Tvorcovia baziliky Sagrada Familia zaplatia mestu Barcelona desiatky miliónov eur. Stavali bez povolenia

  • Chrám španielskeho architekta Gaudího sa stavia už takmer 136 rokov.
  • Slávny architekt si však asi zabudol vybaviť stavebné povolenie
  • Dnes na jeho nevedomosť doplácajú jeho nasledovníci.
  • Mestu Barcelona musia zaplatiť 36 miliónov eur
shutterstock_barcelona_sagrada_familia_1
flickr
  • Chrám španielskeho architekta Gaudího sa stavia už takmer 136 rokov.
  • Slávny architekt si však asi zabudol vybaviť stavebné povolenie
  • Dnes na jeho nevedomosť doplácajú jeho nasledovníci.
  • Mestu Barcelona musia zaplatiť 36 miliónov eur

Jeden z najslávnejších architektov Španielska Antoni Gaudí sa preslávil počas svojho života množstvom stavieb. Jedna z nich je však svetovým unikátom. Chrám Sagrada Familia je Gaudího najznámejšou stavbou. Pre prácu na tomto náročnom projekte sa Gaudí rozhodol v roku 1883. Do svojho vrcholového diela sa priam zamiloval a venoval mu takmer všetok svoj čas.

Stavba však bola nakrátko prerušená v roku 1926 kvôli smutnej udalosti, kedy známeho architekta zachytila električka pri prechádzaní cez cestu. O tri dni neskôr slávny Gaudí zomrel. Mal iba 73 rokov. Po sebe našťastie zanechal potrebné plány a nákresy objektu. V čase jeho skonu bola kompletná iba jedna štvrtina celej stavby. Po jeho smrti práce na rozostavanom projekte pokračovali ako obvykle. Vychádzalo sa s jeho pôvodných nákresov.

Skvost Španielska je čiernou stavbou

V roku 1936 bola stavba opäť prerušená, tentokrát kvôli španielskej občianskej vojne. Práve počas vojny sa vzácne nákresy vyparili, a tak vlastne nevieme nakoľko stavba zodpovedá svojej pôvodnej podobe. Telo legendárneho architekta spočíva v krypte samotnej baziliky. Takto môže aj po svojej smrti dohliadať na to, ako jeho vrcholové dielo vyzerá.

Práce na chráme sa opäť rozbehli až v roku 1952. Skvostná stavba je v súčasnosti stále nedokončená. Stavia sa pritom s prestávkami takmer 136 rokov, a to bez oficiálneho povolenia. Práve preto musia teraz tvorcovia zaplatiť mestu Barcelona 36 miliónov eur.

Starosta Barcelony Ada Colau rokoval s tvorcami presne dva roky, kým sa dohodli na výslednej sume a na tom, kde sa vyplatené peniaze použijú. Podlžnosť budú splácať počas desiatich nasledujúcich rokov. Presne 22 miliónov eur naleje vedenie mesta do vylepšenia mestskej hromadnej dopravy.

Ďalších 7 miliónov eur zafinancuje vybudovanie lepších prístupov k systému metra. Štyri milióny budú určené na prepracovanie ulíc okolo samotnej stavby a posledné tri milióny eur sa využijú na údržbu týchto ulíc a ich zabezpečenie. V cene je, samozrejme, zahrnutá aj hlavná výhoda. Vedenie mesta vydá oficiálne stavebné povolenie a výstavba môže smelo pokračovať smerom v finálnemu cieľu.

zdroj: dezeen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech