Týchto 8 jednoduchých matematických trikov sa ti zíde aj dnes

  • Mnohí z nás si myslia, že sú hrozní v matematike, iní tvrdia, že na to prosto nemajú bunky. Možno by nám to v minulosti išlo oveľa lepšie, keby sme poznali tieto jednoduché, no veľmi účinné triky. Ideme teda na to.
hipster_math_775_x_330
  • Mnohí z nás si myslia, že sú hrozní v matematike, iní tvrdia, že na to prosto nemajú bunky. Možno by nám to v minulosti išlo oveľa lepšie, keby sme poznali tieto jednoduché, no veľmi účinné triky. Ideme teda na to.

Násobenie veľkých čísel v hlave

Ako je na priloženom obrázku znázornené, tento trik pozostáva z niekoľkých veľmi jednoduchých krokov. V prvom kroku od čísla 100 odpočítaš prvé veľké číslo príkladu a výsledok si zapamätáš (100-97=3). To isté urobíš aj s druhým veľkým číslom príkladu a rovnako si zapamätáš výsledok (100-96=4).

V našom prípade sú výsledkom čísla 3 a 4. Súčet týchto čísel je 7. V ďalšom kroku číslo 7 odpočítaš od čísla 100 a výsledkom bude prvá polovica konečného výsledku (93). Aby si dostal druhú časť celkového výsledku, musíš čísla 3 a 4 vynásobiť. Výsledok, ktorým je číslo 12, dopíšeš k číslu 93 a celkový výsledok je na svete.

1

Násobenie číslom 9

Nasledujúca finta je veľmi jednoduchá. Ak číslo 9 násobíme číslom 1, tak je výsledok (0)9. Nulu som napísal zámerne. Ak číslo 9 násobíme číslom 2, tak je výsledkom číslo 18. V prípade čísla 3 je výsledkom číslo 27 a tak ďalej. Všimol si si už tú postupnosť? Prvá číslovka výsledného čísla stúpa, druhá klesá. Aké prosté.

2

„Motýlia“ metóda pre sčítavanie a odpočítavanie zlomkov

Táto finta možno na prvý pohľad vyzerá hrozivo, no opak je pravdou. Vynásobíš čitateľa prvého zlomku s menovateľom druhého zlomku a hneď na to menovateľa prvého zlomku s čitateľom druhého zlomku. Výsledky, ktoré sú v tomto prípade čísla 15 a 8, spočítaš a dostaneš číslo 23. Toto číslo bude v čitateli celkového výsledku. Následne vynásobíš oba menovatele a výsledok zapíšeš do menovateľa celkového výsledku. Pri odpočítavaní zlomkov je postup obdobný, len s tým rozdielom, že číslo 8 od čísla 15 odpočítaš.

3

Násobenie číslom 11

Postup si vysvetlíme na príklade 11×32. Medzi číslice 3 a 2 vpíšeš ich súčet (3+2=5) a výsledok (352) je na svete.

4

Zapamätanie si čísla Pí

Pomocou jednoduchej vety v angličtine si bez problémov zapamätáš prvých sedem číslic čísla Pí. Stačí len spočítať počet písmen v každom slove vety „How I wish I could calculate Pi“, teda 3,141592.

5

Vypočítanie určite percenta z čísla

Túto fintu si ukážeme na príklade 40 % z 300. Na prvý pohľad celkom zložité, že? Obe čísla však stačí vydeliť číslom 10. V našom prípade dostaneme čísla 4 a 30, ktoré jednoducho vynásobíme a výsledok (120) je na svete. Aké jednoduché.

7

Vypočítanie presného čísla ak poznáme len zlomok daného čísla

V tomto prípade si vezmeme príklad ¾ z 24. Od čísla 4 (menovateľ) vedieš čiaru k číslu 24 a vypočítaš koľko štvoriek sa v čísle 24 nachádza. Odpoveď je 6. Následne vedieš čiaru k číslu 3 (čitateľ) a vynásobíš ho číslom 6, teda 6×3=18.

8

Konvertovanie stupňov Celzia na stupne Fahrenheita a opačne

Nasledovná finta sa ti zíde v prípade, že by si cestoval do USA alebo aby si mohol pred ostatnými trochu zamachrovať. Ak chceš zistiť, koľko stupňov Fahrenheita je 30 stupňov Celzia, stačí ak číslo 30 vynásobíš číslom 2 a pripočítaš 30. Výsledok je približný, presnejší by si dostal v prípade, že číslo 30 vynásobíš číslom 1,8, no to je už trochu zložitejšie.

V opačnom prípade najprv číslo 30 odpočítaš a následne výsledok vydelíš dvoma.

9

Zdroj: brightside.me, zdroj titulnej fotografie: georgianpartners.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá