Ukradnúť na ulici čiapku môže byť takmer vraždou. Toto je najchladnejšie mesto na svete kde ľudia prežívajú v -70 °C

  • Predstav si, že žiješ v krajine, kde je medzi letom a zimou rozdiel až 100 °C
  • Obyvatelia Jakutska zaznamenávajú každoročné skoky v oteplení, no orgány globálne otepľovanie popierajú
  • Predstav si, že žiješ v krajine, kde je medzi letom a zimou rozdiel až 100 °C
  • Obyvatelia Jakutska zaznamenávajú každoročné skoky v oteplení, no orgány globálne otepľovanie popierajú

Jakutsko je najväčší región ležiaci v ruskej Sibíri. Jeho centrom je mesto Jakutsk, známe aj ako najchladnejšie miesto sveta. Zima v ňom trvá 9 až 10 mesiacov v roku. Mesto sa nachádza na bode, ktorý geografovia označujú ako sibírsky bod chladu, pretože tu boli namerané najnižšie teploty na Severnej pologuli, až -70°C.

Celé mesto je vsadené do permafrostu, ktorý je tvorený z 80 % ľadom, ostatný podiel majú horniny a organizmy. Táto oblasť každoročne zaznamenáva nárast teplôt, no miestne autority tvrdia, že je to prirodzený proces, a čoskoro by malo nastať opätovné ochladenie.

Každoročné záplavy ničia príbytky

Jakutsk leží na rieke Lena, ktorá slúži na jeho zásobovanie. To znamená, že má mesto len dva až tri mesiace za rok, kedy môže využiť rozmŕzajúcu rieku na dovoz potrebných surovín. Lena sa totiž každý rok roztopí, čo, okrem nevyhnutnosti zásobovania, spôsobuje v danej oblasti alarmujúce riziko záplav, ktoré sa v posledných rokoch pretavili do krutej reality, informuje The New York Times.

V záplavovej oblasti žijú stovky ľudí v svojpomocne postavených drevených domoch. Jedná sa o staršie generácie, prípadne o obyvateľov, ktorí nemajú dostatok financií na odkúpenie panelákového bytu. Pri májových záplavách sa voda nedotýka iba týchto domčekov. Vteká hlboko do mesta, kde pácha škody na všetkom, čoho sa dotkne. Silu vody dopĺňajú ľadové kryhy.

Pod zamrznutým ľadom na Lene sa vytvorí masívny prúd vody, ktorý zo spodnej časti vytlačí a rozláme ľadovú vrstvu na obrovské kryhy rútiace sa vysokou rýchlosťou po jej toku. Rusko sa každoročným potopám snaží zabrániť, a to bombardovaním toku Leny, kým je ešte zamrznutá. O ekologickom riešení sa hovoriť nedá, no spustené rakety pomáhajú rozlámať ľad, spriechodniť Lenu a uvoľniť tlak vznikajúci pod zamrznutou vrstvou.

zdroj: TASR/AP/Tanya Makeyeva

Permafrostové byty sú domček z kariet

Všetky budovy postavené v Jakutsku sú tvorené betónovými pylónmi vsadenými do stabilnej vrstvy permafrostu, ktorá začína 12 metrov pod povrchom. Tieto pylóny dosahujú až 10 tisíc ton, no ak pôda rozmrzne, zrúti sa celé mesto, informuje reportérka v dokumente Extremní města.

Stavebné firmy zažívajú obrovské komplikácie, nakoľko činná vrstva permafrostu sa na jar roztápa. Kedysi dosahovala hĺbku jedného metra, dnes sú to až tri. Tento obrovský rozdiel spôsobuje poškodenie budov, dokonca aj tých, ktoré sú iba v procese stavby. Narušená statika nie je iba na papieri, vidno ju voľným okom. Masívne praskliny na budovách nedávajú inú možnosť, ako ich zrútiť.

Stavitelia sa rozdeľujú do dvoch základných skupín. Tí, ktorí na globálne otepľovanie veria a potýkajú sa s jeho dôsledkami, druhú skupinu tvoria tí, ktorí globálne otepľovanie popierajú a čoraz častejšie defekty zdôvodňujú nerešpektovaním špecifických pravidiel pre stavbu na permafroste.

zdroj: Youtube/Czech oli reprofoto

V chlade prežiješ maximálne 15 minút

Tamojší lekári sú odborníkmi hlavne v oblasti omrzlín. Ukradnúť niekomu na ulici čiapku môže byť takmer vraždou. V najchladnejšom meste na svete sa už roky potĺkajú s touto problematikou. Je to 50 na 50. Polovica ľudí je v čase, keď dorazíme, mŕtva. Tej druhej polovici vieme pomôcť, no nikdy to neostáva bez následkov, hovorí člen posádky sanitky pri jednom z nočných výjazdov v Jakutsku pre dokument Extremní města.

Tamojší lekári však našli spôsob, ako priviezť človeka v klinickej smrti k životu. Jeho telesná teplota môže dosahovať bod mrazu, no aj tak ho niekedy vedia zachrániť. Základným princípom je veľmi pomalé zahrievanie tela.

Napriek globálnemu otepľovaniu sa s týmto problémom budú lekári stretávať aj naďalej. Najnižšie teploty počas zimy dosahujú až -45 °C. Riziko sa zvyšuje aj 30 stupňovými výkyvmi teplôt v rozsahu niekoľkých hodín. Kým ti v jednej hodine môže stačiť dobrá čapica a kabát, v druhej je to málo a poľahky skončíš za 15 minút v sanitke s omrzlinami.

zdroj: Youtube/Czech oli reprofoto
zdroj: Youtube/Czech oli reprofoto

Vyplavené mamuty a vlky

Topiaci sa permafrost nielen narúša statiku a život v celom meste, ale vyplavuje na povrch aj archeologické nálezy. Rok po roku sa v zime objavujú rozmrznuté časti mamutích tiel a kostí, ktoré ľudia nachádzajú v svojich pivniciach.

V júni 2019 bol vykonaný markantný objav, kedy sa na Sibíri našla najväčšia hlava vlka doposiaľ. Žil pred 40-tisíc rokmi a jeho hlava mala veľkosť až 40 centimetrov, čo je dvakrát viac, ako dnes, informuje CNN.

zdroj: TASR/AP/Valery Plotnikov
zdroj: TASR/AP/Henri Vuillet

Ako si Rusko podmanilo Jakutsko

Prví ruskí prisťahovalci vstúpili na územie Jakutska v roku 1632 a vybudovali pevnosť, ktorá mala slúžiť na ďalší prieskum oblasti. V nasledujúcich 20 rokoch posunulo Rusko svoje hranice až k Bajkalu. Až do príchodu Sovietov sa Rusko o záležitosti Jakutska veľmi nezaujímalo, no neskôr toto miesto využili na deportáciu opozičných príslušníkov.

Cesta z Jakutska do Magadanu na pobreží Pacifického oceánu sa nazýva aj cestou kostí, pretože bola vystavaná gulagmi a prišlo v nej o život približne milión väzňov.

Záujem o krajinu sa razom zvýšil, Rusko zažilo svoje El dorado. Jakutsko bolo prvým dodávateľom diamantov na svete.Zaujímavosťou je, že trvá jeden celý týždeň, kým sa podarí rozrezať diamant bez toho, aby sa poškodil. Táto krajina je bohatá aj na žlté diamanty, ktoré sú zväčša raritou. V Jakutsku bol nájdený aj špeciálny diamant s ďalším diamantom vo vnútri. O tomto nerastnom bohatstve informuje portál Phys.org.

Ich ťažba začala v roku 1949, kedy tu bol nájdený prvý diamant. Vypukla diamantová horúčka a väčšina financií z nerastných surovín sa sprivatizovala, a tak Jakutsko, ako mnohé iné krajiny, napriek svojmu bohatstvu finančne stráda.

zdroj: Youtube/Science reprofoto

Zima sa na 20 dní zmení na leto

Povedal by si si, že nastane vykúpenie, no pravdou je, že teplotný rozdiel medzi zimou a letom je niekedy aj 100 °C. V Jakutsku dosahujú letné teploty až 20 – 35 °C.

Keďže sa nachádzame stále na ľade, celá oblasť produkuje nadmernú vlhkosť, čo je pôdou pre obrovské roje komárov, ktoré miestnych obťažujú. Jediným vykúpením počas horúcich letných dní je kúpanie sa v Lene, preto sa celé mesto presťahuje na jej okraj.

Článok bol pôvodne publikovaný 23. júna 2020.

Zdroje: Extremní města - Jakutsk ( Yakutsk Sibiř ) dokument, The New York Times, CNN, Phys.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech