Toto sú pravdivé fakty o živote Neila Armstronga, o ktorých by si mal vedieť

  • V kinách v súčasnosti beží nový filmový trhák o misii na Mesiac s názvom Prvý človek
  • Nakoľko však tento film kopíruje skutočné udalosti a nakoľko sa jedná o fikciu?
  • Tvorcovia sa naozaj snažili, aby zachytili všetky dôležité skutočnosti
armstrong
flickr
  • V kinách v súčasnosti beží nový filmový trhák o misii na Mesiac s názvom Prvý človek
  • Nakoľko však tento film kopíruje skutočné udalosti a nakoľko sa jedná o fikciu?
  • Tvorcovia sa naozaj snažili, aby zachytili všetky dôležité skutočnosti

V roku 1969 sa odohrala prvá úspešná cesta na Mesiac. Na palube nosnej rakety Saturn V sa 16. júla 1969 nachádzal aj astronaut Neil Armstrong. Práve o tomto významnom kozmonautovi bol natočený najnovší filmový trhák Prvý Človek. Film vychádza z rovnomennej knihy, ktorú napísal James Hansen pred trinástimi rokmi. Mnoho reálnych skutočností sa preto objavilo aj vo výslednom diele. Scenáristi sa tak snažili priniesť skrátený pohľad do života známeho kozmonauta čo najpresnejšie.

Vo filme sa hovorí, že Rusko malo v prieskume vesmíru počas studenej vojny navrch. Toto je naozaj pravda. Všetko však zmenil prvý let na Mesiac. Armstrong pracoval ako testovací pilot pre NASA a bol prvým civilistom vo vesmíre. Život slávneho kozmonauta bol pritom popretkávaný ťažkými životnými situáciami a nehodami. Jeho dcéra zomrela vo veku dvoch rokov na zápal pľúc. Okrem toho mala nádor na mozgu. Neil Armstrong bol jedným z mála ľudí, ktorí obhajovali vysoké náklady programu Apollo. Na sériu letov bolo totiž vyčlenených 24,5 miliardy dolárov.

Aj napriek ťažkostiam sa výlet na Mesiac podaril na jedničku

Ešte pred letom na Mesiac sa Armstrong zúčastnil testovacieho letu Gemini 8. Cieľom bolo spojenie dvoch vesmírnych lodí, čo bolo dôležité pre úspešnú misiu na Mesiac. Práve tento pokus sa skončil takmer katastrofou. Po zaseknutí ventilu v jednej z trysiek nastalo roztočenie oboch spojených lodí. Nakoniec sa však podarilo všetko zvládnuť.

V roku 1967, počas testovacej misie Apollo 1 došlo k tragédii, pri ktorej zahynula trojica astronautov. Na palube sa nachádzal aj sused Neila Armstronga Ed White. Rok pred samotným letom na Mesiac visel život hviezdneho kozmonauta opäť na vlásku. Testoval totiž lunárny modul. Počas letu však z neho začal unikať hnací plyn, čo znemožnilo jeho kontrolu. Armstrong tak musel modul okamžite opustiť. Druhý test bol úspešne zrealizovaný tesne pred samotným letom na Mesiac.

Pred „získaním titulu“ Prvý človek na Mesiaci musel Neil absolvovať prípravné kurzy na Zemi. Precvičoval si, ako sa bude pohybovať po povrchu. Tiež si dôkladne naplánoval, ako upevní a odpojí výstupný rebrík po pristátí na Mesiaci. Prvá misia na Mesiac trvala celkovo 8 dní. Počas letu sa astronauti nachádzali v stiesnených podmienkach. Malú potrebu vykonávali do špeciálnych sáčkov. Presne o 4 dni využila posádka lunárny modul Eagle, aby sa dostala na mesačný povrch.

Misie sa zúčastnili traja astronauti. Iba dvaja z nich však zostúpili na prašný povrch Mesiaca. Druhým šťastlivcom bol Edwin Aldrin. Po odpojení mesačného modulu nastalo v riadiacom stredisku ticho. Následne sa ozval z vysielačky Armstrongov hlas. Aj napriek tomu, že všetku slávu zožal práve Neil, nikdy nezabudol zdôrazniť, že na tomto úspechu sa podieľalo množstvo ľudí, ktorí robili svoju robotu na 110 %.

Po návrate na Zem putovali kozmonauti na 21 dní do karantény. Dôvodom bolo riziko prenosu nebezpečnej nákazy. V tomto „väzení“ oslávil Armstrong 5. augusta 1969 svoje 39. narodeniny. Posádka bola z karantény uvoľnená do náručí nedočkavých manželiek presne 11. augusta.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK