zamestnávateľa častokrát dotiahnuť do úspešného konca
  • Keď sa však chce, všetko sa dá. Pomôcť ti môžu aj nasledujúce tipy

Pre väčšinu ľudí predstavuje práca istotu. Práve preto je niekedy náročné zmeniť ju, aj keď nás vôbec nenapĺňa. Ak sa rozhodneš pre zmenu a hneď si nedokážeš nájsť novú prácu, kto bude platiť účty? Tieto a tisíce podobných myšlienok sa nám preháňajú hlavou. Ak sa týmito myšlienkami dennodenne trápime, prácu naozaj nezmeníme. Preto je dôležité pripraviť sa na túto zásadnú zmenu už v predstihu. Nasledujúce tipy by ti mali pri tom pomôcť.

1. Pamätaj si, že nikto iný za teba nerozhoduje

Mnohokrát nás v našich rozhodnutiach ovplyvňuje okolie. Predstav si, že máš okolo seba ľudí, ktorí pracujú celý život v jednej firme. Ak im povieš, že túžiš zmeniť pracovné miesto, môžeš čakať, že ťa začnú od tvojho rozhodnutia odhovárať. Zmena bude ešte ťažšia v prípade, ak pracuješ vo firme, ktorá ťa štedro platí. Konečné rozhodnutie je aj tak na tebe a okolie by ťa nemalo ovplyvňovať. Ber preto zmenu práce ako cieľ, ktorý chceš zrealizovať v rozsahu pár mesiacov.

2. Oslab svoj strach tým, že zmeníš postoj

Opustenie istého pracovného miesta nie je ľahké. Je však možné docieliť to, že zmeníš postoj k danej situácii. Výsledkom bude, že strach z toho, čo bude ďalej, sa rapídne zníži. Veľmi ti môže pomôcť zoznam, kde napíšeš dôvody, prečo by si mal a prečo by si nemal zostať. Ak ti zostane viac dôvodov prečo nezostať, tvoj strach zo zmeny stratí na sile. Teš sa na zmenu, ktorá môže prísť, ak sa rozhodneš odísť.

3. Nečakaj príliš dlho, kým sa odhodláš

Mnoho z nás by chcelo zmeniť prácu, avšak čaká, kým nastanú ideálne okolnosti. Veď pri zmene práce je potrebné mať všetko zabezpečené. Tieto myšlienky však nie sú ničím iným len strachom zo zmeny. Okolnosti totiž nemusia byť nikdy úplne ideálne a môžeš čakať večne. V prvom rade si treba uvedomiť, čo je pre teba dôležitejšie. Nebaví ťa práca a ukrajuje ti zo zdravia? Ak áno, nie je dôvod čakať na ideálne okolnosti, aj keď máš možno pekný plat. Tvoja spokojnosť a zdravie sú na prvom mieste.

4. Odpovedz si na tieto otázky a vytvor si plán

Ak chceš, aby bol tvoj odchod čo najmenej bolestivý, mal by si si pripraviť plán. V prvom rade si povedz, že situácia, v ktorej si sa ocitol, nie je trvalá a skôr či neskôr si novú prácu nájdeš. Väčšina ľudí to dokáže v intervale 3 až 6 mesiacov od opustenia predchádzajúceho zamestnávateľa. Ale ešte pred samotným rozhodnutím by si si mal položiť nasledujúce otázky:

Na ako dlho dokážeš pokrývať svoje náklady po odchode?

Čo budeš robiť v nasledujúcich 3 – 6 mesiacoch po tom, ako z práce odídeš?

Prácu v akej oblasti by si si chcel nájsť?

Ako si do seba investoval v posledných troch mesiacoch?

Odpoveď na tieto otázky ti pomôže nájsť prácu snov.

5. Rob všetko preto, aby si našiel to, po čom túžiš

Či už je to obklopovanie sa správnymi ľuďmi, absolvovanie kurzov alebo čítanie kníh. Čím viac totiž stúpa tvoja hodnota, tým viac rastie tvoje sebavedomie. Vtedy už nevezmeš hocijakú prácu, pretože si budeš vedomý svojej hodnoty.

zdroj: lifehack.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech