Toto je rebríček 10 najbohatších Rusov. Vlastnia kľúčové podniky a v rukách majú desiatky miliárd dolárov

  • Rusko má nového najbohatšieho muža v krajine. Kto ním je?
  • V TOP 10 je konečne aj jeden mladík. Prečo mal problém s ruskou vládou a odišiel z krajiny?
  • Napriek korone, sankciám a poklesu ceny rubľa sa majetok najmocnejších ľudí Ruska naďalej výrazne zväčšuje
  • Je Putin skutočne bohatší, než všetci ostatní v rebríčku?
najbohatší Rusi Startitup.sk
TASR/ AP/ Tatan Syuflana a Kremlin.ru
  • Rusko má nového najbohatšieho muža v krajine. Kto ním je?
  • V TOP 10 je konečne aj jeden mladík. Prečo mal problém s ruskou vládou a odišiel z krajiny?
  • Napriek korone, sankciám a poklesu ceny rubľa sa majetok najmocnejších ľudí Ruska naďalej výrazne zväčšuje
  • Je Putin skutočne bohatší, než všetci ostatní v rebríčku?

Každý z nich je opäť oveľa viac bohatší než pred rokom a každému na konte pribudli ďalšie miliardy dolárov. Tak by sa dalo stručne zhrnúť tohtoročné poradie najbohatších ľudí Ruska, ktoré zverejnil magazín Forbes.

Nenájdeme medzi nimi žiadnu ženu a iba dvoch ľudí pod 50 rokov, ktorí boli „príliš mladý na privatizácie z 90. rokov.“

49-ročný Andrej Melničenko a 36-ročný zakladateľ aplikácie Telegram Pavel Durov, ktorý sa do TOP 10 dostal prvýkrát. Nové tváre naopak z rebríčka vytlačili známeho ruského oligarchu a majiteľa futbalového klubu Chelsea Londýn, Romana Abramoviča.

Najväčší štát sveta má taktiež nového najbohatšieho človeka krajiny, ktorého majetok sa oproti vlaňajšku zväčšil o ďalších vyše 12 miliárd dolárov. 

Patrí do rebríčka aj samotný Vladimír Putin, alebo sú to len špekulácie? Toto sú najbohatší a zároveň jedni z najmocnejších ľudí Ruskej federácie.

zdroj: Unsplash/Paul G

10. Sulejman Kerimov a jeho zlato

Ruský obchodník s nie príliš ruským, skôr tureckým menom. Kerimov je takzvaného lezginského pôvodu, čo je etnikum z Kaukazu.

Majetok 15,8 miliárd dolárov mu stačil na to, aby sa tento rok do TOP 10 dostal a vytlačil Michaila Fridmana (bankovníctvo, telekomunikácie, palivá) i dobre známeho Romana Abramoviča. Čo Kerimovi prinieslo takýto majetok?

zdroj: Wikimedia.org/ Hlebushek

Forbes spomína najmä spoločnosť Polyus Gold – najväčšieho producenta zlata v Rusku – v ktorom Kerimova firma Nafta Moskva kúpila ešte v roku 2009 výrazný podiel (od Vladimíra Potanina, ktorého si v rebríčku taktiež spomenieme).

Zlato
zdroj: TASR/AP Photo/Seth Wenig

Kerimov kedysi investoval a vlastnil podiely aj v ruskej plynárskej spoločnosti Gazprom či v Sberbank, ktorá je považovaná za najväčšiu banku východnej Európy, no zo Slovenska sa stiahla. Tieto podiely predal.

Údajne až miliardy dolárov investoval aj do zahraničných bánk v západnej Európe, ako napríklad Deutsche Bank či Credit Suisse.

Je mecenášom miestneho futbalu. Stovky miliónov dolárov nalial do ruského tímu FC Anzhi Makhachkala, ktorý chcel vidieť hrávať Ligu majstrov a za ktorý vďaka nemu hrali hviezdy Roberto Carlos či Samuel Eto’o.

Legends

Uverejnil používateľ FC Anzhi Makhachkala Utorok 10. októbra 2017

Mediálne známy sa stal aj po vážnej autonehode, keď stratil kontrolu nad svojim Ferrari Enzo na Francúzskej riviére. Je majiteľom jednej z najväčších jácht sveta s názvom Ice či známym milovníkom večierkov, na ktorých nemal problém za vystupovanie zaplatiť Shakire, Christine Aguilera či Amy Winehouse.

9. Pavel Durov, „ruský Zuckerberg“

Úplným nováčikom a zároveň najmladším členom rebríčka TOP 10 najbohatších Rusov je 36-ročný Pavel Durov. Oproti iným členom na zozname sa nelíši len vekom, ale aj predmetom podnikania (viac startupistov z IT sveta tu už nenájdeš) a vzťahmi s ruskou vládou.

Kým ostatní oligarchovia sú s ňou za dobre, priam by sa často dalo povedať „partnermi“, Durov mal problémy, ktoré ho napokon viedli k odchodu z Ruska.

Jeho prvým veľkým projektom sa stala sociálna sieť VKontakte, na ktorej pracoval so svojim bratom Nikolajom. Rozbehli ho a postupne z neho vybudovali miliardovú spoločnosť. Avšak nastali problémy, keď ruská vláda žiadala zrušiť účty a stránky opozičných politikov, vrátane Navaľného, alebo odovzdať údaje o osobách, ktoré podporovali ukrajinský Euromajdan. Durov to odmietal.

Napokon ho z vlastnej spoločnosti vyhodili. Pred médiami tvrdil, že firmu prevzali spojenci Vladimíra Putina. On následne opustil Rusko so slovami, že „krajina je v súčasnosti nekompatibilná s internetovým obchodom“ a že sa už späť nevráti.

zdroj: TASR/ AP/ Tatan Syuflana

V zahraničí sa pustil do ďalších projektov, napríklad vytvorenia vlastnej kryptomeny „gram“, no za najväčší úspech sa považuje založenie komunikačnej aplikácie Telegram.

Tej sa darí najmä v poslednom období. Podľa magazínu Forbes pomohli správy, že Facebook kupuje konkurenčný WhatsApp.

Hneď na to sa začali šíriť obavy, že Facebook si takto upevňuje monopolné postavenie a kupuje o nás ešte viac informácií.

Najväčší rozpad technologickej firmy na svete: Zuckerberg možno bude nútený predať Instagram a WhatsApp

Mnoho ľudí preto prešlo z WhatsAppu na Telegram, čo zvýšilo hodnotu spoločnosti, ktorá sa dnes chváli stovkami miliónov užívateľov mesačne.

Zrejme aj vďaka nákupným chutiam Facebooku sa tak Durov, neobľúbenec Kremľa, ocitol na zozname 10 najbohatších Rusov. Jeho majetok je 17,2 miliardy dolárov.

8. Andrej Melničenko, hnoj a uhlie

Druhým najmladším na zozname je 49-ročný Melničenko, ktorého majetok dosahuje takmer 18 miliárd dolárov.

Oproti vlaňajšku si prilepšil o zhruba 5,5 miliardy – už len to je niekoľkonásobne viac, než má najbohatší Slovák Ivan Chrenko.

zdroj: SUEK

Patrí mu vyše 92 % najväčšej ruskej uhoľnej spoločnosti SUEK – „Siberian Coal Energy Company“, ktorej každoročný čistý príjem sa ráta v stovkách miliónov eur.

Okrem nej Melničenko vlastní aj jedného z najväčších výrobcov hnojív na svete, firmu EuroChem, ktorá má sídlo vo Švajčiarsku.

O Melničenkovi je známe, že nepatrí medzi oligarchov, ktorým sa podarili pekné úlovky v privatizačných časoch po páde komunizmu. Podnikať začal ešte ako mladý študent, keď so spolužiakmi na kampuse otvoril zmenárne. Už ako 21-ročný spoluzakladal novú banku MDM, z ktorej postupne spravil jednu z najväčších súkromných ruských bánk, viackrát v krajine označenú za banku roka.

Následne spoluzaložil finančnú skupinu MDM Group, s ktorou vstúpil do sveta priemyslu. Svoje akcie v banke predal a venuje sa už len uhliu, hnojivám a podpore vzdelania v Rusku.

Aj on vlastní luxusné a pre neho na mieru navrhnuté jachty za stovky miliónov dolárov. Jedna z nich kotví na Bermudách v Atlantiku, ďalšiu videli v Karibiku.

7. Ališer Usmanov, oceľ, internet a telekomunikácie

Siedmy, tak ako vlani, skončil s majetkom 18,4 miliardy dolárov Ališer Usmanov. Medziročne si polepšil o vyše 4 miliardy dolárov.

Pomerne známy ruský podnikateľ svojho obchodného ducha údajne preukazoval už v časoch Sovietskeho zväzu, v ktorom sa rozhodol vyrábať plastové a igelitové tašky – vtedy veľmi vzácny tovar.

Rus a moslim s uzbeckými koreňmi, ktorý si vzal Židovku, sa považuje za jedného z prvých investorov do Facebooku či čínskej spoločnosti Xiaomi. To však nie je považované za hlavné dôvody, prečo je Usmanov na tomto zozname.

zdroj: Wikimedia.org/ Marie-Lan Nguyen

Vďačí za to hlavne svojej spoločnosti Mettaloinvest, v ktorej je hlavným akcionárom. Ide o ťažobnú a metalurgickú spoločnosť, ktorá sa špecializuje na výrobu ocele. Jej čistý ročný príjem presahuje hranicu jednej miliardy.

Okrem toho je spolumajiteľom druhého najväčšieho ruského mobilného operátora MegaFon a najväčšej internetovej spoločnosti v krajine Mail.Ru, ktorá prevádzkuje viaceré obľúbené portály.

Taktiež vlastní televízne stanice či vydavateľstvo Kommerstant, kde už čelil kritike od desiatok novinárov, že im zasahuje do novín a snaží sa brániť kritike Putina. O ich sťažnostiach či protestnej fotografií následne informovali aj zahraničné médiá, napríklad BBC.

zdroj: kremlin.ru. Vladimír Putin a Ališer Usmanov

zdroj: Getty Images

Usmanov má svoje podiely aj v niekoľkých ďalších medzinárodných technologických spoločnostiach, do ktorých zainvestoval.

Nie je to tak dávno, čo bol jedným zo spolumajiteľov klubu Arsenal Londýn. V poslednej dobe dohaduje obchody s ďalším britským tímom Everton. Okrem toho cez spoločnosť Mettaloinvest podporuje moskovský klub Dinamo Moskva, ruských olympionikov, šermiarstvo po celom svete (je prezidentom medzinárodnej šermiarskej organizácie) či dokonca e-šport.

V Usmanovom príbehu nájdeme aj podozrenia z korupcie, napríklad z podplácania politikov. Vlastnenie neuveriteľných jácht a lukratívne nehnuteľnosti po svete sú samozrejmosťou.

zdroj: Superyachttimes.com. Usmanova jachta Dilbar

6. Gennady Timčenko, plyn a ropný priemysel

Oligarchom, ktorý je ako blízka osoba Vladimíra Putina spájaný s ruskou politickou scénou, je aj Gennady Timčenko. S majetkom 22 miliárd dolárov je šiestym najbohatším človekom krajiny. Oproti vlaňajšku si prilepšil o 7,6 miliárd dolárov.

Práca na ministerstve zahraničného obchodu a následný post zástupcu riaditeľa štátnej ropnej spoločnosti mu dokorán otvorili dvere. V 90. rokoch sa stal generálnym riaditeľom spoločnosti IPP Oy, ktorá okrem iného vyvážala ruskú ropu do Európy.

Posted by Gennady-Timchenko on Monday, January 6, 2020

V roku 2007 založil Timčenko vlastnú investičnú skupinu Volga Group, s ktorou vstúpil do viacerých firiem. Jeho najväčšími úlovkami, ktorým najviac vďačí za šieste miesto, sú podiely v plynárenskej spoločnosti Novatek a v petrochemickom producentovi Sibur Holding, ktorého zverejnený čistý ročný príjem je za hranicou dvoch miliárd dolárov.

Aj Timčenko patrí medzi ruských miliardárov, ktorí radi dávajú svoje peniaze do športu. Jemu sa najviac páči hokej. Je predsedom predstavenstva KHL, prezidentom tímu SKA Petrohrad a spoluvlastníkom Jokeritu Helsinky, ktorému pomohol opustiť fínsku ligu a prísť do KHL.

Od ruskej anexie ukrajinských území je Timočenko na zozname sankciovaných osôb ako „člen vnútorného kruhu ruského vedenia“.

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Na snímke gólová radosť hokejistov SKA Petrohrad v zápase hokejovej KHL medzi Slovan Bratislava - SKA Petrohrad

4. až 5. Leonid Mikhelson, ešte viac plynu a ropného priemyslu

Na štvrtom a piatom mieste máme remízu. Leonid Mikhelson a Vagit Alekperov majú zhodne takmer 25 miliárd amerických dolárov.

Mikhelson, hoci si oproti vlaňajšku polepšil o takmer 8 miliárd, klesol z medailovej tretej pozície. Ide o veľmi blízkeho biznis partnera predchádzajúceho Timčenka, s ktorým spoluvlastní spomínaný plynárenský Novatek i petrochemický Sibur.

Mikhelson je však v Novateku a rovnako aj v Sibure, v ktorom mu patrí 57,5 %, hlavným akcionárom. Preto je v tomto rebríčku pred Timčenkom, keďže má v oboch kľúčových firmách väčšie podiely a tým pádom aj väčší podiel zo ziskov.

zdroj: kremlin.ru. Vladimír Putin a Leonid Mikhelson

Mikhelson pochádza zo židovskej rodiny a dnes žije v Moskve. Peniaze nenalieva do športu a športových klubov ako iní, ale do umenia – má vlastnú nadáciu, ktorá propaguje ruské umenie a v Moskve zriaďuje vlastné umelecké centrum. Vzťah k umeniu sa preniesol i na dcéru, ktorá ho študovala v New Yorku a v Londýne.

Podľa rebríčka Bloomberg Billionares Index je Mikhelson aktuálne dokonca na druhej pozícii najbohatších ľudí Ruska, s majetkom vyše 28 miliárd dolárov.

4. až 5. Vagit Alekperov a ropný Lukoil

Ďalším ropným oligarchom z Ruska je Vagit Alekperov. Rodený Azerbajdžanec šiel v otcových šľapajách, ktorý pracoval na ropných plošinách v Kaspickom mori. Vagit sa v Sovietskom zväze vypracoval z experta ropných plošín až na ministerstvo, kde sa stal námestníkom pred dohľad nad ropným priemyslom.

V 90. rokoch prijal tri veľké štátom kontrolované ropné polia a založil Lukoil,“ spomína Forbes.

Lukoil je dnes nepochybne jednou z najväčších ropných spoločností sveta, jeho čistý príjem vlani dosiahol vyše 230 miliónov dolárov.

Lukoil sa taktiež považuje za prvú ruskú spoločnosť, ktorej sa podarilo získať americkú firmu – preto jej v USA patrí okolo 1 300 čerpacích staníc. Ropa je základom Alekperovho podnikania, no v jeho portfóliu sa postupne objavili aj médiá a bankovníctvo.

zdroj: kremlin.ru

Zaujímavosťou je, že Alekperov otec bol azerbajdžanský moslim a mama ruská pravoslávna kresťanka. Hoci sa ruský oligarcha vyjadril, že je nábožensky založeným človekom, nikdy sa otvorene nepriklonil ani k jednému z náboženstiev rodičov. Jednoducho: je veriacim, bodka.

3. Vladimír Lisin, oceľ a lode

Z druhého na tretie miesto nám oproti vlaňajšku klesol Vladimír Lisin. Na udržanie striebornej pozície mu nestačil ani medziročný nárast majetku o vyše 8 miliárd dolárov. Dnes sa jeho majetok odhaduje na 26,2 miliardy.

Kľúčovým sa v jeho živote ukázalo pripojenie k obchodníkom, ktorí v roku 1992 založili skupinu Trans-World Group a s ňou získali kontrolu nad oceliarskym a hliníkovým priemyslom v krajine.

V roku 2000 sa cesty partnerov rozišli a skupina rozpadla, no Lisinovi ostali podiely vo firmách.

zdroj: russiabusinesstoday.com

Ešte v tom istom roku sa mu podarilo stať jediným vlastníkom veľkej oceliarskej firmy Novolipetsk Steel, jednej z najväčších oceliarskych spoločností v Rusku. Špekuluje sa, či mu k pohlteniu spoločnosti nejako nepomohol jeho bývalý šéf, ktorý sa v tomto roku stal ministrom pre ruskú metalurgiu, ale to na konečnom výsledku nič nezmení: Novolipetsk Steel je dnes alfou Lisinovho podnikania.

Taktiež je členom predstavenstva niekoľkých popredných ruských výrobcov kovov a známym podnikateľom v oblasti logistiky a lodnej dopravy. Patria mu prístavy (napríklad v Petrohrade) i lodné spoločnosti North-Western Shipping Company a Volga Shipping Company.

Petrohrad Pixabay
zdroj: Petrohrad Pixabay

Do jeho podnikateľského záujmu sa dostala aj energetika a (ako to u miestnych oligarchov a miliardárov býva zvykom) svet bankovníctva. Pôsobil ako člen predstavenstva v Zenit Bank.

2. Vladimir Potanin, tvorca ruskej oligarchickej spoločnosti

Minuloročný víťaz si oproti vlaňajšku zväčšil svoj majetok o vyše 7 miliárd dolárov, no hoci ho niektoré zdroje stále uvádzajú ako najbohatšieho, na udržanie prvenstva v rebríčku Forbes to nestačilo. Podľa magazínu je na druhom mieste s 27 miliardami.

Spomínali sme si ho už pri Kerimovi (10. miesto). „Potaninovi sa pripisuje zásluha na vytvorení kontroverznej schémy „pôžičiek na akcie“, ktorá pomohla politicky prepojeným Rusom získať kontrolu nad štátnymi spoločnosťami počas privatizácie krajiny v 90. rokoch. Väčšina jeho bohatstva je teraz zaparkovaná v jeho 35 % podiele v producentovi paládia a niklu Nornickel,“ píše o tomto oligarchovi Forbes.

zdroj: kremlin.ru

Paládium je pomerne vzácny strieborno-biely kov, ktorý sa používa hlavne v šperkárstve. Má totiž vyšší lesk ako striebro. Jeho najväčším vývozcom vo svete je práve Rusko, konkrétne Potanin. Nikel nájdeš najmä v elektrotechnike.

Takzvaný tvorca súčasnej ruskej oligarchie, ktorá vďaka Potaninom navrhnutým a diskutabilným aukciám získala mnohé podniky za trhovo podhodnotené ceny, dnes spoluvlastní i farmaceutickú spoločnosť Petrovax Pharm.

Ďalej kontroluje lyžiarske stredisko pri Soči, do ktorého pred olympiádou nalial miliardy. Údajne sa pre tento biznis nadchol po lyžovačke s Putinom v rakúskych Alpách v roku 2003.

zdroj: kremlin.ru

Ruský miliardár investoval minimálne stovky miliónov dolárov aj v Iráne do internetových spoločností, napríklad najväčšieho online maloobchodu v krajine Digikala.

Potanin už čelil mnohým vážnym kritikám ohľadom ekológie. Dokonca si ho musel zavolať a napomenúť aj samotný Putin. Spomenúť môžeme napríklad neekologické stavanie hotelov a chát v Soči, ktoré si vyžiadali vyrúbanie obrovskej plochy lesa, hoci Potanin predtým hovoril o „nulovej ťažbe dreva.“

Neslávne známym prípadom je aj minuloročná ropná škrvna z elektrárne patriacej Nornickelu, ktorá sa dostala do miestnych riek, alebo sčervenanie rieky Daldykan po vypustení priemyselného odpadu.

Mesto Norilsk je vďaka aktivite Potaninovej spoločnosti zaradené medzi najviac znečistené miesta na Zemi, zverejnili The New York Times. Novinári hovoria o mŕtvej prírode v širokom okolí, ale aj o podstatne nižšej priemernej dĺžke života tunajších ľudí, až o 10 rokov. Potanin na stretnutí s Putinom v roku 2017 sľúbil nápravy a miliardové investície do modernizácie závodu.

Potanin figuruje na zozname amerického ministerstva financií medzi osobami, ktoré sú spojené s Vladimírom Putinom.

putin
zdroj: TASR/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

1. Alexej Mordašov, oceľ, zlato a všetko možné

Novým lídrom rebríčka, ktorý sa vďaka medziročnému nárastu majetku o vyše 12 miliárd dolárov posunul zo 4. miesta na prvé, je Alexej Mordašov. Aktuálne s majetkom cez 29 miliárd dolárov oficiálne najbohatší človek Ruska.

Podľa rebríčka Bloomberg je stále štvrtý, Forbes totiž zohľadnil aj vlastníctva blízkej Mordašovej rodiny.

Syn pracovníkov sovietskej oceliarne vyštudoval na ekonomickej fakulte a krátko pred privatizáciou sa stal finančným riaditeľom metalurgického závodu. V časoch privatizácie založil investičné fondy a odkúpil podiely od pracovníkov, čím sa stal veľkopodnikateľom, ktorého impérium ďalej rástlo a pohlcovalo ďalšie firmy.

Dnes je väčšinovým akcionárom oceliarskej spoločnosti Severstal. Nejde len o jednu oceliarsku firmu, skôr o skupinu oceliarskych, ťažobných i uhoľných firiem, ktoré sa postupne podarilo Mordašovi pohltiť pod strechu jednej spoločnosti.

zdroj: kremlin.ru. Mordašov na návšteve u Putina

Okrem Ruska skupoval akcie oceliarskych spoločnosti aj v USA, hlavne v Miami a Columbuse. Americká vláda mu dokonca dala pôžičku v hodnote niekoľkých stoviek miliónov dolárov, aby jednotlivé závody zmodernizoval. Po rastúcom napätí medzi Ruskom a USA však bola pôžička zrušená. Neskôr svoje podiely za oceánom predal.

Jeho podnikateľské portfólio je ale oveľa pestrejšie. Cez firmu Nordgold, ktorá sa odčlenila od skupiny Severstal, ťaží zlato na Sibíri, v Afrike i v Kanade.

Taktiež je významným spoluvlastníkom známej, pôvodom britskej spoločnosti TUI Travel, ktorá sa zameriava na dopravu v cestovnom ruchu. Ďalej je spoluvlastníkom banky Rossiya, mobilného operátora Tele2 Russia, vlastní niekoľko televíznych staníc i štvrtinu akcií výrobcu parných turbín Power Machines.

Dosť aktivít na to, aby sa stal najbohatším človekom Ruska a mohol si dovoliť takéto jachty:

Putin ako skutočne najbohatší človek Ruska?

Objavujú sa ale informácie, ktoré na prvé miesto v Rusku už dlhšie dosadzujú iného človeka – samotného prezidenta krajiny Vladimíra Putina. Podľa niektorých zdrojov by Putin za sebou nechal majetok všetkých najbohatších Rusov dokopy.

Majetok bývalého agenta KGB Putina sa odhaduje na neskutočných 178 miliárd eur,“ zverejnili tieto správy aj niektoré slovenské médiá, napríklad Plus jeden deň.

Jeho bohatstvo je zahalené rúškom tajomstva a plné kontroverzií, ktoré ruský prezident oficiálne odmieta pripustiť a vytrvalo označuje za nezmysly.

zdroj: TASR

V porovnaní s inými prezidentmi pravdepodobne nemá konkurenciu, čo sa bohatstva týka. Odkiaľ ho vzal, je otázne, pretože presné čísla nie je možné vypátrať. Nepodarilo sa to ani magazínu Forbes, ktorý ho chcel zaradiť do rebríčka najbohatších ľudí sveta. Putin tak ostáva mimo rebríčka,“ venovali sme sa tejto téme už predtým.

Oficiálne a podľa vlastných slov má Putin plat len niekoľko desiatok tisíc dolárov ročne, v banke uložené ďalšie desaťtisíce, byt v Petrohrade a tri autá ruských značiek Lada a Volga.

To však príliš nezodpovedá životnému štýlu, ktorý žije. Rád sa zdržiava v niekoľkých luxusných rezidenciách a vilách, z ktorých boli viaceré postavené počas jeho vlády – cena jednej takej rezidencie sa údajne pohybovala okolo miliardy dolárov.

Len pred pár mesiacmi sa objavilo video, ktoré nám malo ukázať ďalšie luxusné sídlo prezidenta na pobreží Čierneho mora, opäť s hodnotou vyše miliardy dolárov. K zisteniam dospela nadácia Fond boja proti korupcii, ktorú založil opozičný politik Navaľnyj. Putin jeho vlastníctvo odmieta.

Na Putinove majetky poukazoval aj ďalší opozičný politik, neskôr zavraždený Boris Nemcov. Putinovi podľa jeho informácii patrí viacero súkromných lietadiel, helikoptér či jácht, ktoré sa môžu pochváliť neskutočným luxusom. Náklady na ich prevádzky a starostlivosť sa údajne hradia zo štátneho rozpočtu.

Viackrát zaujali aj Putinove obleky, ktorých ceny sa pohybujú okolo 6 000 dolárov (vyše 5 000 eur) či hodinky na jeho rukách, ktoré stoja až pol milióna dolárov.

V roku 2007 vyplávala na povrch informácia o tom, že Putin má veľkú časť svojho majetku ukrytú vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku. Konkrétne sa malo jednať o 70 miliárd dolárov. Toto nemusí byť vôbec výmysel. Informácie totiž zverejnil bývalý vládny úradník Stanislav Belkovsky. Podľa jeho informácií má Putin taktiež pod kontrolou 37 % akcií v spoločnosti Surgutneftegaz a 4,5 % akcií v spoločnosti Gazprom,“ písali sme pred pár rokmi.

Hybridná vojna po rusky: Mŕtve dievčatko neexistuje. Dostali sme príkaz, aby sme to odvysielali, priznali novinári

Zdroje: americký Forbes, archív Startitup, Wikipedia (anglická verzia), Bloomberg, Kremlin.ru

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK