Toto je dôkaz, že budúcnosťou dopravy nie sú elektromobily

  • Automobily prechádzajú v poslednom období obrovskou premenou. Viaceré krajiny chcú v priebehu rokov úplne upustiť od klasických spaľovacích motorov. Ako budúcnosť dopravy sa najčastejšie skloňujú elektromobily. Avšak je tu ešte jedna možnosť, a to motory, ktoré využívajú na tvorbu energie vodík.
lexus fuel cell
autocar.co.uk
  • Automobily prechádzajú v poslednom období obrovskou premenou. Viaceré krajiny chcú v priebehu rokov úplne upustiť od klasických spaľovacích motorov. Ako budúcnosť dopravy sa najčastejšie skloňujú elektromobily. Avšak je tu ešte jedna možnosť, a to motory, ktoré využívajú na tvorbu energie vodík.

Vodíkové palivové články sa spomínali už pred mnohými rokmi. Po nadšených správach však nastalo hrobové ticho. Miesto toho sa v priebehu rokov začali do popredia predierať elektrické automobily, a to hlavne vďaka firme Tesla, ktorá bola priekopníkom a dostala prvé funkčné vozidlá medzi širokú verejnosť. Vodíkový pohon však môže byť ešte lepšou a čistejšou alternatívou. Vyzerá to tak, že túto skutočnosť si uvedomujú aj výrobcovia automobilov. Mnohí z nich nielen pripravujú, ale už aj testujú prvé modely svojich vozidiel.

Honda Clarity

Je prvým vozidlom s vodíkovým pohonom, ktoré sa dá prenajímať od konca roku 2016 v štáte Kalifornia. S maximálnym dojazdom 590 kilometrov mu patrí prvá priečka medzi všetkými súčasnými vozidlami s nulovými emisiami. Tankovanie trvá „až“ 5 minút. Honda momentálne pilne pracuje na uvedení vozidla do ďalších štátov USA.

honda clarityZobraziť celú galériu (11)
zdroj: caranddriver.com

Monštrum od General Motors

Masívny stroj bol oznámený v októbri 2016 na každoročnom armádnom stretnutí v USA. Automobil stojí na 37 palcových kolesách a má výšku 198 centimetrov. Momentálne prebiehajú armádne testy v extrémnych podmienkach. General Motors hrdo vyhlásilo, že ich vodíkové palivové články prežili bez ujmy takmer 5 miliónov prejdených kilometrov.

Toyota Mirai

Toyota má najdlhšiu prax v oblasti výroby vodíkových vozidiel. Prvé experimenty začala už pred 23 rokmi. Mirai sa predáva už od roku 2014. Dojazd vozidla je 502 kilometrov a natankuješ ho v priebehu piatich minút. Vozidlo je vybavené senzormi detekujúcimi jazdné pruhy a automatickým bezpečnostným brzdením. Toyota plánuje využívať vodíkové palivové články vo všetkých automobiloch, od obrovských ťahačov až po SUV-čka.

toyota miraiZobraziť celú galériu (11)
zdroj: motortrend.com

Koncept od Lexusu

Značka Lexus tiež nezaháľa a chystá vlastný model automobilu. Odhalenia by sme sa mali dočkať až v roku 2020. O automobile vieme len to, že bude používať displeje, ktoré bude možné kontrolovať gestami rúk.

lexus fuel cellZobraziť celú galériu (11)
zdroj: autocar.co.uk

Audi h-tron quattro

Bolo slávnostne odhalené na autosalóne v Detroite. Dojazd vozidla je 600 kilometrov. Automobil by mal zrýchliť z nuly na stovku za 7,1 sekundy. Vybavený by mal byť akýmsi virtuálnym kokpitom, ktorý by mal disponovať digitálnymi displejmi miesto klasických ovládacích prvkov. Či sa dostane do sériovej výroby netuší ani samotné Audi.

BMW pripravuje športiak

Značka BMW nadviazala úzku spoluprácu s firmou Toyota, aby mohla v roku 2020 predstaviť vlastný model športového automobilu s dojazdom 482 kilometrov.

bmw i8Zobraziť celú galériu (11)
zdroj: greencarreports.com

Opatrný Ford

Ford venuje vodíkovým pohonom dostatok pozornosti, ale momentálnou prioritou sú elektrické vozidlá, ktorých vývoj poskočil omnoho ďalej. V roku 2013 totiž automobilka nadviazala spoluprácu s firmami Daimler a Nissan s plánovaným uvedením prvého vozidla v tomto roku. Spolupráca naďalej pokračuje, ale uvedenie vozidla sa odkladá na neurčito.

automobil fordZobraziť celú galériu (11)
zdroj: businessinsider.com

SUV od Mercedesu

Mercedes odhalil svoje „čisté“ SUV na automobilovej show vo Frankfurte len pred pár dňami. Do predaja by sa malo dostať v roku 2019. Vozidlo bude vybavené batériou o kapacite 9,3-kWh a má kombinovaný dojazd 436 kilometrov. Firma sa popýšila výkonom, ktorý by mohol dosiahnuť až 197 koní. Rýchlosť bude obmedzená elektronicky na 160 kilometrov.

mercedes glc f-cellZobraziť celú galériu (11)
zdroj: caradvice.com.au

Startup Nikola Motor Company s rekordným dojazdom

Predstavené nákladné auto od mladej, ale dravej firmy by malo mať rekordný dojazd v rozmedzí 1287-1931 kilometrov. Firma ďalej plánuje zrealizovať sieť 364 vodíkových staníc, ktoré sa začnú budovať v roku 2019. Náklaďák by mal začať jazdiť po cestách o rok neskôr a jeho prenájom na mesiac by mal začínať na hranici 4200 eur.

automobil nikolaZobraziť celú galériu (11)
zdroj: thetechportal.com

Kompaktné SUV od Hyundai

Tucson Fuel Cell je maličké SUV-čko, ktoré si môžeš zatiaľ prenajímať na území Kalifornie. Výrobca už poskytol na prenájom 140 vozidiel.

hyundai tusconZobraziť celú galériu (11)
zdroj: motortrend.com

Špičkový športiak H2 Speed od dizajnérskeho domu

Na rozdiel od všetkých automobilov spomenutých vyššie je tento superšportiakom v pravom slova zmysle. Na stovku poskočí za 3,4 sekundy, pričom maximálna rýchlosť by mala byť okrúhlych 300 km/h. Prvé modely by sa mali dostať na trh už v budúcom roku. Za prvý športový vodíkový automobil si však jeho tvorca zapýta pekných 2,15 milióna eur. Počet vyrobených kusov tohto automobilu by mal byť značne obmedzený.

zdroj: businessinsider.com , businessinsider.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech