Toto je ďalší dôkaz, že sila globálneho otepľovania je vážnejšia ako kedykoľvek predtým

  • Na vážnosť situácie poukazuje fakt, že tanker plný kvapalného zemného plynu dokázal prejsť cez Severné more úplne sám
  • V minulosti to bývalo v sprievode ľadoborcov, ktoré razili cestu cez hrubé ľadové kryhy
extra_large-1518609271-cover-image
Shutterstock
  • Na vážnosť situácie poukazuje fakt, že tanker plný kvapalného zemného plynu dokázal prejsť cez Severné more úplne sám
  • V minulosti to bývalo v sprievode ľadoborcov, ktoré razili cestu cez hrubé ľadové kryhy

Ľudstvo môže oslavovať. Dokázali sme uľahčiť cestu cez Severné more. Ľadoborce sa tak pravdepodobne stanú minulosťou. Na prvý pohľad pozitívna správa má aj temnejšiu stránku – ľadovce sa naozaj roztápajú. Globálne otepľovanie je v súčasnosti nezastaviteľný jav. Je však možnosť spomaliť ho.

Plavba tankera sa zapíše do dejín. Je to vôbec po prvýkrát, čo sa takáto vec vôbec stala a komerčná loď absolvovala túto náročnú trasu v zime úplne sama. Tanker Eduard Toll bol naplnený tekutým zemným plynom v prístave v Južnej Kórei v decembri minulého roka. Medzizastávkou na jeho strastiplnej ceste bol prístav v Rusku. Cieľová destinácia bola francúzky Montoir, kam sa bezpečne dostal.

Aj napriek tomu, že cesta nebola bez ľadových krýh, tie boli natoľko krehké, že ich nebol problém preplávať. Oproti minulosti sú to teda obrovské rozdiely. Ľad sa topí, čo sa úmerne prejavuje aj na jeho pevnosti a hrúbke. Je takmer isté, že táto cesta otvorila novú éru a množstvo tankerov, ktoré ju absolvujú bez doprovodu, sa tak rapídne zvýši.

Zvyšujúca sa teplota v atmosfére sa prejavuje aj na zvyšujúcej sa teplote vody na Zemi. Teplejšia voda spôsobuje pomalé, ale isté oslabovanie ľadovej pokrývky. Všetko je doložené aj dôkazmi. NASA vďaka satelitom monitoruje už od roku 1979 rozsah ľadovej plochy. Vďaka meraniam sa zistilo, že ľadovec každých 10 rokov ustúpi o 2,8 %. Ustupovanie ľadovcov je vlastne normálnym javom v letných mesiacoch, pričom v zime by sa všetko malo vrátiť do normálu.

Práve preto je otepľovanie obrovským problémom. Vďaka vyšším teplotám ovzdušia a vody v zimných mesiacoch jednoducho nedochádza k dostatočnej tvorbe nového ľadu a ten sústavne ubúda. Od roku 1979 ubudlo množstvo ľadovej plochy o rozlohe dvoch štátov Texas. Klesajúci trend neustále pokračuje. Má to však aj kladné stánky. Kedysi nebezpečná cesta sa tak môže stať jednou z hlavných dopravných tepien pri prevoze tovaru medzi kontinentmi. Záujem o jej využívanie má aj Čína.

zdroj: iflscience.com , nasa.gov

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech