Týchto 5 jednoduchých slov dokáže zabrániť konfliktu už v jeho zárodku

  • Konflikty sú súčasťou medziľudských vzťahov už od nepamäti
  • Príčinou je to, že každý z nás si vytvára domnienky a má svoj vlastný pohľad na danú situáciu
  • Ak pochopíš fungovanie svojej mysle a vyslovíš jednu vetu, na ktorú si sám odpovieš, vyhneš sa konfliktom ľavou zadnou
konflikt
pixabay.com
  • Konflikty sú súčasťou medziľudských vzťahov už od nepamäti
  • Príčinou je to, že každý z nás si vytvára domnienky a má svoj vlastný pohľad na danú situáciu
  • Ak pochopíš fungovanie svojej mysle a vyslovíš jednu vetu, na ktorú si sám odpovieš, vyhneš sa konfliktom ľavou zadnou

Hádky každého z nás sprevádzajú celý život. Na svete žije niekoľko miliárd ľudí a každý si v sebe nosí ten svoj „správny“ pohľad na svet okolo seba a chovanie sa ľudí v ňom. Ak sa nejaká situácia zrazí s naším presvedčením, je oheň na streche a začneme sa brániť. Naším najväčším nepriateľom sme totiž my sami.

Mnoho ľudí si fungovanie svojej mysle vôbec neuvedomuje, ale všetko, čo sme v živote zažili od malého dieťaťa, až po dospelosť, formuje našu osobnosť. Podvedomie rozhoduje o situáciách, ktoré si ani nedokážeš predstaviť. Preto treba na sebe popracovať a sledovať pekne nestranne tok svojich myšlienok v prípade, že sa niečo nepríjemné udeje. Ako sa vtedy správame? Čo nám naša myseľ hovorí? A hovorí pravdu? Ak človek ovládne svoju myseľ, nič ho nemôže rozhodiť. Je to však dlhá cesta sebapoznania. Ale toľko času predsa nemáme.

Tréning prináša ovocie

Môžeme však začať úplne jednoducho zvládaním konfliktných situácií a ich zvrátením v počiatočnej fáze. Na zničenie konfliktu v zárodku stačí vyslovenie jednej vety. Je to tak. Predstav si modelovú situáciu. Manželia žijú v spoločnej domácnosti. Manžel príde unavený z práce a chcel by sa najesť. Chladnička prázdna, jedlo neuvarené a manželka celý deň doma. Samozrejme, muž sa spýta na jedlo a spomenie neuvarený obed a prázdnu chladničku. Ženy sa to dotkne a odvrkne: „Snažím sa robiť všetko najlepšie ako viem. Aj ty si môžeš ísť nakúpiť.“

A konflikt je na svete. Žena otázku na neuvarené jedlo vníma ako útok na svoje kvality gazdinky. Jednoducho povedané, naša myseľ nikdy nechce, aby sme sa cítili dobre, ale sústavne všetko analyzuje. Žena začne mať pocit, že nie je dosť dobrá manželka a nevie sa o muža postarať. Muž to pritom nemyslel ako kritiku na jej osobu. V tomto momente by mala nastúpiť zázračná veta, na ktorú si dotknutá strana sama odpovie.

Zázračná veta znie: Príbeh, ktorý si tvorím je… . A vetu doplníš podľa vyvolaného pocitu. V uvedenom prípade by celá veta mohla znieť takto: „Príbeh, ktorý si tvorím je, že že ma obviňuješ za to, že nie je uvarené a nakúpené.“ Ak si človek dokáže odpovedať na túto vetu, zistí, kde je príčina konfliktu. Vtedy si uvedomí, že je to naozaj tak a jeho myseľ si vytvára vlastný príbeh, ktorý so skutočnosťou nemusí mať vôbec nič spoločného. Umožní nám to nahliadnuť na extrémnu kreativitu nášho mozgu z pohľadu tretej osoby.

Ak tieto myšlienky analyzuješ a pochopíš, že nemusia byť vôbec pravdivé, tak si vyhral. Teraz ostáva už len naučiť túto zázračnú vetu všetkých ľudí na svete a ten sa stane určite omnoho pokojnejším miestom pre život.

zdroj: curiosity.com , youtube.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech