Trump chce prepísať ústavu a byť ešte dvakrát prezidentom. „Mám na to nárok,“ vyhlásil

  • Trump ešte neobhájil ani svoj druhý mandát a už hovorí o treťom. Podľa neho „má nárok“ na ďalšie obdobie
  • Ústava USA obmedzuje prezidentov na maximálne dve funkčné obdobia
  • Potenciálnou kandidátkou na prezidentku USA môže byť aj Ivanka Trumpová
  • Nemci sa podľa najnovšieho prieskumu boja viac Trumpa než koronavírusu
Trump Titulka
TASR/AP, Christoph Soeder
  • Trump ešte neobhájil ani svoj druhý mandát a už hovorí o treťom. Podľa neho „má nárok“ na ďalšie obdobie
  • Ústava USA obmedzuje prezidentov na maximálne dve funkčné obdobia
  • Potenciálnou kandidátkou na prezidentku USA môže byť aj Ivanka Trumpová
  • Nemci sa podľa najnovšieho prieskumu boja viac Trumpa než koronavírusu

Prezident Spojených štátov Donald Trump si možnú prehru v tohtoročných voľbách nepripúšťa. Napriek tomu, že jeho rival Joe Biden zatiaľ výrazne vedie v celonárodných prieskumoch a jeho víťazstvo predpokladali už dva predvolebné modely, Trump to nevzdáva a dokonca hovorí o treťom mandáte. 

Trump rozbehol svoju predvolebnú kampaň naplno aj napriek zúriacej pandémii koronavírusu. V sobotu na mítingu v Mindene (Nevada), kde sa zišiel početný dav, väčšinou bez rúška a bez bezpečných odstupov, Trump vyhlásil, že bude „rokovať“ o treťom volebnom období v Bielom dome, pretože na to „má nárok“.

„52 dní odteraz vyhráme Nevadu a vyhráme ešte štyri roky v Bielom dome,“ povedal prezident davu, podľa Business Insider. „A potom, potom budeme rokovať, však? Pretože pravdepodobne – podľa toho, ako s nami bolo zaobchádzané – máme pravdepodobne nárok na ďalšie štyri potom.“

zdroj: TASR/AP, Andrew Harnik

Prezident môže slúžiť americkému ľudu maximálne dve funkčné obdobia 

Myšlienka kandidatúry po tretíkrát nie je nová, už v minulosti s ňou vyrukoval, no väčšina ľudí si myslela, že žartuje.

„Vyhráme ďalšie štyri roky,“ vyhlásil Trump podľa Yahoo News na zhromaždení v Oshkosh vo Wisconsine. „A potom, pôjdeme ešte na štyri roky, pretože špehovali moju kampaň.“

zdroj: TASR/AP, Andrew Harnik

Bývalý Trumpov právnik Michael Cohen si myslí, že Trump nežartoval, ani keď možnosť kandidatúry spomenul prvýkrát. „Donald Trump je presvedčený, že by mal byť vládcom – diktátorom Spojených štátov amerických. V skutočnosti sa snaží zmeniť ústavu. Keď Donald Trump vtipkuje o ďalších rokoch… nežartuje. Donald Trump nemá zmysel pre humor,“ povedal Cohen pre CNN v relácii CNN Tonight.

Trumpovi bráni v možnej kandidatúre po dvoch funkčných obdobiach práve ústava USA. Prezidenti George Washington a Thomas Jefferson stanovili neoficiálne dve funkčné volebné obdobia. Výnimku tvoril prezident Franklin Delano Roosevelt, ktorý bol do úradu zvolený štyrikrát, a to v rokoch 1932, 1936, 1940 a 1944. Vo februári 1951 bol oficiálne ratifikovaný 22. dodatok, ktorý pôsobenie amerických prezidentov obmedzil na dve funkčné obdobia.

Ivanka možná kandidátka na prezidentku USA

Problémom tretieho funkčného obdobia by mohol byť aj prezidentov vek. V súčasnosti má Donald Trump 74 rokov, ak by bol zvolený druhýkrát, mal by na konci funkčného obdobia 78 rokov. Prípadné tretie víťazstvo by znamenalo vek 82 rokov na konci funkčného obdobia. Už teraz je Trump najstarší prezident od čias Ronalda Reagana, ktorý vládol v 80-tych rokoch minulého storočia.

zdroj: TASR/AP, Susan Walsh

Trumpovci majú aj plán B. Možné prezidentské ambície má aj dcéra milionára Ivanka Trumpová, ktorá sa neoficiálne strieda s jeho manželkou Melaniou Trumpovou ako prvá dáma USA. Jej ambície potvrdilo viacero zdrojov z Bieleho domu.

Podľa knihy Oheň a síra od amerického novinára Michaela Wolffa mala Ivanka viackrát žartovať, že bude prvou prezidentkou Spojených štátov, čo by rozčúlilo demokratov a Hillary Clintonovú. Práve demokratická strana po prvýkrát v histórii nominovala za prezidentskú kandidátku ženu, a to Hillary Clintonovú, ktorá súperila s Trumpom o Biely dom v roku 2016.

Nemci sa boja viac Trumpa než koronavírusu

USA patrili k tradičným spojencom Európy a prezident USA bol považovaný za vodcu slobodného sveta, ktorého prítomnosť v minulosti nechýbala pri riešení viacerých medzinárodných politických otázok alebo konfliktov. Mnohokrát na seba USA brali rolu mediátora.

Vnímanie USA ako stabilného partnera sa zmenilo s príchodom Trumpa do funkcie. Viacerí európski politici ho nevedia vystáť, napäté vzťahy má najmä s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Trump sa viackrát nechal počuť, že zavedie clá na nemecké autá. Merkelová mala údajne vzdať komunikáciu s Trumpom.

zdroj: TASR/AP, Christoph Soeder

Podľa Deutsche Welle (DW) Nemci zdieľajú názor svojej kancelárky a v nedávnom prieskume 53 % z nich označilo za svoj najväčší strach práve amerického prezidenta, jeho zahraničnú politiku a šancu, že bude znovuzvolený. Nemci sa tak boja viac Trumpa ako koronavírusu. COVID-19 označilo za svoj najväčší strach 37 % opýtaných.

Napäté vzťahy má americký prezident aj s predstaviteľmi Európskej únie, ktorú dlhodobo vníma ako konkurenciu.

Prítomnosť USA chýba aj v Stredomorí v politickom konflikte Grécka a Turecka, o čom sme písali nedávno.

Zdroje: Business Insider, Yahoo , DW, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá