Týchto 10 riek prináša do svetových oceánov až 95 % plastového odpadu

  • Množstvo plastového odpadu vo vodách oceánov sa pomaly, ale isto vymyká spod kontroly
  • Obrovské plávajúce plastové ostrovy sa s každým pribúdajúcim rokom rapídne zväčšujú
  • Prekvapením je, že väčšina tohto bordelu pochádza iba z desiatich riek
odpad
flickr
  • Množstvo plastového odpadu vo vodách oceánov sa pomaly, ale isto vymyká spod kontroly
  • Obrovské plávajúce plastové ostrovy sa s každým pribúdajúcim rokom rapídne zväčšujú
  • Prekvapením je, že väčšina tohto bordelu pochádza iba z desiatich riek

Plastové ostrovy v oceánoch majú jednu jedinú výhodu. Nezatopí ich v prípade, že by sa drasticky zdvihla hladina vody. To je asi  jediné pozitívum, ktoré možno na plastových ostrovoch, pokrývajúcich obrovské vodné plochy, nájsť.

Plasty majú negatívny vplyv na faunu a flóru, a tým na celé životné prostredie. Hlavným problémom je dlhá doba ich rozkladu. Spríjemňovať nám tak budú život ďalších niekoľko stoviek rokov. Je všeobecne známym faktom, že plasty sa do svetových oceánov dopravia za výdatnej pomoci riek.

Prieskum odhalil, že takmer 95 % plastového odpadu v oceánoch pochádza iba z desiatich riek. Osem z nich sa nachádza v Ázii. Práve Ázia nevie správne nakladať s plastovým odpadom, takže výsledky nie sú vôbec prekvapivé. Ak by sa podarilo odstrániť odpad z riek Yangtze a Ganga, množstvo odpadov v oceánoch by bolo pravdepodobne polovičné. Rieky sú však v celom tomto probléme nevinne. Pozornosť by sa mala obrátiť na samotných ľudí, ktorí v týchto oblastiach žijú. Odpad totiž pochádza, samozrejme, z pevniny.

Ako však prebiehal samotný prieskum, ktorý viedol k identifikácii výslednej desiatky? Hlavou prieskumu bol Christian Schmidt, ktorý pracuje ako hydrogeológ v centre výskumu životného prostredia v nemeckom meste Leipzig. Ten spolu so svojím tímom analyzoval vzorky zozbierané z 79 odberných miest pozdĺž 57 svetových riek. Plasty boli rozdelené na dve skupiny: mikroplasty, ktoré sú menšie ako 5 milimetrov, a makroplasty. Sú to práve mikroplasty, ktoré prispievajú k úhynu živočíchov, ktoré ich skonzumujú.

Podľa Schmidta je ich úplné potlačenie nemožné. Ale je možné znížiť ich množstvo. K tomu je potrebné identifikovať najvyššiu koncentráciu plastov v riekach. Výstražný prst ukazuje na krajiny, ako napríklad Čína, Indonézia, Vietnam alebo Thajsko, ktoré prispievajú k znečisteniu najvyššou mierou. Pozrime sa zopár čísel. Rieka Yangtze prepraví do morí a oceánov 363 500 ton odpadu, rieka Ganga 600 000 ton odpadu.

Všetky rieky z nasledujúceho zoznamu majú niečo spoločné. V ich blízkosti žije obrovské množstvo ľudí. Napríklad pozdĺž rieky Yangtze je ich až pol miliardy. Plastové znečistenie nie je lacný špás. Ročne vytvára škody vo výške takmer osem miliárd dolárov. O život príde asi milión morských vtákov, množstvo rýb a 100 000 morských cicavcov.

Zoznam najšpinavších riek

1. Yangtze

2. Indus

3. Žltá rieka ( Huang He)

4. Hai

5. Níl

6. Ganga

7. Pearl River

8. Amur

9. Niger

10. Mekong

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech