Toto sú dôvody prečo nepracovať tak, ako ti šéf píska

  • To naozaj musíš spať 8 hodín? Podľa mnohých odporúčaní lekárov áno, avšak o trochu inak to vidí väčšina šéfov
  • Čo musíš naozaj spĺňať, ak si chceš udržať zdravý work-life balance?
 srcset
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • To naozaj musíš spať 8 hodín? Podľa mnohých odporúčaní lekárov áno, avšak o trochu inak to vidí väčšina šéfov
  • Čo musíš naozaj spĺňať, ak si chceš udržať zdravý work-life balance?

Podľa portálu themuse.com sa dá s nereálnymi očakávaniami tvojho šéfa vysporiadať jednoduchšie, ako si si myslel. Veď nakoniec to ani pravda byť nemusí, keďže sa hovorí, že človek nemusí nič, len zomrieť.

Obzvlášť, keď sa z nás stal ľudský zdroj, ktorý je zvyknutý pracovať za pár drobných. Pri nadbytku práce ti nemusí zostať čas ani na spánok, nie to ešte na ďalšie veci či ľudí.

Práca pohlcuje náš čas, myšlienky a emócie. Nakoniec sa z nás nestanú workoholici, ktorí sa bez práce nezaobídu, ale ľudia, ktorých do práce treba nútiť.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

10 rokov života pracuješ. Bez prestávky

Hovorí sa, že sme pánmi svojich životov – každý svojho šťastia strojcom. Lenže také jednoduché to nie je. Bolo spočítané, že počas života strávime v zamestnaní približne 92 120 hodín. V praxi to znamená celých desať rokov bez prestávky.

Môžeme v takom prípade hovoriť o osobnej nezávislosti? Práca a voľný čas nám splývajú v jedno a nevieme ich celkom oddeliť. Zamestnanie je niečo, čím sa sami stávame – v čom sme zapojení, prinajmenšom mentálne, sedem dní v týždni. Nadčasy sú samozrejmosť a vykorisťovanie seba samého nám pripadá ako osobná sloboda.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Dalo by sa povedať, že ide o istý druh potreby. Odkiaľ sa ale táto potreba berie? Ako je však možné, že toľko ľudí pracuje za malé odmeny a nebúria sa? Veľkú rolu v celom procese hrá strach, že skončíme bez práce a peňazí. Lenže samotné obavy o živobytie na udržanie pracovnej morálky nestačia. K tomu je potrebné viac.

Čo ťa rodina naučí…

Za poslušnosťou v práci stoja vzorce správania, ktoré sme sa naučili ako deti v rodinách. Museli sme priniesť zo školy dobrú známku, splniť očakávania a vykonávať príkazy autorít.

Pracujúci, dnešní moderní otroci, sú vlastne deti, ktoré znovu túžia po uznaní od otca. Zúfalo potrebujú láskavé pohladenie a uistenie, že dobre pracujú. Lenže málokedy sa im ho dostane. A tak sa ďalej snažíme a zúfalo makáme, aj keď koniec je v nedohľadne.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Riešenie je na dosah

Dá sa z tejto pasce dostať von? Ako sa nenechať odierať a prekonať pocit viny? V prvom rade ide o to zabiť symbolického otca, autoritu v našich hlavách. A potom tlačiť na vyššie platy. 

A to je dostatočný dôvod na to, aby sme prestali veriť bossom, ktorí tvrdia, že to s nami myslia dobre. Ak to s tebou tvoj šéf myslí dobre, pomáhaj mu. Ak však cítiš, že všetko nie je s kostolným poriadkom, nenechaj zo seba robiť otroka. Situácia je dnes síce ťažká, no to neznamená, že sa máš zodrať z kože.

Zdroje: themuse.com, revisesociology.com

Najnovšie video