Toto je 7 najrýchlejších SUV-čok, ktoré dokážu zrýchliť na stovku za fantastický čas

  • SUV-čka patria právom k najlepšie predávaným vozidlám.
  • V minulosti však boli trošku neohrabané a pomalé
  • V súčasnosti nemusí mať obavy ani poriadny milovník akcelerácie, ktorá konkuruje superšportiakom
suv
flickr
  • SUV-čka patria právom k najlepšie predávaným vozidlám.
  • V minulosti však boli trošku neohrabané a pomalé
  • V súčasnosti nemusí mať obavy ani poriadny milovník akcelerácie, ktorá konkuruje superšportiakom

Športovo-úžitkové vozidlá prešli od svojho počiatku poriadne rýchlym vývojom. V minulosti boli na okraji záujmu a na cestách ich takmer nebolo vidieť. Dnes sa karta obrátila a na cestách sa preháňajú modely od výmyslu sveta. Dôvod obľúbenosti je ten, že masívne automobily sa postupne premenili z pomalých a nemotorných vozidiel na dokonale reagujúce a výkonné stroje, ktoré sa niekedy smelo doťahujú aj na športovejšie vozidlá. Dnes nie je problém vidieť masívne vozidlo, ktoré sa na cestách pohybuje svižne, ladne a s ľahkosťou. Samozrejme, rýchlosťou superšportiakom nemôžu úplne konkurovať.

Čo im však chýba na rýchlosti, vyvažujú zrýchlením. Výhodou SUV-čiek je ich masívnosť, rozptyl kolies, širšie pneumatiky a vyšší podvozok. Tieto vozidlá si tak poradia lepšie na zimných cestách a mimo spevnenej vozovky. Vďaka veľkosti sú veľmi obľúbenými hlavne v rodinách s malými deťmi. Nielenže ich bezpečne dopravia, ale odvezú aj väčšie veci. Poďme však k samotným siedmym trhačom asfaltu.

Každý jeden model z tejto sedmičky sa akceleráciou môže zaradiť medzi to najlepšie naprieč celým automobilovým spektrom. Víťaz je veľkým prekvapením, pretože reprezentuje budúcnosť automobilov a ukazuje, že elektrický motor má v rýchlosti akcelerácie poriadne navrch nad spaľovacími motormi. Ale pekne po poriadku. Siedmu priečku obsadila známa značka luxusných vozidiel Bentley s modelom Bentley Bentayga W12. Na šiestom mieste sa zaslúžene ocitlo nemenej luxusné SUV-čko Maserati Levante Trofeo.

Bolo by prekvapením, keby sa tu neocitla značka Mercedes, ktorá má s SUV vozidlami dlhodobé skúsenosti. Tej patrí s modelom Mercedes-AMG GLC 63 S piate miesto. Na štvrtom mieste má zastúpenie Taliansko. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio sa dokázalo vtesnať pod 4 sekundy. Bronzovú priečku obsadil nenávidený i milovaný model od ešte donedávna pre širšiu verejnosť nedostupnej značky. Lamborghini Urus preniklo do mainstreamu a je rýchle ako blesk.

Druhé miesto obsadil vôbec prvý výrobca športovo-úžitkových vozidiel značka Jeep s modelom Jeep Grand Cherokee Trackhawk. No a prvá priečka je obrovským prekvapením. Tu sa umiestnilo vozidlo budúcnosti. Elektrické motory sú známe neskutočnou schopnosťou akcelerácie. Ak ťa okamžite napadla značka Tesla, tak sa nemýliš. Jej päťdverové SUV-čko Tesla Model X P100D to dokáže za menej ako tri sekundy.

7. Bentley Bentayga W12 4 sekundy
6. Maserati Levante Trofeo 3,9 sekundy
5. Mercedes-AMG GLC 63 S 3,8 sekundy
4. Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio 3,8 sekundy
3. Lamborghini Urus 3,6 sekundy
2. Jeep Grand Cherokee Trackhawk 3,5 sekundy
1. Tesla Model X P100D 2,9 sekundy

 

zdroj: topgear.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech