15 bežných vecí zo života, ktoré môžeš nahradiť ekologickými alternatívami a spraviť zo Slovenska lepšiu krajinu

  • Nie je tajomstvom, že všetci z nás majú určitý komfort života
  • Súčasťou toho sú aj každodenné rituály či produkty, ktoré používame a viac-menej si už bez nich nevieme svoj život predstaviť
  • Na tom nie je nič zlé, ale mnoho takýchto produktov nemusí byť pre nás či naše okolie zdravé
  • Neraz sú priam nebezpečné a ani o tom nemusíme vedieť
  • Ak to túžiš zmeniť a žiť zdravší či bezpečnejší život, určite siahni po týchto nápaditých vecičkách
Unsplash
  • Nie je tajomstvom, že všetci z nás majú určitý komfort života
  • Súčasťou toho sú aj každodenné rituály či produkty, ktoré používame a viac-menej si už bez nich nevieme svoj život predstaviť
  • Na tom nie je nič zlé, ale mnoho takýchto produktov nemusí byť pre nás či naše okolie zdravé
  • Neraz sú priam nebezpečné a ani o tom nemusíme vedieť
  • Ak to túžiš zmeniť a žiť zdravší či bezpečnejší život, určite siahni po týchto nápaditých vecičkách

Pohár na kávu

Úžasný vynález pre ľudí, ktorí si život vedia vychutnať prostredníctvom dobrej kávy. V prípade, že ho máš, nemusíš sa báť jazyka popáleného rannou kávou. Pohodlne si ju môžete zobrať so sebou a vypiť po ceste do práce alebo školy. Dokonca ak dostaneš chuť na ďalšiu kávu počas dňa, pohár už máš so sebou a v kaviarni ťa neraz poteší aj zľava práve za to, že si si ho priniesol.

Na internete aj v kamenných predajniach nájdete veľké množstvo týchto pomocníkov v plastových, sklenených či bambusových prevedeniach. Stačí si už len vybrať.

Kovové či sklenené slamky

Plastové slamky sú jedným z najväčších problémov, najmä oceánov. My ich použijeme a po pár minútach vyhodíme s tým, že môžu ohroziť nejedného živočícha. Síce EKO svet vie o kovových aj sklenených slamkách už nejaký ten čas, do povedomia ľudí sa dostávajú až teraz. Ich výhodou je hlavne to, že nie sú jednorázové.

Po použití sa dajú vyčistiť šikovnou kefkou a opätovne použiť. Okrem klasických pevných kovových slamiek nájdeš na trhu aj „cestovné“, ktoré sa dajú poskladať do kompaktnej škatuľky. Tejto alternatíve sú naklonené dokonca už aj podniky.

Tuhý šampón

Najmä ženy, ale aj muži poznajú ten pocit, keď s ich vlasmi niečo nie je v poriadku. Najskôr to bude mastnotou, ktorá sa objavuje akoby čoraz rýchlejšie.

Nie je to len taký náhodný jav. Stoja za ním súčasti šampónov nazývané ftaláty, sulfáty a parabény. Zaručia krásny vzhľad vlasov, ale len na určitý (často veľmi krátky) čas. Alternatívou je tuhý šampón s obsahom prírodných látok. V porovnaní s klasickými šampónmi neobsahuje spomínané zložky.

Zvyčajná dávka 60 g tuhého šampónu sa predáva namiesto plastu v papierovom obale a vystačí na približne 30 umytí. Určite sa treba pripraviť na prechodné obdobie, kým si vlasy zvyknú na novú starostlivosť, no zaručene to stojí za to. Vybrať si môžeš dokonca aj zo slovenských značiek, medzi ktoré patria napríklad Ponio, Navia alebo Musk.

Voskové obrúsky na potraviny

Pomocník tak jednoduchý a zároveň s obrovským potenciálom. Náhradník plastových sáčkov a potravinárskej fólie je vyrobený zo 100% prírodných produktov. Základom je bavlnená látka, ktorá ja nasiaknutá včelím voskom. Ten má výbornú antibakteriálnu a antimykotickú funkciu, preto je bezpečný v kontakte s potravinami. Pružnosť obrúsky dodáva pridanie jojobového alebo kokosového oleja.

Veľké množstvo výrobcov (napríklad Včelobal, o ktorom sme písali TU) používa vo väčšine prípadov rovnaké zloženie, ale môžete sa stretnúť aj s prímesou živice. Ak túžite po skutočne originálnych obrúskoch, dokážete si ich jednoducho vyrobiť aj u seba doma.

Eko čapovaná drogéria

Obchody s čapovanou drogériou na Slovensku vyrástli ako huby po daždi a nájsť ich dokážeme už takmer všade. Pod pojmom drogéria si predstavíme v prvom rade asi drogériu, určenú na osobnú hygienu, ako sú sprchové gély alebo šampóny. Nájsť v týchto zázračných kuticiach môžeme aj rozložiteľné prostriedky na riad, pracie gély, čističe na podlahy alebo mydlá.

Najväčšou výhodou konceptu je znižovanie plastového odpadu, nakoľko si svoju obľúbenú aviváž môžeš čapovať stále do tej istej nádoby. Za tento krok sa nám príroda určite poďakuje. Ak nevieš, kde by si mohli nájsť takúto drogériu, nájdeš ju napríklad v Trnave, potravinách Yeme alebo na Miletičke (viac čítaj TU).

View this post on Instagram

Čapuyeme. Možno ste si už všimli, že v našej predajni na Tomášikovej pribudol tento stojanček s bezobalovou ekodrogériou. Môžete si tu sami, alebo s pomocou nášho personálu načapovať pracie gély, plákadlo, aviváž, univerzálny čistič a gél na umývanie riadu od TIERRA VERDE. Možnosti do čoho čapovať máme v základe tri. Nájdete u nás v predaji kovovú fľašu od TIERRA VERDE, môžete použiť akúkoľvek prázdnu fľašu od predtým zakúpeného výrobku TIERRA VERDE (tieto nádoby máme vopred navážené na pokladniach), alebo si samozrejme môžete doniesť vlastnú nádobu, ale tú vás poprosíme pred čapovaním najprv odvážiť na pokladni. #yemeplnochutnepotraviny #yemepotraviny #skutocnepotraviny #lokalnepotraviny #ekodrogeria #bratislava #potraviny

A post shared by YEME plnochutné potraviny (@yeme_plnochutne_potraviny) on

Fľaša na vodu

Ak si chceš kúpiť v obchode vodu, natrafíš hlavne na tú, ktorá je balená v plastových fľašiach. Ak si dospel do momentu, kedy máš už takéhoto nakupovania bez perspektívy vody dosť, siahni po opätovne použiteľnej fľaši. V ponuke nájdeš dizajnové sklenené kúsky alebo ľahučké hliníkové. 

Záleží už len na tebe, ktorý materiál ti bude viac vyhovovať. Zároveň je veľkou výhodou Slovenska to, že máme všade pitnú vodu. Prečo to teda nevyužiť?

Rozložiteľné vrecia na odpad

Áno, je to tak. V súčasnosti máme možnosť využívať aj takúto skvelú vec. Ich super schopnosť je ukrytá v rozklade. Po tom, čo ich už nepotrebuješ, dokážu sa rozložiť na molekuly H20 a oxidu uhličitého v priebehu 18 až 24 mesiacov. Z užitočného plastu sa tak neskôr stáva bezpečný produkt schopný rozložiť sa.

Je v poriadku ak ich vyhodíš aj do bežného kontajnera na plasty, sú totiž recyklovateľné s ostatnými plastmi. Pozor si však treba dávať v prípade domácich kompostérov. Dobra rozkladu je v takomto prípade príliš dlhá. No taký kompost na záhrade by sa mohol potešiť.

Zubná kefa z prírodných materiálov

Konzumný trh ponúka primárne plastové varianty zubných kefiek a s eko náhradníkmi sa v supermarketoch stretneme naozaj len výnimočne. Nájsť ich však nie je nemožné. Bezobalové obchody či obchodíky so zdravou výživou vám ich rady ukážu aj poradia. Do kontaktu prídeš najmä s tými bambusovými.

Za zmienku určite stojí v tomto prípade aj iniciatíva firmy Curaprox. Projekt Kolokefka recykluje zubné kefky priamo od zákazníkov. Stačí, ak prídeš do ktorejkoľvek pobočky Curaprox, odštikneš svojej starej kefke hlavičku a dostaneš zľavu 5 centov na nákup novej. Rúčky sa následne použijú ako materiál pri výrobe košov na triedenie odpadu. Tie sú potom darované slovenským školám.

View this post on Instagram

🌱 ! Súťaž ! 🌱 Naša dlho sľubovaná eko-súťaž je konečne tu. Vyhrať môžete až 4 ceny, no poriadne si prečítajte podmienky. 💚 . . . . . Podmienky: 1. Do komentára označ svojho kamaráta, ktorému by sa mohla páčiť naša stránka alebo produkty v súťaži . 🌲 2. Obaja dajte follow na našu instagramovú stránku @ocamiprirody a like na túto fotku. 3. Ak sa chceš zaradiť do súťaže o balzam na pery, napíš svoj krátky príbeh prečo si začal žiť ekologickejšie. 💚 . . . . . VÝHRY • 1. Hlavná výhra- Kovová žiletka • 2. bambusová kefka Curanatura • 3. Mydlo musk podľa ponuky • 4. Bio balzam na pery s arganovým olejom a bambuckým maslom. ( len ako doplnková cena pre komentáre s príbehom ) POZOR- Súťaž ale spustíme len s hlavnou výhrou ( kovovou žiletkou), no každých 25 komentárov pribudne do súťaže ďalšia cena. • Súťaž končí 17.3. a počas týždňa vyhlásime víťaza. • Prajeme vám veľa štastia! 💚 ♻ Podpor nás zdielaním ♻ Taguj #ocamiprirody #vidimocamiprirody . #príroda #save #love #eco #razer #cleaner #soap #musk #lips #bamboo #win #purityvision #bambootoothbrush #curanatura #dasato #tipy #ecoftiendly #volnycas #zerowaste #slovakia #sutaz #lepsisvet #noplanetb #cleanup #help #sleduj #zdielaj #miluj

A post shared by Očami prírody 🌱 (@ocamiprirody) on

Bavlnená hygienická vreckovka

Papierové vreckovky sú výborným vynálezom, najmä v období vírusov, kedy je skutočne potrebné zbaviť sa nebezpečného odpadu a ich spotreba je tiež zvýšená. Ale v bežnom, zdravom živote ti úplne poslúži aj bavlnená vreckovka. Je možné, že si ju v detstve mal aj ty. Stále sa dokonca nájdu dospelí ľudia, ktorí ju používajú. Ušetria (v opačnom prípade doslova vyhodené peniaze) a aj stromy sa im s radosťou poďakujú.

Prírodný deodorant

Podobne ako je to so šampónmi, aj deodoranty sú vo svojej komerčnej forme skôr nebezpečné, než prospešné. Hlavne tie sprejové v sebe ukrývajú hliník nevyužiteľný a nebezpečný pre ľudské telo, parabény zahrávajúce sa s hormonálnou rovnováhou či freóny neprospešné pre životné prostredie. Výborným náhradníkom sú krémové deodoranty.

Tvorené sú výhradne prírodnými maslami, škrobmi a esenciálnymi olejmi. Doba, kým si naň telo zvykne a príjme ho je približne 2 týždne. Niektoré značky dokonca ponúkajú za poplatok doplnenie nádobky po tom, čo sa vám obsah balenia minie. Úspešným slovenským výrobcom v tomto prípade je napríklad Soaphoria, Ponio alebo československá Botanica slavica.

Odlíčovacie tampóny

Bežná žena počas večerného odlíčovania spotrebuje hneď niekoľko odlíčovacích tampónov. V priebehu jedného mesiaca to môže byť aj niekoľko balení týchto pomocníkov. Namiesto nich šikovné ruky vymysleli odlíčovacie tampóny vyrobené z látky, napríklad froté a bambusového vlákna. V podstate ide o kúsok látky vystrihnutý do tvaru kruhu a obšitý tak, aby sa nepáral. Po použití ich môžeš pohodlne vyprať v práčke a opätovne použiť.

View this post on Instagram

Odličovacie tampóniky sú jeden z našich najpredávanejších produktov. Od otvorenia sme už predali tisícky. Za tie skoro dva roky sme nazbierali aj nejaké vychytávky. -Napríklad pranie je najlepšie s puerom (ak sú od riasenky, puer je veľký kamarát) a tiež je dôležité vždy ich preprať mydlom. -pri problematickej pleti je ideálne mať tampónikov viac (10-15ks) a po použití preprať mydlom, dať vyschnúť a rovno do prania. Nezabudnite ich po opraní dať buď do sušičky alebo po usušení prežehliť. Tak si ich dokonalo vydezinfikujete,čo je pri problematickej pleti veľmi dôležité. -aby ste predišli hľadaniu opratých tampónikov medzi ostatným prádlom, perte ich v látkovom vrecku. -dajú sa používať aj ako náhrada jednorázových tampónov pri dojčení -pre odlakovanie si vyhraďte 1-2ks. Dá sa s nimi aj odlakovať nechty akurát už musia zostať len pre tento účel lebo lak na nechty už nevyperiete úplne. Aké vychytávky máte vy? Podeľte sa s ostatnými v komentoch 🤘🏻#zerowaste#triky#odlicovacietampony #udobrozruta

A post shared by U Dobrožrúta (@udobrozruta) on

Paličky do uší

Najväčšie nebezpečenstvo predstavujú v momente, kedy sa ocitnú na skládke alebo voľne pohodené niekde v prírode či vodných tokoch. Môžu sa kdekoľvek zapichnúť a ublížiť, ba až usmrtiť zviera, ktoré si nádejne myslí, že je to potrava. Ak trochu zalovíš v drogériách, nájdeš ich papierových bratov. Stredová časť je v takomto prípade tvorená papierom s vyššou gramážou, aby sa zaistila pevnosť produktu.

Mydlo namiesto peny na holenie

Je možné, že si sa stretol s penou na holenie balenou len v sprejových tubách. Pena z nich je nadýchaná, voňavá a nebezpečná. Alternatívou môže byť bezkonkurenčne mydlo vyvinuté špeciálne na túto potrebu. V porovnaní s krémami či penami na holenie si môžeš byť istý jeho kompletne prírodným zložením a nemusíš sa obávať, že do svojho tela dostávaš nebezpečné látky. Poďakuje sa ti nielen tvoja jemná pokožka, ale aj celý organizmus.

Kefa na umývanie riadov s vymeniteľnou hlavičkou

Pomocníčka, ktorá dokonale nahradí drôtenku aj žinku na riad. Skladá sa z dvoch častí. Prvou je drevená rúčka, ktorú môžeš používať opakovane dlhodobo a druhou je kefka. Tú v prípade zničenia môžeš kompostovať a na drevenú rúčku nasadiť jej novú nástupkyňu.

Nákupná taška a vrecúška na zeleninu

Produkt, ktorý v aktuálnej dobe vytvoril najväčšiu zmenu v obchodoch na Slovensku. Už viac nedostaneš igelitku zadarmo. Ak chceš ušetriť, nezabudni si pred nákupom pribaliť so sebou aj nákupnú tašku. Podobne sú na tom aj igelitové sáčky. Je len otázkou času, kedy v obchodom už viac nenájdu svoje miesto. Alternatívou je v takom prípade vrecúško na zeleninu, či ovocie ušité zo sieťoviny alebo podobnej látky. Môžeš si ho zakúpiť dokonca už aj u niektorých predavačov na tržniciach, na internete alebo jednoducho vyrobiť aj doma.

Zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá