Týchto šesť oficiálne povolených sladidiel v nápojoch a jedlách nás pomaly zabíja

  • Umelé sladidlá sú podľa oficiálnych informácií zdravou náhradou za obyčajný biely cukor
  • Ako však dokázal najnovší vedecký výskum, nie je tomu úplne tak a umelé sladidlá nám pomaly uberajú z imunity
sladidlá
flickr
  • Umelé sladidlá sú podľa oficiálnych informácií zdravou náhradou za obyčajný biely cukor
  • Ako však dokázal najnovší vedecký výskum, nie je tomu úplne tak a umelé sladidlá nám pomaly uberajú z imunity

Vedci ti dávajú ďalší dôvod na to, aby si nepil sladké nealkoholické nápoje. Nielenže sú nezdravé, ale dokonca vo veľkom ničia tvoju črevnú mikroflóru. Toto tvrdia vedci z Izraela a Singapuru, ktorí sa rozhodli analyzovať za priehrštie umelých sladidiel, ktoré sú oficiálne povolené na území Európskej únie a Ameriky.

Celkovo sa pozreli na šesť umelých sladidiel. To, čo zistili ich presvedčilo, že aj také obyčajné umelé sladidlo dokáže narobiť v tvojom tele poriadnu paseku. V testovanej vzorke sa nachádzal aj démonizovaný aspartám, ktorý bol po desiatky rokov kritizovaný a dokonca nazývaný jedom či chemickou zbraňou. Toto sladidlo sa nachádza napríklad v diétnej Cole.

Ako teda vyzerajú výsledky výskumu? No pomerne nevábne. Tieto oficiálne povolené sladidlá nás totiž pomaly zabíjajú. Kto sú títo neznámi vinníci problémov? Okrem aspartámu sa jedná o sukralózu, sacharín, neotam, advantam, acesulfám a draslík.

Táto šestica látok priam miluje hubiť naše črevné baktérie. Je všeobecne známe, že črevá sú sídlom imunity. Ak pomer baktérií v črevách nejakým spôsobom narušíme, môže sa to prejaviť vznikom mnohých zdravotných ťažkostí. Štúdia prebiehala pomerne jednoducho. Vedci vzali vzorku baktérií, ktoré sa bežne nachádzajú v črevách a vystavili ich pôsobeniu týchto povolených látok. Baktérie boli geneticky upravené a „doplnené“ o fluorescenčnú látku, takže v momente vystavenia sa nejakým toxínom začali žiariť.

Vedcom sa teda potvrdilo jedno a to, že baktérie po vystavení týmto sladidlám naozaj žiarili. Tiež sa zistilo, že čím viac týchto sladidiel skonzumuješ, tým viac toxínov sa uvoľňuje. Výsledky tejto štúdie teda potvrdili nasledovné, aj keď sú umelé sladidlá propagované ako zdravotne nezávadné náhrady obyčajného cukru, a teda ich môžme bezpečne konzumovať, nie je to v skutočnosti tak.

Umelé sladidlá sú tiež spájané so vznikom rakoviny, obezity a cukrovky druhého typu. Najobľúbenejší je aspartám, ktorý sa nachádza vo viac ako šiestich tisícoch jedlých produktoch. Celosvetovo ho v nejakej forme konzumuje až 200 miliónov ľudí.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech