Toto je odpoveď Ruska na americký bombardér B-1B Lancer. Tu-160M2 v sebe skrýva množstvo nabitých technológií

  • Rusko a Amerika sú odvekými rivalmi, a to hlavne v oblasti zbrojenia
  • Nevinné súperenie v tom, kto má väčší kanón nabralo obludné rozmery
  • Rusi prinášajú najnovšiu odpoveď na americký strategický bombardér B-1B Lancer
bombardér
twitter
  • Rusko a Amerika sú odvekými rivalmi, a to hlavne v oblasti zbrojenia
  • Nevinné súperenie v tom, kto má väčší kanón nabralo obludné rozmery
  • Rusi prinášajú najnovšiu odpoveď na americký strategický bombardér B-1B Lancer

Rusko koncom marca oznámilo, že plánuje obmeniť svoje staršie modely bombardérov. Krajina v súčasnosti vlastní 16 bombardérov Tu-160. Z toho 12 je určených na bojové misie a 4 kúsky sa využívajú pri cvičných letoch. Celkovo mali Rusi  vo vlastníctve 35 týchto strojov. Tie však boli postupne vyradzované alebo modernizované. Tu-160 má za sebou bohatú históriu. Prvý let absolvoval v roku 1981, ale vyrábať sa začal až v roku 1984. Do služieb ruskej armády bol zaradený v roku 1987.

Už v tom čase prekvapil futuristickým dizajnom, ktorý vyzeral ako z iného sveta. V osemdesiatych rokoch bol často porovnávaný s americkým bombardérom B-1B Lancer. Tieto dva stroje boli obrovskými konkurentmi a poukazovali na úroveň oboch armád. V roku 2014 prišla modifikovaná verzia Tu-160M.

Legendárny tvar lietadla zostane zachovaný

Dnes je však potrebná ďalšia zmena, a tak sa bude letka pomaly, ale isto modernizovať. Nahradiť tu súčasnú by mal stroj s označením Tu-160M2 White Swan, ktorý bol odhalený v novembri minulého roka. Bombardér sa do výroby dostane až v roku 2021, a tak sa jeho parametre môžu ešte meniť. Pozrime sa však na to, čo už vieme. Vzhľadovo sa bude od svojho predchodcu líšiť len minimálne.

Nový bombardér bude využívať až 60 % súčiastok z predchádzajúcich modelov. Zvyšných 40 % budú tvoriť novinky. Jednou z nich bude napríklad nový motor NK-32 02, ktorý bude náhradou za NK-32 z predchádzajúcich modelov. Dva páry týchto motorov by mali zvýšiť dolet lietadla o 965 kilometrov. Okrem motorov bude mať kompletne nové prístrojové vybavenie a elektroniku. Zmien by sa malo dočkať aj ovládanie zbraní a posádka bude posadená do úplne nového kokpitu. O dokonale a presné zameranie cieľa sa postarajú vylepšené radarové systémy.

Bombardér bude pravdepodobne vybavený obrannou výbavou od ruskej technologickej spoločnosti KRET. Rusko sa už pochválilo, že vďaka tomuto systému by mali byť bombardéry budúcnosti chránené pred všetkými druhmi striel. Podobné systémy obrany pred strelami síce existujú, avšak KRET by mal hrozby odhaliť už na vzdialenosť niekoľko stoviek kilometrov.

O tom, ako bude nový systém ochrany fungovať nepadla ani zmienka. Pravdepodobne bude využívať lasery, ktoré zneškodnia dotieravé rakety. Konkurencia však nezaostáva. Je všeobecne známe, že Američania pracujú na podobných systémoch obrany. Robia to však potajme. Rusko plánuje obmeniť celú svoju letku do roku 2030.

Tu-160

Je vôbec najťažším bombardérom sveta. Vďaka svojej bielej farbe býva nazývaný bielou labuťou. NATO ho zvykne označovať menom Blackjack. Vyrába ho ruská letecká zbrojárska spoločnosť Tupolev. Bombardér bol ruskou odpoveďou na americký stroj B-1B Lancer, ktorý mal na tú dobu fantastické parametre. Celková dĺžka lietadla je 54,1 metra. Krídla lietadla môžu meniť svoju geometriu. Od toho sa odvíja aj ich rozpätie. To môže byť od 35,6 do 55,7 metra. Lietadlo má hmotnosť 110 ton a dokáže uniesť 40 ton nákladu. Maximálna rýchlosť môže dosiahnuť až 2220 km/h.

Maximálny dolet je až 12 300 km pri rýchlosti 950 km/h. K poriadnemu doletu napomáha celkovo 13 palivových nádrží umiestnených v trupe a v krídlach. V kokpite je miesto pre štvorčlennú posádku pozostávajúcu z pilota, kopilota, dôstojníka zbraňových systémov a operátora zbraňových systémov. Lietadlo unesie 12 kusov rakiet vzduch – zem s označením Ch-55, ktoré môžu byť vybavené konvenčnými alebo jadrovými hlavicami. Tieto sú doplnené o menšie rakety vzduch – zem Ch-15P, ktorých sa tu zmestí celkovo 24 kusov.

zdroj: businessinsider.com , thedrive.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech