17 svetových udalostí, ktoré predpovedali Simpsonovci až neuveriteľne presne

  • Takmer pred 19 rokmi Simpsonovci predpovedali, že Donald Trump sa jedného dňa stane americkým prezidentom
  • Animovaný seriál beží už 29 rokov, takže je pochopiteľné, že niektoré témy, ktoré sa objavujú v relácii, môžu nastať i v reálnom živote
  • Predpovede sú však veľmi blízko k udalostiam, ktoré sa stali po celom svete
 srcset
twitter.com
  • Takmer pred 19 rokmi Simpsonovci predpovedali, že Donald Trump sa jedného dňa stane americkým prezidentom
  • Animovaný seriál beží už 29 rokov, takže je pochopiteľné, že niektoré témy, ktoré sa objavujú v relácii, môžu nastať i v reálnom živote
  • Predpovede sú však veľmi blízko k udalostiam, ktoré sa stali po celom svete

V článku ti prinášame niektoré z najpodivuhodnejších predpovedí predpovedaných od začiatku spustenia šou v roku 1989:

17. USA porazili Švédsko v curlingu na Olympijských hrách – séria 21, epizóda 12

Toto historické víťazstvo bolo predpovedané v epizóde z roku 2010 s názvom „Boy Meets Curl“. V epizóde súťažia Marge a Homer Simpson na olympijských hrách vo Vancouveri a porazia Švédsko. Americký mužský olympijský curlingový tím vyhral zlatú medailu po porážke Švédska, 10 : 7 v Pjongčangu.

16. Disney kupuje 20th Century Fox – séria 10, epizóda 5

Epizóda „When You Dish On a Star“, ktorá pôvodne vyšla v roku 1998, zobrazovala podpísanie zmluvy, ktorou sa 20th Century Fox stalo divíziou Disney. 14. decembra 2017 kúpila spoločnosť Disney 21st Century Fox za 52,4 miliárd dolárov, pričom získala aj filmové štúdio Fox (20th Century Fox).

15. Víťaz Nobelovej ceny – séria 22. , epizóda 1

Profesor MIT, Bengt Holmström, vyhral Nobelovu cenu za ekonomiku v roku 2016, 6 rokov potom, čo ju „získal“ v animovanom seriáli. Holmströmovo meno sa objavilo na tikete, keď Martin, Lisa a Milhouse vsadili na víťazov Nobelovej ceny.

14. Inteligentné hodinky – séria 6, epizóda 19

Simpsonovci predstavil myšlienku hodiniek, ktoré by ste mohli použiť ako telefón v epizóde vysielanej v roku 1995, takmer 20 rokov predtým, ako boli Apple Watch uvedené na trh.

13. Vystúpenie Lady Gaga na Super Bowl – séria 23, epizóda 22

Nielenže v roku 2012 predpovedali, že speváčka sa objaví na Super Bowl, navyše sa trafili aj do scenára jej vystúpenia. V epizóde „Lisa Goes Gaga“ skočila počas spevu zo strechy štadiónu istená lanom, presne tak, ako to urobila v skutočnosti počas svojho vystúpenia.

12. Autokorekt – séria 6, epizóda 8

Raný prototyp funkcie Autocorrect sa objavil v epizóde „Lisa on Ice“ z roku 1994. Dolph do svojho Newtonu totiž  napísal „Beat up Martin“, ale jeho PDA-čko zle pochopilo rukopis a na obrazovke sa zjavil text „Eat up Martha“. 

Už vtedy ľudia zo Springfieldu vedeli, že naša elektronika bude komoliť vety a dostávať nás do komických situácií. Spoločnosť Apple sa vyjadrila, že tento konkrétny okamih v animovanom snímku slúžil ako inšpirácia pre správnu klávesnicu iPhone.

11. Chybný hlasovací prístroj – séria 20, epizóda 4

V roku 2008 sa snažil Homer hlasovať za Baracka Obamu vo voľbách v USA, ale pokazený stroj zmenil jeho hlas. O štyri roky neskôr hlasovacie zariadenie v Pensylvánii muselo byť odstránené po tom, čo menilo hlasy za Baracka Obamu na hlasy pre jeho republikánskeho rivala Mitta Rommeyho.

10. Vynález tomacco závodu – séria 11, epizóda 5

V roku 1999 Homer používa jadrovú energiu na vytvorenie hybridu paradajky a tabaku: “tomacco”. Tento diel inšpiroval amerického fanúšika seriálu, Roba Baura, ktorý vytvoril svoj vlastný závod. V roku 2003 Baur naštepil koreň tabaku a stonku paradajky a vytvoril “tomacco”. Scenáristi Simpsonovcov boli tak ohromení, že pozvali Baura a jeho rodinu do svojich kancelárií a jedli tomacco plody.

9. Prepuknutie eboly – séria 9. epizóda 3

Niektorí ľudia tvrdia, že Simpsonovci predpovedali vypuknutie epidémie v roku 2014, 17 rokov predtým ako sa to stalo. V scéne z epizódy „Lisa’s Sax“ navrhuje Marge chorému Bartovi knihu s názvom „Zvedavý George a vírus Ebola“. Vírus nebol v deväťdesiatych rokoch mimoriadne rozšírený, ale o niekoľko rokov neskôr bol vrcholom spravodajského programu. Ebola bola prvýkrát objavená v roku 1976 a hoci toto posledné ohnisko bolo doteraz najhoršie, zabilo v roku 1995 v Kongu 254 ľudí a 224 ľudí v Ugande v roku 2000.

8. Objavenie rovnice Higgsovej častice – séria 8, epizóda 1


V epizóde z roku 1998 s názvom „The Wizard of Evergreen Terrace“ sa Homer Simpson stáva vynálezcom a stojí pred zložitou rovnicou, ktorá je napísaná na tabuli. Podľa Simona Singha, autora “Simpsonovci a ich matematické tajomstvo”, rovnica predpovedá hmotnosť častice Higgsovho bozónu (božskej častice). Ako prvý tento jav predpovedal v roku 1964 profesor Peter Higgs s piatimi ďalšími fyzikmi, ale vedci objavili dôkaz o Higgsovej častici až v roku 2013.

7. Vynájdenie The Shard – séria 6, epizóda 19

Epizóda „Lisa’s Wedding“ v roku 1995 priniesla množstvo nečakaných predpovedí. Počas výletov Lisy do Londýna vidíme mrakodrap za Tower Bridge, ktorý vyzerá podobne ako Shard a dokonca stojí na správnom mieste. Stavba na budove sa začala v roku 2009, teda o 14 rokov neskôr.

6. Robotickí knihovníci– séria 6, epizóda 19

V epizóde „Lisa’s Wedding“ zistíme, že knihovníci boli nahradení robotmi. O viac ako 20 rokov neskôr študenti z Univerzity v Aberystwyth postavili prototyp pre peších knižničných robotov, zatiaľ čo vedci v Singapure začali testovať svojich vlastných robotických knihovníkov.

5. Škandál s konským mäsom – séria 5, epizóda 19

V roku 1994 Lunchlady Doris použila “zmiešané časti koňa”, keď varila obed pre študentov Springfield Elementary. O deväť rokov neskôr úrad pre bezpečnosť potravín Írska zistil konské DNA vo viac ako jednej tretine vzoriek hovädzích karbonátov zo supermarketov a hotových jedál.

4. Siegfried & Roy tigrý útok – séria 5, epizoda 10

Simpsonovci parodovali zabávačov Siegfrieda & Roya v roku 1993 v epizóde s názvom „$pringfield (Alebo ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád legalizáciu hazardných hier)”. Počas epizódy sú kúzelníci brutálne napadnutí vycvičeným bielym tigrom počas vystúpenia v kasíne. V roku 2003 bol Roy Horn z Siegfried & Roy napadnutý počas živého vystúpenia Montecore jedným zo svojich bielych tigrov. Roy prežil, ale utrpel vážne zranenia.

3. List Beatles – séria 2, epizóda 18

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: simpsons.skewsme.com

V roku 1991 sa v epizóde Simpsonovcov objaví Ringo Starr z Beatles, ktorý usilovne odpovedá pošte od fanúšikov napísanej pred niekoľkými desiatkami rokov. V septembri 2013, dvaja fanúšikovia z Essexu dostali odpoveď od Paula McCartneyho na list s nahrávkou, ktorý poslali pred 50 rokmi. Nahrávka bola poslaná do divadla v Londýne, kde skupina hrala, ale bola nájdená o niekoľko rokov neskôr v kufri auta historika, ktorý ju kúpil.

2. Cenzúra Michelangelo David – séria 2, epizóda 9

Zobraziť celú galériu (4)
zdroj: simpsons.wikia.com

V epizóde z roku 1990 s názvom “Itchy and Scratchy and Marge” ľudia zo Springfieldu protestujú proti Michelangelovej soche Dávida, ktorá je vystavená v miestnom múzeu. Jej predloha vyvolala pobúrenie pre jej nahotu. Satira cenzúry sa splnila v júli 2016, keď ruskí aktivisti hlasovali o tom, či obliecť kópiu renesančnej sochy, ktorá bola zriadená v centre Petrohradu.

1. Trojoká ryba – séria 2, epizóda 4


V tejto epizóde z roku 1990 Bart chytí trojokú rybu s názvom Blinky v rieke pri elektrárni, z čoho sa okamžite stane novinka číslo jeden v miestnej tlači. O viac ako desať rokov neskôr bola trojoká ryba objavená v nádrži v Argentíne. Napodiv, samotná nádrž bola napojená na vodu z jadrovej elektrárne.

Zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video