Toyota sťahuje milión svojich vozidiel z dôvodu zvýšeného rizika vzniku požiaru

  • Toyota má problém. Jej hybridný automobil Prius totiž v sebe ukrýva skryté nebezpečenstvo
  • Tým rizikom je obyčajný vodič, ktorý môže spôsobiť skrat. Majiteľom tak hrozí riziko požiaru
  • Postihnutých je až milión vozidiel vyrobených medzi rokmi 2015 - 2018
toyota
flickr
  • Toyota má problém. Jej hybridný automobil Prius totiž v sebe ukrýva skryté nebezpečenstvo
  • Tým rizikom je obyčajný vodič, ktorý môže spôsobiť skrat. Majiteľom tak hrozí riziko požiaru
  • Postihnutých je až milión vozidiel vyrobených medzi rokmi 2015 - 2018

Toyota Prius bola prvým mohykánom medzi hybridnými vozidlami, ktoré sa v súčasnosti tešia pomerne veľkej obľube. Sú prechodnou stanicou medzi dvoma svetmi. Určené pre tých, ktorí si nevedia predstaviť svoj život bez spaľovacieho motora, ale zároveň chcú okúsiť na vlastnej koži technológie 21. storočia. Jednoducho povedané hybridy spájajú to najlepšie z oboch svetov. Zároveň však nerobia ani jednu vec dokonale.

Prius bol prvým automobilom, ktorý rozbehol šialenstvo okolo hybridov. Tento titul mu nikto nezoberie. Neuveríš tomu, ale vyrába sa už od roku 1997. V tom čase sme však na Slovensku o hybridných automobiloch nemali ani len tušenia. Pri výrobe takýchto zložitých automobilov prepchatých elektronikou sa môže vyskytnúť chybička.

A presne takúto malú, ale závažnú chybu sa podarilo odhaliť u modelov vyrobených medzi rokmi 2015 až 2018. Riziko predstavuje jeden jediný vodič, ktorý je pripojený k batérii. Chyba však nie je v samotnom vodiči. Ten je taký aký ma byť. Problém je v tom, že je vystavený námahe a otiera sa o kryt batérie. Izolácia sa tak môže poškodiť, čím sa drasticky zvyšuje riziko skratu a následného požiaru. Litíové batérie používané v týchto vozidlách sú totiž hotovou bombou, pokiaľ sa s nimi nezachádza tak, ako treba.

V Toyote našťastie na chybu prišli vďaka prípadu dymiaceho Priusu z Japonska. Keby sa tento prípad nestal, nikto by ani len netušil, čo sa deje pod kapotou. Automobilka sa tak rozhodla stiahnuť milión vozidiel. Z tohto množstva jazdí 190-tisíc kusov v USA. Ostatné jazdia po celom svete. Je tu tak veľká šanca, že rizikové vozidlá nájdeš aj na Slovensku. Oprava je nenáročná a zadarmo.

Ak si majiteľ tohto modelu a chceš mať istotu, že ti nič nehrozí, mal by si sa uistiť u predajcu, od ktorého si vozidlo kúpil alebo kontaktovať samotného výrobcu. Toyota Prius patrí k najspoľahlivejším vozidlám sveta a taktiež je najpredávanejšou značkou automobilov. Toto nie je prekvapením, keďže japonské motory sú považované za najkvalitnejšie na svete.

zdroj: theverge.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech