Toto je možné iba v Amerike: Držiteľ Nobelovej ceny ju musel predať, aby zaplatil za základnú starostlivosť

  • Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Leon Lederman bol úspešným vedcom. Skončil však na mizine
  • Dokonca musel predať aj svoje ocenenie, len aby si dokázal zaplatiť opateru
  • Zdravotná starostlivosť v Amerike je totiž pekelne drahá
Leon Lederman
flickr
  • Držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Leon Lederman bol úspešným vedcom. Skončil však na mizine
  • Dokonca musel predať aj svoje ocenenie, len aby si dokázal zaplatiť opateru
  • Zdravotná starostlivosť v Amerike je totiž pekelne drahá

Amerika bola kedysi dávno krajinou neobmedzených možností. Dnes je však všetko inak a aj keď si vážená osobnosť, môžeš skončiť na mizine. Na vlastnej koži to zažil aj držiteľ Nobelovej ceny za fyziku Leon Lederman. Tento vážený človek bol totiž autorom prelomového objavu. Jednalo sa o tzv. neutrínový zväzok. Dokonca o svojom objave napísal aj knihu.

Aj keď si známa osobnosť, neznamená to, že máš v živote vyhraté. Je dosť pravdepodobné, že skončíš ako známy objaviteľ, ktorý bol nútený svoje vzácne ocenenie predať v roku 2015 za 765 000 dolárov. Dôvodom boli náklady za starostlivosť. Do hrobu si tak neodniesol takmer nič. Minulú stredu skonal v rukách opatrovateľov v domove dôchodcov.

Odvrátená strana Ameriky

Krutý osud známeho fyzika ukázal obe stránky Ameriky. Leon Lederman sa narodil v roku 1920. Fyziku miloval a fyzika milovala jeho. Práve preto vo svojom koníčku pokračoval a stal sa vynikajúcim vedcom. Ani to ho však neochránilo od krutej reality. Je známe, že Amerika má extrémne nákladnú zdravotnú starostlivosť. Toto sa nezmenilo a pravdepodobne ani nezmení.

Ak sa do nemocnice dostane bežný človek, ide do tuhého. Deň v americkej nemocnici stojí v priemere 5 220 dolárov. Pre porovnanie, v Austrálii je to 765 dolárov a v Španielsku 424 dolárov. Podobne je to aj s opaterou. Tu si klient zaplatí za mesačnú starostlivosť a izbu okolo 7 698 dolárov mesačne.

Zdravotné poisťovne však túto starostlivosť vo vyššom veku bežne nepreplácajú. Ak teda skončíš v rukách opatrovateľov, poriadne ťa „oholia“. Smutné, ale je to tak. Je tu  však možnosť využitia vládneho programu Medicaid, ktorý je určený práve pre tieto prípady a pre ľudí, ktorí nemajú dosť peňazí.

Práve preto sa mnoho Američanov rozhodne pre tento program. Aj napriek tomu, že je cenovo výhodnejší, stále uhryzne poriadny obnos financií. Práve to bol hlavný dôvod, prečo aj známy a vážený človek môže dopadnúť práve takto. Život v Amerike nie je len to, čo vidíme na obrazovkách, ale má aj svoje tienisté stránky.

zdroj: vox.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech