Trápi ťa nerozhodnosť? Začni používať „Pravidlo 10/10/10“

Henrieta Balázsová / 7. júla 2017 / Lifehacking

zdroj: favim.com

Nie je to len tvoj problém, s nerozhodnosťou sa viac či menej stretáva každý. Začína to ráno pri premýšľaní, čo na seba, pokračuje to premýšľaním nad každým jedlom a nad pracovnými úlohami a končí večer, keď sa nedokážeš rozhodnúť, či si pozrieš film alebo prečítaš knihu. K skutočným problémom však dochádza vtedy, keď sa musíš postaviť pred nejaké závažné životné rozhodnutie. Vtedy ti vie nerozhodnosť poriadne skomplikovať život. Existuje však jedna metóda, ktorá ti odteraz celý tento proces veľmi uľahčí. Jej názov je „ Pravidlo 10/10/10“ a je naozaj skvelá.

Pravidlo 10/10/10

Autorkou tejto metódy je Suzy Welchová, ktorá je publicistkou a redaktorkou pre Harvard Business Review. Suzy potrebovala vyvážiť svoj hektický život a vytvoriť tak rovnováhu medzi svojím pracovným a súkromným životom. Musela však čeliť viacerým životným dilemám, no ako sa hovorí – všetko zlé je na niečo dobré. Práve v tomto období totiž vymyslela „Pravidlo 10/10/10“.

Jeho podstata je veľmi jednoduchá. Ak stojíš pred dôležitou životnou dilemou a nedokážeš sa rozhodnúť, sústreď sa na jednu z ponúkaných možností a polož si nasledovné 3 otázky:

  • Aké dôsledky bude mať tvoje rozhodnutie o 10 minút? Ako sa cítiš, keď si ich predstavuješ?
  • Ak sa rozhodneš pre danú možnosť, ako sa budeš cítiť takto o 10 mesiacov?
  • Ak sa rozhodneš pre danú možnosť, ako sa budeš cítiť takto o 10 rokov?

Nerozhoduj sa s horúcou hlavou, odpovede si spíš na papier a dôkladne nad nimi popremýšľaj.

Zdroj: favim.com

Používanie Pravidla 10/10/10

Toto pravidlo môžeš použiť prakticky všade. Či premýšľaš nad presťahovaním sa, nad svadbou či nad zmenou práce, dokáže ti pomôcť v každej situácii.

Každý človek má nejaké priority. Cieľom tejto metódy je práve to, aby si sa nad nimi zamyslel, no zároveň prehodnotil, čo by sa v priebehu 10 mesiacov či 10 rokov mohlo zmeniť. Toto pravidlo ti pomôže získať potrebný nadhľad, ktorý nám mnohokrát pri riešení ťažkých životných situácií chýba.

Zdroj: lifehack.org

Pridať komentár (0)