Toto je 12 mužov, ktorí práve ovládajú Silicon Valley

Timotej Vančo / 23. júla 2016 / Startupy

Správne vodcovské schopnosti a líderstvo vedia pomôcť k vytvoreniu, ale taktiež aj k zničeniu úspechu spoločnosti, hlavne čo sa týka technických firiem.

Brendan Iribe

brendan-iribe

Spoločnosť: Oculus VR

Konečne je to tu! Po 4 rokoch od uvedenia na trh a 2 rokoch čakania, po investícii 1,8 miliardy eur od Facebooku, Oculus konečne odhalil svoj Oculus Rift. Dlho očakávaná virtuálna realita je realitou. Produkt prišiel s cenovkou 539 €. Prvé predobjednávky boli spustené v januári, ale o produkt bol príliš veľký záujem. Spoločnosť teda spustila ďalšie kolo objednávok v máji, aby dala ďalšiu šancu pre úspech aj ostatným.

Stewart Butterfield

stewart-butterfield

Spoločnosť: Slack

Ľudia sa jednoducho nevedia nabažiť tejto aplikácie pre komunikáciu. Na konci marca mala 3-ročná spoločnosť najväčšie kolo financovania. Slack naraisoval 180 miliónov eur, čo zdvihlo jeho hodnotu na úctyhodných 3,41 miliardy eur. Je to jeden z najrýchlejšie rastúcich startupov v histórii. Spoločnosť vytvorila iba niekoľko TV spotov a obrázkových reklám, predtým ako dostali túto veľkú investíciu. Až do začiatku mája spoločnosť nezamestnala riaditeľa pre predaj a reklamu, dovtedy fungovali sebestačne.

Reed Hastings

reed-hastings

Spoločnosť: Netflix

Netflix a ich nebojácny vodca Hastings dominujú, zapôsobili a potešili každého v tomto roku. Všadeprítomná platforma pre streamovanie filmov alebo seriálov je jeden z najrýchlejšie rastúcich tech startupov v minulom roku. Toho dôkazom je aj vyskočenie na 95 priečku v tohtoročnom zozname Fotune 500. S agresívnym plánom stať sa celosvetovo známym a pridaním viac ako 600 hodín ich vlastného originálneho obsahu do knižnice v tomto roku, Netflix predpokladá získanie investícii vo výške 0,9 miliardy. Netflix dosiahol v apríli už 81 miliónov odberateľov, napriek tomu predpokladá stratu viac ako 480 000 odberateľov kvôli postupnému narastaniu cien, ktoré by sa im ale malo vrátiť v sume 468 miliónov eur.

Dan Schulman

dan-schulman

Spoločnosť: PayPal

Po 13-ročnom ‘manželstve’ PayPalu a eBayu sa ich cesty rozdelili v roku 2015. Schulman bol hlavným CEO od začiatku. Pod jeho vedením sa PayPal stal najdominantnejšou a najpoužívanejšou možnosťou platby na celom svete (s aktívnymi 173 miliónmi používateľov v roku 2015). V apríli dokonca oznámil, že PayPal má najlepší štvrťrok v histórii, čo sa týka príjmov.

Brian Chesky

brian-chesky

Spoločnosť: Airbnb

Airbnb sa stal jedným z najhodnotnejších startupov na svete v decembri minulého roka. Vtedy prijali investíciu vo výške 1,35 miliardy eur a dokopy teda jeho hodnota stúpla až na neuveriteľných 22,92 miliardy eur. Ale to stále nie je dosť pre zakladateľov, ktorí majú so startupom vysoké ambície. Z Airbnb plánujú spraviť celosvetovo známu a používanú platformu pre bookovanie a prenajímanie bývania po investícii, ktorou sa dvihne ich hodnota na 26,96 miliardy eur, čo je trojnásobok hodnoty, akú mali iba 2 roky dozadu. Spoločnosť pre prenajímanie izieb sa práve teraz už používa v 191 krajinách sveta a do konca roka plánujú dovŕšiť cieľ 129 miliónov prenajatých izieb na 1 noc. Je tu len jedna vec, ktorá brzdí Airbnb v raste – vláda. V júni v San Franciscu bol Airbnb zatlačený do kúta, keďže mesto povolilo prenajímať iba byty, ktoré sú registrované v ich zozname. Airbnb ale mesto zažalovalo, aby ochránilo prenajímateľov, ktorí majú z toho dobrý biznis.

Sundar Pichai

sundar-pichai

Spoločnosť: Google

Po reštrukturalizácii Google v minulom roku a vytvorení spoločnosti Alphabet s cieľom väčšej kontroly nad ich narastajúcim impériom, sa Pichai stal CEO Google. To znamená, že má taktiež pod sebou aj YouTube a Android. Pichai sa veľmi špecializuje a zameriava na umelú inteligenciu a ‘botov’ odosielajúcich správy, čo by umožnilo rýchlejšie a jednoduchšie komunikovanie pre všetkých užívateľov. Pichai sa stal jedným z najlepšie platených CEO v tech svete, so zárobkom cez 89,8 milióna eur (v roku 2015).

Tim Cook

tim-cook

Spoločnosť: Apple

Za posledných 12 mesiacov viedol Cook tohto technického giganta a uviedol na trh Apple Music, ktoré zarobilo cez 6,5 milióna eur len za prvý mesiac. Neskôr uverejnil Apple TV 4, ktoré môže spúšťať aj aplikácie tretích strán a sprístupnil im aj Siri. A samozrejme netreba zabúdať na uvedenie iPadu Pro, ktorý sa stal najväčším tabletom spoločnosti a snažia sa ním ukončiť éru PC a notebookov. Pod vedením Cooka Apple taktiež investovalo 0.9 miliardy eur do Didi Chuxing (čínska spoločnosť zameraná na prepravu, ktorá už znepríjemňuje život Uberu v Číne).

Jeff Weiner

jeff-weiner

Spoločnosť: LinkedIn

V marci dal Weiner jeho 12,58 miliónový bonus späť zamestnancom LinkedInu, lebo dúfal, že to zvýši motiváciu a morálku vo firme. V júni sa stala cenová hodnota firmy dosť diskutabilná. Tech svet sa otriasol keď Winer a jeho kolega, spoluzakladateľ Reid Hoffman, predali svoju sociálnu sieť Microsoftu za ohromujúcich 23,54 miliárd eur! CEO Microsoftu Satya Nadella plánuje zosynchronizovať sieť LinkedInu a Microsoft Office dokopy a v ideálnom prípade posilniť celkovú spokojnosť užívateľov na oboch stranách.

Elon Musk

elon-musk

Spoločnost: Tesla a SpaceX

Elon Musk sa stále drží na horných priečkach najvplyvnejších podnikateľov tejto doby. Musk má svoje oči v dvoch dominantných sférach – zem (Tesla Motors) a vesmír (SpaceX). Sú to dve dominantné spoločnosti s predpokladom na to mať rýchly progres vo svojich odvetviach. V apríli Musk predstavil nové auto, Tesla Model 3, ktoré si predobjednalo viac ako 375 000 ľudí za jediný mesiac. Spoločnosť sa údajne snaží robiť všetko preto, aby tento dopyt zvládla uspokojiť. V júni bol Musk vysoko kritizovaný za prepojenie Tesly a SolarCIty, kde je 22% majiteľom a zastupuje ju ako jej predseda. Aby toho nebolo málo, taktiež vymyslel nový spôsob prepravy, Hyperloop, ktorý vie prepraviť ľudí z LA do San Francisca za menej ako hodinu. Spoločnosť, ktorá stavia na tomto nápade už získala investíciu vo výške 71,89 milióna eur a začala už praktické testovanie.

Travis Kalanick

travis-kalanick

Spoločnosť: Uber

Hodnota Uberu je už 61,11 miliárd eur. Uber v minulom mesiaci dostal najväčšiu investíciu vo svete startupov, presne to bolo niečo cez 3,15 miliardy eur z verejného fondu zo Saudskej Arábie. Uber pokračuje v expandovaní a prináša aj nové služby ako napríklad UberEats, ktorá nosí jedlo všetkým zákazníkom, ale zatiaľ len v NewYorku. Taktiež je tu nová funkcia UberRush, ktorá pomáha posielať balíky.. Kalanick sa snaží expandovať s Uberom ako to len pôjde, a to aj napriek ťažkostiam s konkurenciou v Číne.

Larry Page

larry-page

Spoločnosť: Alphabet

Na začiatku to bol len vyhľadávací program, neskôr ale Google prerástol do niečoho oveľa väčšieho. Page sa teda rozhodol, že vytvorí novú spoločnosť, ktorá bude mať všetky zvyšné pod sebou. Týmto krokom vznikla Alphabet. Ako CEO Alphabet sa Page môže sústrediť na akvizície v nových technológiách, budovanie nových rôznorodých projektov a rozvíjanie talentov iných, čoho prvým krokom bolo predstavenie nového CEO Google Sundara Pichaia. V júni sa zistilo, že Page osobne pracuje na ďalších projektoch. Konkrétne sú to firmy, ktoré vytvárajú lietajúce auto. Necháme sa prekvapiť, či sa aj tieto spoločnosti dostanú pod krídla Alphabet.

Mark Zuckerberg

mark-zuckerberg

Spoločnosť: Facebook

Bol to naozaj veľký rok pre Marka Zuckerberga – na výročnej konferencii vývojárov F8 v apríli predstavil plán pre nasledujúcich 10 rokov Facebooku. Napríklad popísal krátkodobé plány, čo sa týkalo videa a livestreamu, vyhľadávania a aplikácií ako Instagram alebo WhatsApp. Plány do vzdialenejšej budúcnosti zahŕňali umelú inteligenciu, drony a virtuálnu realitu. Zuckerberg sa minulú jeseň stal otcom a sľúbil, že počas celého života dá 99% majetku z jeho 44,96 miliárd eur na charitu. Urobí to pomocou jeho novej organizácie, ktorú vytvoril spolu s manželkou a nazval Chan Zuckerberg.

zdroj, zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)