UAVONIC: využitie dronov je neobmedzené

  • Spoločnosť Uavonic je lídrom v predaji a distribúcii dronov na slovenskom trhu. Ich plány však nezostávajú iba pri ich predaji, ale časom by chceli poskytovať aj komplexné služby pomocou bezpilotoných lietadiel.
image_1426626739.jpeg
  • Spoločnosť Uavonic je lídrom v predaji a distribúcii dronov na slovenskom trhu. Ich plány však nezostávajú iba pri ich predaji, ale časom by chceli poskytovať aj komplexné služby pomocou bezpilotoných lietadiel.

 

 

Na začiatok by si nám mohol v krátkosti opísať Uavonic. Takže čo to je ten Uavonic?:)

Ľudia vnímajú Uavonic zatiaľ iba ako eshop, avšak my sa snažíme v skutočnosti vytvárať komplexnú infraštruktúru okolo UAV a dronov. Niekde sme začať museli a preto sme sa rozhodli pre hardware a jeho distribúciou. Momentálne sme výhradným distribútorom dvoch značiek pre región strednej Európy. Sú to americká značka 3D Robotics a čínska Zero Tech. Okrem tohto sme aj v procese pridelenia licencie na poskytovanie prác s bezpilotným zariadením, čiže čoskoro budeme môcť oficiálne poskytovať takéto služby. Rozvíjame tiež spoluprácu s univerzitami a sme aktívni aj v oblasti formovania návrhov na úpravu legislatívy v spolupráci s viacerými inštitúciami.

 

 

Keď sme už pri tých úradoch, ako sme na tom u nás z hľadiska dronov a legislatívy?

Čo sa týka legislatívy, tak tá je na Slovensku dosť prísna. Každý, kto by chcel na Slovensku vykonávať takéto práce, musí získať povolenie. Jedinou podmienkou je včasné ohlásenie úradom, že chcete takúto činnosť vykonávať.

 

Existujú nejaké obmedzenia aj pre samotný let?

Čo sa týka lietania, tak tu sú predovšetkým obmedzenia vo výške letu a v hmotnosti zariadenia. Pri nekomerčných „hobby“ letoch je možné lietať až do výšky 100 metrov a je potrebné dodržiavať zásady bezpečnosti, ktoré prehľadne zhrnul Dopravný úrad.

 

 

Ak by som si ako bežný používateľ kúpil drona, potrebujem na lietanie s ním aj nejaké povolenie?

Zatiaľ povolenie na nekomerčnú prevádzku netreba, je však potrebné sa riadiť pokynmi Dopravného úradu, ktoré sú na ich webstránke. Legislatíva zatiaľ povoluje lietať iba nad svojimi pozemkami, keďže na prelet ponad iné územia je potrebné mať súhlas od majiteľa pozemku a samozrejme nemali by ste lietať v meste a nad hlavami ľudí.

 

Spomínal si, že rozvíjate aj spoluprácu s univerzitami. O čo konkrétne ide?

Áno, momentálne spolupracujeme už so Slovenskou technickou univerzitou na prepájaní drona a virtuálnej reality, kde sú pomocou Oculusu študenti schopní na jednej strane ovládať drona, ale na druhej strane samozrejme vidieť aj to, čo dron aktuálne sníma. Takisto plánujeme postupne zapracovať aj rozpoznávanie objektov. Okrem toho však budeme rozbiehať aj ďalšie projekty, napríklad integráciu viacerých senzorov do jedného, či vylepšenia technológií pre stabilizáciu obrazu.

 

 

Kde si myslíš, že by drony mohli nájsť svoje uplatnenie? Čo také uplatnenie v armáde?

Samozrejme je to oblasť foto-video, čo je viac menej klasika. Ale ja osobne vidím najväčší potenciál týchto služieb najmä v priemysle – napríklad také stavebníctvo. Vždy keď sa rozprávame s ľuďmi z ktoréhokoľvek odvetia, nachádzame nové a nové možnosti využitia. Skôr by som povedal, že ich využitie je neobmedzené. A k tej armáde, tam to vlastne aj celé začalo. Čo sa týka našej armády, tak zatiaľ nemám informácie, že by sa tam nejaké drony vyskytovali, avšak čo sa týka napríklad tej nórskej, tam už vojakov vybavujú malým dronom, pomocou ktorého sa vedia pozrieť za roh a ušetriť tak v mnohých prípadoch aj ľudské životy.

Armáda však nie je náš core-business, my sa chceme viac sústrediť na bežné využitie. Predstav si, že by na stlačenie jedného tlačidla dokázala vyletieť letka dronov, ktorá by bola schopná za pomerne krátky čas, prehľadať označené územie. Napríklad po páde lavíny by zachranári presne vedeli, na ktorom mieste sa zasypaní nachádzajú.

 

Vráťme sa späť k Uavonicu, aké sú vaše plány do budúcnosti?

Najväčší dôraz kladieme na to, aby sme už v blízkom čase boli schopní ponúkať reálne služby. Postupom času si chceme vybudovať celú divíziu nami ponúkaných služieb, kde budeme schopní ponúkať služby naozaj od tých základných až po tie najzložitejšie. To, že sme začali s nejakým predajom či distribúciou je len začiatok a odrazový mostík pre nás, aby sme sa neskôr mohli sústrediť už na spomínané služby, v ktorých vidíme najväčší potenciál.

 

 

 

Pracujete už aj v súčasnosti na nejakých konkrétnych projektoch?

Tak momentálne začíname spoluprácu s archeológmi, ktorí sú schopní pomocou drona si jednoducho vytvoriť veľmi presný 3D model daného miesta a nemusia tak všetko premeriavať ručne. Takže takisto aj toto je ďalšia oblasť, v ktorej vedia byť drony veľmi efektívne využité.

 

Na záver už len otázka, čo ty a drony? Máš nejakého? :)

Samozrejme, že mám:). Aj keď moja zberateľská vášen je iba na začiatku. Začal som s IRIS+ a dúfam, že časom sa posuniem aj ja k väčším jedincom a profesionálnym platformám.

 

Za rozhovor ďakujem Robovi Kúšikovi :)

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá