Toto je 7 najhorších digitálnych útokov v histórii, ktoré položili internet na kolená

  • Prinášame prehľad digitálnych útokov, ktoré si jednoducho treba pamätať. Je jedno, či išlo o jednoduchší, ktorý sa šíril nedopatrením alebo o komplikovaný, ktorý infikoval nespočetné množstvo počítačov, každý z týchto vírusov či červov má svoje miesto v histórii.
mr-robot1
  • Prinášame prehľad digitálnych útokov, ktoré si jednoducho treba pamätať. Je jedno, či išlo o jednoduchší, ktorý sa šíril nedopatrením alebo o komplikovaný, ktorý infikoval nespočetné množstvo počítačov, každý z týchto vírusov či červov má svoje miesto v histórii.

S históriou internetu a počítačov ako takých sú pevne prepletené aj veľké “online explózie”, ktoré dokázali v digitálnom svete spôsobiť doslova chaos. V minulosti boli škody o to väčšie, keďže ľudia nepovažovali za potrebné svoje počítače chrániť a pre hackerov tak bolo oveľa jednoduchšie napáchať škody. Tu je TOP 7 vírusov či červov, ktoré si rozhodne treba pamätať:

 

1. The Morris

V roku 1988 vytvoril univerzitný študent Robert Morris červa, ktorý infikoval až 10% z celkového počtu počítačov, ktoré boli vtedy pripojené k internetu (v tej dobe sa bavíme o čísle okolo 60 000). Červ sa stal okamžite obrovskou hrozbou pre každý počítač, ktorý bol pripojený k sieti. The Morris svoju obeť vždy spomalil až do takého štádia, že sa počítač vypol a nebol schopný fungovať ďalej. Zaujímavosťou pritom je, že sa Robert Morris neskôr stal profesorom na MIT a dodnes pripravuje do života nádejných inovátorov a vizionárov.

RobertMorris

foto: limn.it

2. The Concept    

Vírus, ktorý sa v roku 1995 omylom dostal na CD dodávané Microsftom, bol prvým vírusom v histórií, ktorý napádal dokumenty programu Microsoft Word. The Concept sa neskôr práve vďaka tomu stal najrozšírenejším vírusom, aký kedy existoval. Šíril sa pritom celkom jednoducho – prostredníctvom dokumentov, ktoré si ľudia posielali cez mail. Microsoft ho teda v podstate dostal do celého sveta.

 

3. CIH  

Černobylský vírus, známy aj ako CIH, sa od roku 1998 spúšťa každoročne presne 26. apríla a pripomína tak výročie desivej katastrofy. Ako dokáže CIH odrovnať počítač? Kompletne ho paralyzuje a zvnútra ho spraví úplne nepoužiteľným. Presne ako po výbuchu. Autor vírusu, Chen Ing Hau, ktorý bol pre svoj výtvor zadržaný políciou v Taiwane, je dnes CEO v startupe 8tory. Pracuje teda na tom, aby bol internet príjemnejším miestom, a to aj napriek faktu, že jeho CIH v minulosti infikoval až 60 miliónov počítačov.  

 

4. Anna Kournikova

Červ, ktorý sa tváril ako nevinná fotografia tenisovej hráčky, bol vytvorený šialeným obdivovateľom Kournikovovej, Holanďanom Janom de Witom. Škodlivý program sa šíril prostredníctvom emailov ako príloha, text mailu pritom znel: „Hi: Check This!“. Po otvorení sa červ prostredníctvom mailového programu Microsoft Outlook odoslal do všetkých mailových schránok, ktoré v ňom našiel. Vlna týchto mailov dokonca na istý čas paralyzovala mailové servery po celom svete. De Wit sa nakoniec sám priznal polícii a ospravedlnil sa za svoj čin, za čo bol odsúdený iba k výkonu verejnoprospešných prác.

anna-kournikova-corbis

foto: techrepublic.com

5. ILOVEYOU

V roku 2000 internet ovládla láska. Nie však doslova, správa ILOVEYOU, ktorá prišla enormnému množstvu ľudí, totiž nebola vyjadrením obdivu, ale nebezpečným vírusom. Táto správa sa po infikovaní sama rozoslala všetkým kontaktom, ktoré našla v počítači, čím sa dokázala veľmi rýchlo šíriť. Celkovo spôsobil útok ILOVEYOU škody za približne 15 miliárd dolárov.

Zaujímavosťou tiež je, že sa tento vírus v počítačoch dokázal sám replikovať a svoje kópie skrývať na rôzne miesta na disku, poprípade sa pridať do registra. Išlo o jeden z prvých medializovaných vírusov, ktorý, aj vďaka pozornosti médií, dokázal spôsobiť chaos. Fungoval pritom na absolútne jednoduchom social engineeringu – kto by nechcel dostať vyznanie lásky od tajného obdivovateľa?

 

6. Mydoom

Počítačový červ, ktorý vznikol v roku 2004 a útočil na operačný systém Microsoft Windows. Stal sa najrýchlejšie šíriacim sa mailovým červom v histórii, pričom dokázal spôsobiť škody, ktoré sa vyšplhali až na približne 38 miliárd dolárov. Mydoom sa medzi ľudí rozšíril až do takej miery, že sa nachádzal v každom 12. e-maily – stal sa teda obrovskou hrozbou takmer pre každého, kto mal prístup k internetu.

Šíril sa prostredníctvom správy v znení: “andy; I’m just doing my job, nothing perssonal, sorry,“  ktorá u mnohých vyvolala pocit, že bol autor Mydoom za vytvorenie červa platený. Meno autora pritom zostáva stále neznáme, no viacero teórií bezpečnostných firiem ho prepája s ruskými hackermi.

3dedb20df49410cd76f2a481827f7ab9

foto: appleneau.com

7. Sobig

Sobig bol červ, ktorý infikoval milióny počítačov po celom svete. Prichádzal vo viacerých variantách (od A až po F), no skutočne obrovské problémy sa podarilo spôsobiť až poslednému útoku – Sobig.F. Pri ňom boli škody porovnateľne vysoké ako pri Mydoom a Microsoft dokonca vypísal odmenu 250 tisíc dolárov za informácie vedúce k dostihnutiu autora.

Išlo teda o skutočne tvrdý oriešok, s ktorým si nevedeli dať rady ani najlepší odborníci. Sobig.F sa objavoval v mailovej schránke používateľa ako nová správa s predmetom, ktorý v človeku vzbudzoval záujem mail otvoriť. Samotný text správy odkazoval na nevinne pôsobiacu prílohu, po ktorej otvorení sa počítač infikoval. Doteraz nie je jasné, aká bola podstata posledného červa, no predošlé varianty útočili tak, že do počítača nainštalovali softvér WinGate (reálny produkt), ktorý im poslúžil ako backdoor, aby mohli ľudom posielať nevyžiadanú poštu.

3

foto:techwikasta.com

Dnes, keď žijeme v dobe, kedy je všetko online, je hrozba zo strany vírusov o to nebezpečnejšia. Zoberme si napríklad takú hru Pokémon Go – skús si tipnúť, aké množstvo hackerov a akými spôsobmi sa už rozhodlo zneužiť šialenstvo, ktoré túto hru sprevádza. Presne tak – obrovské. A tu prichádza rad na komplexnú digitálnu ochranu, alebo ak chceš – antiviráky.

maxresdefault

foto: youtube.com

Tie dnes zabraňujú tomu, aby sa podobné ničivé digitálne útoky opakovali aj teraz. Napríklad slovenský ESET pravidelne nahlasuje a rieši nové a nové útoky, čím chráni milióny používateľov po celom svete. Naposledy takto objavil prvý lockscreen v Google Play, ktorý sa chcel priživiť na mánii okolo Pokémon Go. Škodlivá aplikácia Pokemon Go Ultimate sa snažila získať stiahnutia od ľudí z krajín, v ktorých obľúbená hra ešte nebola sprístupnená. Okamžite po spustení tejto aplikácie škodlivý kód zablokuje obrazovku mobilu či tabletu a núti používateľa k reštartu systému. Po ňom v tichosti beží na pozadí a kliká na online porno reklamu.

„Keď sa ju používateľ pokúsi spustiť, aplikácia zamrzne, čím zablokuje monitor a prinúti obeť reštartovať zariadenie vybratím batérie,“ vysvetľuje Lukáš Štefanko, analytik zo slovenského ESETu, ktorému sa podarilo identifikovať škodlivú aplikáciu v Google Play snažiacu sa zneužiť vlnu popularity Pokémon Go. Pri množstve vírusov, ktoré sú dnes online, môžeme teda povedať, že možno len vďaka spoločnostiam ako ESET a ľudom ako Lukáš , nemá náš zoznam zatiaľ číslo 10.

ESET_PokemonGoUltimate_PI.

foto:eset.com

zdroj: wiki, zdroj titulnej fotografie: indiewire

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá