Traja Slováci odišli do Austrálie, kde založili jedinečný projekt. Teraz ho používajú študenti z celého sveta

  • Odišli do Sydney, kde si chceli vyskúšať život na voľnej nohe a trochu surfovať
  • Namiesto surfovania sa im podarilo vybudovať firmu StudyAnywhere, ktorá má klientov z rôznych častí sveta
  • Po pár klikoch si cez ňu nájdeš školu, na ktorej budeš študovať a dostaneš víza, ktoré potrebuješ
  • Príjmy ich ich startupu dosiahli za takmer rok a pol šesťcifernú sumu
veronika
Peter Sedláčik
  • Odišli do Sydney, kde si chceli vyskúšať život na voľnej nohe a trochu surfovať
  • Namiesto surfovania sa im podarilo vybudovať firmu StudyAnywhere, ktorá má klientov z rôznych častí sveta
  • Po pár klikoch si cez ňu nájdeš školu, na ktorej budeš študovať a dostaneš víza, ktoré potrebuješ
  • Príjmy ich ich startupu dosiahli za takmer rok a pol šesťcifernú sumu

Zuzana Gálová, Peter Sedláčik a Juraj Stehlík mali skvelú prácu v reklamnej agentúre, kde spoločne pracovali. Dá sa povedať, že vačšinu času trávili práve tam. Chceli však cestovať, zdokonaliť sa v angličtine a vyskúšať si prácu na voľnej nohe a keď sa podarí tak aj surfovať. Austrália im v tú chvíľu prišla ako najjednoduchšie riešenie, tak si kúpili letenky a nasadli na lietadlo priamo do Sydney.

Išlo pritom o celkom spontánny nápad, Peter so Zuzkou odišli ako prví a Juraj sa pridal pol roka na to. „Neplánovali sme veľa, páčila sa nám idea života mimo našej komfortnej zóny. Informácie o Sydney sme viac menej zháňali cez kamarátov, ktorí tu už boli predtým,” hovorí Peter pre Startitup.

Austrália si pre trojicu Slovákov pripravila množstvo prekvapení, no všetci sa pomerne rýchlo usadili a časom sa tu už necítili ako turisti. “Okrem toho, že sa tu jazdí a chodí po druhej strane nás prekvapilo viacero vecí. Ľudia sú tu veľmi milí a priateľskí. Viac menej nepocítie, že ste prišli z cudzej krajiny. Človek sa cíti ako doma aj keď príde na študentské či turistické víza” opisuje svoje dojmy z novej krajiny Peter.

Po príchode do Austrálie si Peter so Zuzkou našli podnájom, ktorý zdieľali s ďalšími ľuďmi. Bývali v umeleckej časti Sydney, neskôr sa presťahovali bližšie ku pláži Bondi. Keď sa k nim Juraj pridal, našiel si podnájom v rovnakej časti mesta.

“Myslíme si, že ak by si mal človek možnosť skúsiť život pri oceáne, najmä keď sa vie dostať do centra mesta do pol hodiny, ide o naozaj zaujímavý koncept. Na začiatku sme sa živili kadečím – od práce v reštaurácii, roznášaním letákov, až po robenie reklamy či fotenie pre austrálskych klientov. Myslím, že takýto scenár pozná na začiatku každý, kto odišiel do zahraničia,” hovorí o prvých pracovných skúsenostiach Peter.

StudyAnywhere

Všetci traja prišli do krajiny na študentské víza, takže si osobne prešli samotným procesom. Zistili že, by to mohlo fungovať oveľa lepšie a na základe tejto skúsenosti sa rozhodli vytvoriť platformu, ktorá bude stáť na strane študentov, a tak vznikol ich projekt Study Anywhere.

“Hoci ani jeden z nás nemal skúsenosti s oblasťou sprostredkovateľských služieb, práve v Austrálii sa začala rodiť myšlienka, že by sa to dalo robiť lepšie, modernejšie a jednoduchšie. Tak, aby mal študent lepší prehľad a situáciu viac pod kontrolou,” konštatuje Peter.

Vedeli, že internet sa dostal už všade, ale stále nie do tohto segmentu. Letenky, dovolenky a ubytovanie predsa už dávno vybavujeme bez agentov, prečo by sme teda takto nemohli vybavovať aj školy a víza v Austrálii?

“Raz na večeri v Bondi Beach sme sa rozprávali, že máme čas navyše a mohli by sme „niečo“ podniknúť. Juraj nám povedal o tomto nápade a prirovnal ho k Airbnb či Booking.com pre medzinárodných študentov. Túto “vetičku” používame dodnes. Namiesto ubytovania si ľudia u nás nájdu školy a kurzy.”

Táto platforma je určená pre skupinu ľudí, ktorí chcú spoznať novú krajinu, kultúru, chcú sa naučiť niečo nové, alebo sa zlepšiť v angličtine. “Rovnako aj pre tých, ktorí sa nachádzajú v podobnom období života ako sme boli aj my, keď sme síce mali dobre rozbehnuté kariéry, ale potrebovali sme zmenu či na chvíľu zmeniť prostredie.” Práve pre takýto typ ľudí má projekt ambicióznej trojice, ideálnu ponuku kurzov, ktoré si starostlivo vyberajú.

Ako však prebieha celý proces, ktorý študent absolvuje? Podľa Petra je to veľmi individuálne. Záleží či vybraná škola klienta prijíma študentov vtedy, kedy on chce začať a takisto od toho, koľko Austrálskemu imigračnému úradu potrvá schválenie víz.

Vďaka tomu, že ponúkajú celý proce online, dokážu postupovať naozaj rýchlo, čo podľa Petra študenti veľmi oceňujú. Majú stále viac prípadov, kedy medzi prvotným nápadom klienta a schválenými vízami neprebehnú ani dva týždne.

Aj tak sa však stále snažia túto hranicu posúvať, brzdí ich len imigračný úrad, ktorý je občas naozaj pomalý, hoci víza  klienti StudyAnywhere v drvivej väčšine vždy dostanú. Úvodné náklady pre študenta dokáže tím Study Anywhere pri najlacnejších kurzoch stlačiť až na cca 2700 Austrálskych dolárov (bez letenky a ubytovania), a potom nasleduje splátkový kalendár.

Dnes má Study Anywhere klientov z 36 krajín sveta a medzi nich patria aj Slováci a Češi, hoci je to výrazná menšina. Ich služby si vyberajú dokonca aj klienti zo Švédska, Talianska cez Peru, USA až po Japonsko či Filipíny. Rastú tak prakticky všade, no obzvlášť Ázia je pre trojicu Slovákov mimoriadne zaujímavý trh.

Rozbehnúť takýto projekt akým je StudyAnywhere však podľa Petra nebolo vôbec jednoduché, či už z finančnej alebo časovej stránky. Postupne na rozbeh zainvestovali okolo  15000 Austrálskych dolárov, a potom nasledovali ďalšie investície do firmy z obratu, ktoré robia do dnes.

Majú to však Slováci a iní cudzinci pri rozbehu biznisu v Austrálie ťažšie, ako miestni? “Slováci to tu určite nemajú o nič ťažšie ako nikto iný. Austrálčania radi hovoria, že v Austrálii si každý zaslúži ‚fair go‘, teda každý si zaslúži dostať šancu. V podstate vám ako cudzincovi nič nebráni založiť si tu firmu, hoci vízová situácia pre podnikateľov nie je ideálna a nie je nereálne sa dostať do bodu, kedy nemôžete pracovať pre svoju vlastnú firmu, kvôli pracovným obmedzeniam. “

Podľa Petra, startupy pomerne tvrdo kritizujú austrálske migračné zákony a veci sa očivine idú zmeniť k lepšiemu. Austrália môže znieť ako ideálna krajina z hľadiska životného štýlu, ale v edtech alebo celkovo startupovom sektore je konkurencia tvrdá a o najväčšie talenty musí Austrália súperiť s USA.

V centre záujmu Petra, Zuzany a Juraja sú samozrejme  študenti. Spoločne tvrdo pracujú na tom, aby bol pre študentov celý proces neuveriteľne jednoduchý. Ich cieľom je tak mnohonásobne vylepšiť to, na čo boli študenti donedávna zvyknutí od tradičných kamenných agentúr, pretože vďaka tomu o StudyAnywhere klienti hovoria aj so svojimi známymi.

“Veríme, že sme na dobrej ceste, ale stále testujeme veľa nových vecí a snažíme sa vychytať muchy na relatívne špecifickom segmente kurzov, avšak s tým, aby to fungovalo pre ľudí bez ohľadu na to, či pochádzajú z Európy, Ázie alebo Ameriky. Získať pevné postavenie v tomto segmente kurzov pre globálnu klientelu je pre nás kľúčové. S týmito skúsenosťami a so značkou StudyAnywhere, ktorá je už teraz pomerne dobre rozoznateľná, budeme mať niekoľko možností, kam a ako rásť,” dodáva Peter.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá