Toto sú najlepšie a najhoršie platené pozície na Slovensku za tento rok

  • Rozdiely medzi pracovnými pozíciami na Slovensku sú v skutku priepastné
  • Zatiaľ čo na jednej pozícii zarobíš maximálne 520 eur v hrubom, na inej si môžeš na účet v našej krajine pripísať v priemere aj 4754 eur
pexels.com
  • Rozdiely medzi pracovnými pozíciami na Slovensku sú v skutku priepastné
  • Zatiaľ čo na jednej pozícii zarobíš maximálne 520 eur v hrubom, na inej si môžeš na účet v našej krajine pripísať v priemere aj 4754 eur

Ak by sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila na 580 eur, tvorila by 50,5 percenta z očakávanej priemernej mzdy na Slovensku v roku 2020. 

Minimálna mesačná mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila na 520 eur. Najnižší hrubý zárobok za každú odpracovanú hodinu je tak 2,989 eura. Analýza portálov Profesia.sk a Platy.sk ukázala, že túto sumu uvádza v roku 2019 len jedno percento pracovných ponúk. Najviac ich je v Banskobystrickom kraji.

„Keď tento podiel porovnávame s vlaňajškom, môžeme vidieť, že počet pracovných inzerátov s najnižším možným platom na Slovensku, sa takmer vôbec nemení. Minimálnu mzdu ponúkajú najčastejšie pracovné inzeráty na prácu v Banskobystrickom kraji. V roku 2019 ponúkalo najnižšiu možnú základnú zložku platu 2,5 percenta ponúk v tomto regióne,” hovorí Nikola Richterová z portálu Profesia.sk.

zdroj: pexels.com

Jediným ďalším regiónom s podielom minimálnej mzdy v ponukách vyšším ako dve percentá je Prešovský kraj. Za ním nasleduje Košický a Žilinský kraj.

Plat 520 eur v hrubom sa nachádza najčastejšie v ponukách v textilnom, kožiarskom a odevnom priemysle, pomocných prácach a v poľnohospodárstve a potravinárstve. Päticu odvetví s najvyšším podielom ponúk s minimálnou mzdou dopĺňajú ešte cestovný ruch, gastro, hotelierstvo a výroba.

Kto zarába na Slovensku najmenej?

Profesia zverejnila aj zoznam 20 pozícií s najnižšími zárobkami na Slovensku. V rebríčku obstála najhoršie pozícia školníka. Celoslovenský priemerný základný plat školníka predstavuje 525 eur v hrubom. Iba 5 eur nad stanovenou minimálnou mzdou pre rok 2019. Na ďalších miestach skončili pozície ako sanitár, plavčík, krajčír, animátor voľného času, či šička nezarábajú viac ako 559 eur.

Kto zarába na Slovensku najviac? 

Už vieme, ktoré profesie to v našej krajine nemajú s financiami vôbec ľahké. Startitup od portálu Profesia zisťoval aj to, aké profesie sa nacházdajú medzi top 10 najlepšie platenými. Niektoré z nich predstavujú viac ako štvornásobok priemerného slovenského platu. 

Absolútne najlepšou pozíciou je podľa štatistík u nás post generálneho riaditeľa. Ten si dokáže za mesiac zarobiť v priemere 4 754 eur, nasleduje riaditeľ vývoja s platom 4 242 eur, riaditeľ IT 3 566 eur. Zle na tom nie sú ani country manageri/directori s platom 3 442 eur. Výkonný riaditeľ si na účet mesačne pripíše v priemere 3190 eur, riaditeľ logistiky 2923 eur, ekonomický či finančný riaditeľ 2896 eur, technický riaditeľ 2 891 eur a medical advisor 2 880 eur.

Najnovšie video