Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Toto sú najväčšie kauzy Slovenska (2. časť)

  • Politici, sudcovia i policajti ako členovia organizovaného zločinu?
  • Malé Slovensko stihlo počas svojej krátkej existencie vyprodukovať množstvo nemalých káuz, ktoré často smerujú k najvyšším politikom
kocner jankovska
TASR/ Dano Veselský, Martin Baumann a Jakub Kotian
  • Politici, sudcovia i policajti ako členovia organizovaného zločinu?
  • Malé Slovensko stihlo počas svojej krátkej existencie vyprodukovať množstvo nemalých káuz, ktoré často smerujú k najvyšším politikom

Ide o najväčšie prípady a kauzy Slovenska, ktoré doposiaľ vyšli na povrch. Často končia až u najvyšších vládnych činiteľov, nechýba skorumpovaná polícia, súdnictvo či mafia.

O niektorých z týchto prípadov už súd rozhodol, mnohé sa ešte riešia, a zvyšné už azda navždy ostanú len v rovine teórie a domnienok každého z nás.

Či už budeš konkrétny prípad považovať za reálny, možný alebo len za lacnú nepotvrdenú teóriu, je na tebe. Podľa nás je dobré o týchto udalostiach aspoň niečo vedieť a mať o dianí na Slovenku širší prehľad.

Prinášame preto prehľad ďalších 10 káuz, ktoré Slovensko zaskočili, a o ktorých sa ešte aj dnes neprestáva hovoriť.

polícia naka
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

V predchádzajúcej časti sme sa pozreli na prebiehajúce vyšetrovanie bývalých najvyšších šéfov polície, ktorí sú podozriví z organizovaného zločinu, nechýbala ani talianska mafia na Slovensku či mená ako Kočner či Bašternák a ich kauzy, ktoré prebudili krajinu.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Poznáš najväčšie kauzy Slovenska?

Prehľad káuz a prípadov, o ktorých sa dočítaš v tomto článku:

1. Búrka a víchrica v súdnictve

2. Ako Rusko a Kočner žiadali od Markízy desiatky miliónov eur

3. Legendárne slovenské diaľnice. Váhostav a Doprastav

4. Predražené CT a Paškova firma

5. Daňové podvody za 75 miliónov eur

6. 60-miliónová pomoc pre Babiša

7. A ešte raz Kočner, Bödör, Penta a pokus o 45 miliónov €

8. Budamar a ďalšie ukradnuté desiatky miliónov eur na daniach

9. Kauza Plavčan a okradnutá veda? Kde je 300 miliónov €

10. „Najväčšia kauza Slovenska“, na ktorú sa nezabudne – Gorila

1. Búrka a víchrica v súdnictve

Aktuálny prípad, ktorý naberá na obrátkach. Bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti, bývalá sudkyňa a bývalá kandidátka Smeru-SD Monika Jankovská, sa pred pár dňami „priznala k svojej trestnej činnosti“ z ovplyvňovania sudcov a súdnych procesov.

Rozhodla sa tak ďalej spolupracovať v prípade, ktorý o našom súdnictve hovorí, že je poriadne skorumpovaný a neférový. Vďaka nej sa očakáva, že sa dostanú na povrch nové mená a okolnosti.

Búrka a Víchrica sú názvy dvoch policajných akcií, ktoré sa zamerali na naše súdnictvo, a vzali do väzby hneď niekoľkých sudcov (a nielen ich) – vrátane Jankovskej. Verejnosť sa tak postupne dozvedala napríklad to, ako sa niektoré sudkyne dali kúpiť za kabelky, a občas bolo treba na uplácanie sudcov desiatky tisíc eur.

Jednou z dobre a nechválne známych postáv, ktoré takto podplácali a manipulovali so súdnictvom, je napríklad Marian Kočner. Už v predchádzajúcej časti sme túto informáciu spomínali a pripomenuli si, ako sa Kočner napríklad rozprával so štátnym prokurátorom Trnkom – ako keď učiteľ karhá neposlušného žiaka či majiteľ svojho psíka.

Jankovská, „opička“ – ako ju Kočner volal, si s ním taktiež vymenila stovky kontroverzných správ, ktoré najskôr popierala a označovala za špinavú politickú hru, no dnes sa k viacerým bodom priznáva a je ochotná spolupracovať.

Monika Jankovská
zdroj: TASR/Dano Veselský

Kočner, samozrejme, nebol jediný, kto súdnictvo vďaka jeho podplatiteľnosti zneužíval. Ďalším spomínaným v rovnakej súvislosti je milionár a konkurzný právnik, ktorý sa spája s mafiou, Zoroslav Kollár. Človek, ktorý je v kuloároch známy ako ten, čo vďaka svojim kontaktom na súdoch a v politike všetko vybaví.

Vzatý do väzby bol v rámci akcie Víchrica, spolu s ním išla do väzby aj bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, sudca Najvyššieho súdu Jozef Kalcuma, niekdajší predseda Okresného súdu Bratislava III David Lindtner a taktiež sudkyne Katarína Bartalská a Otília Doláková.

V ešte skoršej akcii s názvom Búrka bolo obvinených až 18 osôb a z toho až 13 sudcov, medzi obvinenými bola aj Jankovská. Veľa vecí vyšlo vtedy na povrch kvôli bývalému podpredsedovi Okresného súdu Bratislava I Vladimírovi Sklenkovi, ktorý sa rozhodol s políciou spolupracovať a prerozprávať, ako to v našom súdnictve fungovalo.

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Osem bývalých šéfov polície bolo nedávno zadržaných v rámci akcie Očistec. Na snímke príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu

Treba uznať zaujímavé názvy akcií, ktoré tento rok potešili Slovensko, a preukázali snahu očistiť naše súdnictvo i políciu. Po akciách Búrka a Víchrica, ktoré boli zamerané na súdnictvo, prišla aj akcia Očistec, ktorá sa zamerala na najvyšších šéfov polície. Tejto kauze sme sa venovali v predchádzajúcej časti, ale viac sa o nej môžeš dozvedieť aj tu:

Mali chrániť nás, chránili vyvolených. Jeden z najväčších prípadov Slovenska, ktorý siaha až do najvyššej politiky

2. Ako Rusko a Kočner žiadali od Markízy desiatky miliónov eur

Prípad, ktorý sčasti súvisí s predchádzajúcim, a opäť v ňom figurujú Kočner i Jankovská. Vysvetlíme si, ako táto dvojka v tejto kauze spolupracovala, aby od Markízy získala desiatky miliónov eur.

Podstatnou je v tomto prípade ešte tretia osoba – bývalý generálny riaditeľ i vlastník Markízy, zároveň bývalý minister hospodárstva a predseda vtedajšej politickej strany ANO, Pavol Rusko.

Kočner a Rusko boli spolužiaci z vysokej školy, kde obaja študovali žurnalistiku. Ich cesty sa opäť výrazne prekrížili koncom 90. rokov, keď Kočnerova firma Gamatex získala podiel v Ruskovej televízii Markíza.

zdroj: TASR/ Vladimír Benko

Kočner vtedy vtrhol do televízie s ochrankou a začal ju obsadzovať. Niektorí novinári sa vtedy zabarikádovali a v živom vysielaní hovorili, ako televíziu Markíza obsadila mafia, čo vyvolalo vlnu protestov (zúčastnili sa ich Fico aj Dzurinda), kde dav skandoval „Neberte nám Markízu“.

Spor o Markízu sa neskôr akosi vyriešil a Pavol Rusko Kočnera vyplatil. Približne o 20 rokov neskôr sa toto vyplatenie vrátilo naspäť a ukázalo sa, že vyplatené vlastne ešte nie je. Kočner sa domáhal svojich peňazí, na ktorých sa vtedy s Ruskom dohodol, a keďže on dnes tieto peniaze nemal, ďalší v poradí, od koho ich mal vymáhať, bola televízia Markíza. Kočner žiadal takmer 70 miliónov eur.

zdroj: SITA/ Tomáš Benedikovič

Prvý súdny spor s Markízou v roku 2018 vyhral, no ako sa neskôr vďaka odhaleniu jeho správ cez šifrovaciu aplikáciu Threema ukázalo, nebol to úplne férový súd. Sudkyňu tohto prípadu, Zuzanu Maruniakovú, mala pri rozhodnutí koordinovať a ovplyvňovať nám už dobre známa Monika Jankovská, ktorá bola s Kočnerom v úzkom kontakte.

„Nech sudkyňa so zmenkami robí, čo má, lebo skončí na Kuciaka,“ odkázal cez Jankovskú sudkyni Kočner.

Ako sa postupne ukázalo, zmenky – teda záväzky zaplatiť určitú sumu, nepodpísali Rusko s Kočnerom tajne v roku 2000, ako tvrdili, ale tento plán im napadol niekedy v rokoch 2013 až 2016. Aby to vyzeralo dôveryhodne, na sfalšované dokumentov použili papier i tlačiarne z toho roku. Plán im ale nevyšiel a súd ich uznal vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza. Oboch odsúdil na 19 rokov väzenia.

zdroj: TASR/ Michal Svítok. Senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku otvoril hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej

Pavol Rusko navyše čelí obvineniam z prípravy vraždy Sylvii Klaus-Volzovej, s ktorou zakladal TV Markíza, a ktorá bola kľúčovou svedkyňou v prípade kauzy zmenky. Jej vraždu si mal Rusko objednať u známeho mafiána Mikuláša Černáka.

zdroj: Pavol Rusko/TASR

3. Legendárne slovenské diaľnice. Váhostav a Doprastav

Stavba slovenských diaľnic je doslova kapitolou sama o sebe, a človek premýšľa, kde vôbec začať. Pripomeňme si aspoň zopár veľkých káuz a mien, ktoré výstavbu našich diaľnic sprevádzali (a to ešte nie je koniec).

Azda najznámejšou diaľničnou kauzou sa stala kauza Váhostav. Firma Juraja Širokého, ktorý je dlhodobo považovaný za jedného z kľúčových mecenášov/sponzorov Smeru-SD, nezaplatila stovkám malých firiem a živnostníkov desiatky miliónov eur, ktorí pre Váhostav robili na diaľniciach.

Výsledkom boli skrachované malé firmy, zadlžení ľudia a ich rodiny. A čo Váhostav? Ten sa teší z ďalších štátnych zákaziek. Za 143 miliónov € má napríklad postaviť legendárny severný obchvat Prešova či sa podieľať na výstavbe železničnej rýchlo-trate za 275 miliónov €.

zdroj: TASR/ Michal Svítok

Na Juraja Širokého nie je problém naraziť v rôznych súvislostiach aj v iných kauzách. Spomína sa aj pri rekonštrukcii bratislavského hradu, pri ktorej novinári poukazovali na to, že mala stáť necelých 40 miliónov €, no napokon ju Širokého firma po doplnení parkoviska, ubytovne či kvôli odkrytiu unikátnych archeologických pamiatok spravila až za 86 miliónov eur.

Objavil sa aj v nedávnej kauze Očistec, kde mal Norbert Bödör (údajný človek Smeru-SD) vybaviť u policajných veliteľov, aby Širokého príliš nevyšetrovali.

Taktiež mal byť spomínaný na nahrávkach z kauzy Gorila, kde mal o ňom hovoriť (aj s Robertom Ficom) Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta, ktorý sa o Širokom vyjadril ako o mecenášovi Smeru-SD a neschopnom človeku, ktorý by bez kontaktov a kamarátov v biznise neuspel.

zdroj: TASR/ Martin Baumann. Mecenáš a sponzor Smeru Juraj Široký

Ďalšou známou firmou zo slovenských diaľnic je Doprastav, ktorý sa dlhšie spájal s ďalším údajným priateľom Roberta Fica a Smeru-SD, s podnikateľom Miroslavom Výbohom. Ten sa prepojeniam cez iné osoby či schránkové firmy ale bránil a odmietal ich.

Doprastav čelil rovnakej veci ako Váhostav – nevyplatil menších dodávateľov. Firma teda dostala nemalé peniaze od Národnej diaľničnej spoločnosti za stavbu diaľnic, no neposunula z tejto sumy ďalej nič menším firmám a živnostníkom, ktorých si na pomoc najala.

„Na úkor darebákov, bánk a štátu budú legálne okradnutí mnohí zamestnávatelia, ich zamestnanci a v konečnom dôsledku živitelia rodín,“ reagoval vtedy pre Denník N majiteľ jednej z dotknutých firiem.

zdroj: TASR/ Roman Hanc

A bodaj by toto bolo o našich údajne predražených a stále sa odkladajúcich slovenských diaľniciach všetko. U nás, na Kysuciach, jazdím podľa plánov po diaľnici už minimálne 15 rokov, hoci ju ešte stále nevidím.

4. Predražené CT a Paškova firma

Teraz trochu slovenského zdravotníctva, kde sa jednou z najznámejších káuz stalo predražené CT zariadenie v piešťanskej nemocnici. Naša nemocnica zaň dala 1,6 milióna €, pritom nemocnica v Čechách dala za rovnaké CT len niečo vyše pol milióna €, teda cca tretinu ceny.

Košická firma Medical Group, ktorá predražený prístroj zabezpečila, kedysi sčasti patrila bývalému predsedovi parlamentu a veľkému mužovi Smeru-SD, Pavlovi Paškovi. Okrem neho sa vo firme objavovalo aj meno košického župana, člena strany Smer-SD, Zdenka Trebuľu.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovic. Na snímke vpravo predseda strany Smer-SD a premiér SR Robert Fico a vľavo podpredseda strany Pavol Paška

Paška sa obhajoval, že vo firme už nie je 13 rokov. Opoziční politici na čele s Danielom Lipšicom a novinári poukazovali na podozrivé okolnosti firmy, napríklad na to, že jej ďalším vlastníkom sa po Paškovi stal Paškov sused, a počas Ficových vlád predseda dozornej rady ropovodnej spoločnosti Transpetrol, Dušan Mach.

Vo firme taktiež došlo k zvláštnym prepisom majiteľov tam a naspäť – Mach bol, Mach nebol, Macho bol – a napokon spoločnosť skončila ako schránková firma so sídlom v daňových rajoch na Belizé a Cypre.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovic. Podpredseda Smeru-SD Pavol Paška (na snímke vpravo), na snímke vľavo podpredseda strany a predseda parlamentu Peter Pellegrini

Lipšic upozorňoval, že Medical Group dostala od štátu už viaceré zákazky v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur, čím vzbudil podozrenie, že v našom zdravotníctve sa mohli niektorí obohatiť na predraženom CT.

Tržby a zisky kontroverznej firmy išli za vlády Smeru skutočne prudko, niekoľkonásobne hore. Taktiež sa poukazovalo na to, že ľudia z tejto firmy sedia v dozorných radách nemocníc.

Pre zaujímavosť, jedným z obžalovaných v prípade bol aj slovenský raper Michal Straka alias Ego, ktorý sedel v dozornej rade piešťanskej nemocnice. Hoci prípad otriasol stoličkami niektorých, ktorí prišli o svoje funkcie, vrátane ministerky zdravotníctva, obvinený neskončil nikto a prípad išiel do šuflíka.

5. Daňové podvody za 75 miliónov eur

Kauza, v ktorej ide o 75 miliónov €, a sú v nej spomínaní (okrem iného) hneď dvaja poprední ľudia a ministri vtedy vládnuceho Smeru-SD – Robert Kaliňák a Ján Počiatek.

Róbert kaliňák
zdroj: TASR/Marko Erd

Skupinka mala vďaka daňovým podvodom cez firmy pripraviť štát o 75 miliónov eur. Kľúčovou osobou v tejto kauze, ktorú kvôli podvodom zadržali a vypočúvali, je advokát Milan Chovanec.

„Obchody, ktoré som opísal, nikdy nemali reálny komerčný základ, a ich primárny zmysel bol od počiatku získať financie od štátu prostredníctvom neoprávneného výberu DPH na Slovensku, v Česku a Maďarsku,“ vysvetľoval podľa vyšetrovacích spisov, ku ktorým sa dostal týždenník Trend, daňové podvody Milan Chovanec.

Polícia mala k dispozícii aj prepisy Chovancových telefonátov, v ktorých sa spomína napríklad aj to, ako je „všetko vybavené u Roba i strapatého“, alebo že „Kaliňák sa vyjadril, že do konca týždňa má Renoir (názov jednej z podvodných firiem) peniaze na účte, že je to vybavená vec.“

Chovanec počas výpovede priznal, že Robom sa skutočne myslí Roberta Kaliňáka, a takzvaným strapatým je Ján Počiatek. Okrem nich sa v prípade objavil napríklad aj regionálny šéf Smeru-SD v Prešove, Stanislav Kubánek.

zdroj: Na snímke minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek prichádza na zasadnutie vlády 17. decembra 2014 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Všetci menovaní sa od podvodov, ktoré mali údajne kryť, samozrejme, dištancovali. Počiatek nevedel, že ho vôbec niekto volá strapatý, a spomínané firmy od neho vraj nikdy nič nechceli.

Robert Kaliňák reagoval, že sa s tými ľuďmi nepozná, nikdy ich ani nestretol a poukázal na to, že sa obvineniami oháňa niekto, kto je sám obvinený. Kubánek s tým, podľa vlastných slov, taktiež nič nemal. Žiadny z týchto politikov neskončil obžalovaný.

Niektorí novinári poukazovali na to, že prípad nebol poriadne vyšetrený. Kládli si otázku, prečo Chovancove firmy tak dlho unikali daniarom i polícii, keď ich odpočty a umelo vyrábané vratky, ktoré od štátu žiadali, dosahovali podozrivé cifry v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur.

Firmy, ktoré boli do tohto zločinu zapojené, sa podľa zistení vyberali aj na základe toho, aké majú vzťahy s daňovým úradom, či tam náhodou niekoho nepoznajú. Zamestnanci daňových úradov, ktoré tieto veľké vratky firmám schvaľovali, za to mali dostávať niekoľko percentné provízie, či boli pozvaní na nákupy do zahraničia.

zdroj: Unshplash/ Freestocks

6. 60-miliónová pomoc pre Babiša

Súčasný český premiér a veľkopodnikateľ so slovenskými koreňmi, Andrej Babiš, je azda všetkým dobre známy. Svoju podnikateľskú aktivitu má vo veľkom rozbehnutú aj u nás, na Slovensku.

Cez svoju spoločnosť Agrofert tu vlastní desiatky firiem, vrátane mediálneho domu Mafra (Hospodárske noviny, Stratégie…), viacerých potravinárskych (napr. pekárne Penam, Peza či spracovateľ hydiny Hyza) a poľnohospodárskych podnikov, a taktiež chemický podnik Duslo v Šali.

zdroj: Youtube/Visit Czech Republic

Práve posledného menovaného sa bude najviac týkať tento príbeh. Duslo Šaľa dostalo za Ficovej vlády obrovskú, a otázky vyvolávajúcu pomoc, v hodnote 60 miliónov eur. O tej istý čas akoby nikto nevedel, bola pred verejnosťou utajovaná, a keď vyšla na povrch, už sa s ňou vraj nedalo nič robiť.

Zaujímavou bola v tomto prípade osoba Pavla Pavlisa, ktorý keď sa dotácia pre Duslo schvaľovala, na ministerstve hospodárstva pôsobil ako štátny tajomník. Krátko po schválení sa stal aj ministrom rezortu. Zaujímavé to je preto, že Pavlis a Babiš spolu kedysi podnikali.

zdroj: TASR/ Milan Ivanič

Prípad sčasti posudzoval aj Brusel, ktorý pomoc schválil, hoci médiá upozorňovali, že Európska komisia riešila len to, či sa Duslo nedostane vďaka štátnej pomoci do príliš zvýhodnenej konkurenčnej výhody oproti iným, tým pádom poškodeným, podnikom v Európe.

Jeho zelená však bola silným argumentom, že je rozhodnuté i z Bruselu, a s prípadom sa skrátka už nedalo nič robiť. Politici sa k nemu prestali vyjadrovať.

Andrej Babiš vlastní na Slovensku vyše 30 firiem, ktoré obchodujú so štátom. Je medzi nimi aj 8 poľnohospodárskych družstiev, ktoré poberajú európske dotácie. Len za posledné dva roky zinkasovali 8,5 milióna eur,“ venoval sa aj ďalším Babišovým firmám na Slovensku denník Sme.

zdroj: TASR/Martin Baumann

7. A ešte raz Kočner, Bödör, Penta a pokus o 45 miliónov €

Kontroverzný a s rôznymi inými kauzami spájaný Marian Kočner postavil na Donovaloch apartmánový komplex. Spoločnosť Unipharma – považovaná za najväčšieho distribútora liekov na Slovensku, ktorú vlastnia stovky lekárnikov – kúpila od neho pre svojich lekárnikov 80 apartmánov. Keby vedela, s kým nastrčeným ide do obchodu, asi by si to rozmyslela.

Unipharma následne previedla niektoré kúpené apartmány na svoju dcérsku spoločnosť Pharmaeduca. Tá však začala niektoré z nich prenajímať, a to sa Kočnerovi nepáčilo, jeden hotel tam predsa už riadil on.

Začala séria naťahovačiek a dohadov. Kočner napríklad využil, že spoločnosti nepatria pozemky v okolí areálu, no jemu áno, a tak dal zablokovať prístupové cesty.

Nasledovalo rokovanie o tom, že sa lekárnici presunú do iného, staršieho hotela Šport, ktorý Kočner sľúbil ešte predtým zrekonštruovať. Na to lekárnici prikývli, no nestalo sa tak, Kočner podľa ich slov nezrekonštruoval navrhovaný, náhradný hotel podľa dohôd.

Marián Kočner
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Lekárnici teda ostávali ďalej vo svojich kúpených apartmánoch. Tie už Kočner ale údajne sľúbil prenajímať niekomu inému – svojim iným firmám, keďže vraj rátal s tým, že sa lekárnici presunú do hotela Šport. Škodu, ktorú mu týmto spôsobom urobili, vyčíslil na 45 miliónov €, ktoré súdnou cestou žiadal od Unipharmy.

Súd napokon rozhodol v neprospech Kočnera, no zaujímavé bolo, že sa prípadom zaoberal košický súd, hoci Unipharma sídli v Bojniciach, a teda kauzou sa mal zaoberať súd v blízkej Prievidzi.

Kočner využil medzery v zákone, a to tak, že do prípadu zatiahol ešte jednu firmu z východu Slovenska, ktorá mu prisľúbila zaplatiť 100 000 € z dlhu lekárnikov (zákon toto umožňuje), a na základe toho si mohol Kočner vybrať, ktorý zo súdov – či ten v Prievidzi alebo na východe – sa bude prípadom zaoberať.

Ako sa neskôr ukázalo vďaka odhaleniu šifrovacích správ Threema, Kočner sa snažil prípad dostať do Košíc, lebo tam mal svojho človeka – sudcu, ktorý mu pomôže. „Dva roky hral na moju stranu a potom ma odj…l,“ reagoval Kočner na sudcu, ktorý ho napokon aj tak v prípade nepodržal. 

zdroj: Unsplash/ Tingey Injury Law Firm

Spomínanou firmou z východu je Ergomed Poliklinika, ktorú vlastní obchodná spoločníčka dnes dobre známeho Norberta Bödöra, údajného človeka Smeru-SD, ktorý je hlavnou postavou v kauze Očistec, a bol v úzkom kontakte aj Marianom Kočnerom.

Spomínanou spoločníčkou, ktorá je vlastníkom Ergomedu Poliklinika, je Silvia Krištofíková – bývala majiteľka hotelu Zlatý Kľúčik, kde sa chodievali baviť ľudia Smeru-SD, a kde bol napríklad ešte krátko po Kuciakovej smrti vyfotografovaný Kočner. Tento prípad vtedy detailne rozobral denník Sme.

zdroj: FOTO TASR/ Martin Baumann

Mimochodom, Ergomed Poliklinika kedysi patrila finančnej skupine Penta. Táto finančná skupina napríklad pomohla prostredníctvom svojej Privatbanky zaplatiť výstavbu Kočnerových apartmánov, vďaka ktorým sa neskôr s Unipharmou rozbehol súdny spor. Pentu by sme našli aj za ďalšími projektami Mariana Kočnera, ako informoval aj spomínaný denník.

O istých vzťahoch medzi Kočnerom a hlavnou postavou Penty, Jaroslavom Haščákom, dosť napovedal aj šokujúci rozhovor, ktorý mal Kočner s generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom.

„Prečo ste išli vydierať toho Haščáka? Čo si od toho očakával? Do p..e, vieš, že je to môj kamarát. Vieš, k…a, že je to človek, ktorý okrem iného pomáhal, do p..e, a kupoval poslancov, keď si sa mal stať generálnym prokurátorom,“ pripomína v nahrávke telefonátu Kočner Trnkovi.

zdroj: TASR/ Jakub Kotian

Oligarcha Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta si vymenil s trestne stíhaným mafiánom Marianom Kočnerom za štyri roky takmer tisíc správ,“ informovali o zisteniach z vyšetrovaní Aktuality.

Celý prípad Unipharmy sa jednoducho nápadne točí okolo skupiny ľudí, kde sú všetci zjavne v úzkom kontakte a prepojení. Niet preto divu, že sa riaditeľ Unipharmy, Tomislav Jurik, domnieval, že celý prípad bol vopred zorganizovaný s cieľom zničiť Unipharmu – suma 45 miliónov € by ju určite poslala do konkurzu.

Penta je azda najväčším súkromným investorom v našom zdravotníctve, a Kočner, ako sa zdá, s ňou má nejaké vzťahy a kontakty. Preto si Jurik myslí, že všetko bolo pripravené tak, aby sa ich zbavili či zmocnili, a Penta tak ešte viac posilnila svoje postavenie v slovenskom zdravotníctve. „Od roku 2003 sme zo strany Penty atakovaní rôznymi pokusmi o nepriateľské prevzatie,“ oznámil médiám.

zdroj: ČTK

Penta tieto teórie poprela a povedala, že o Unipharmu záujem nemá, a že má s ňou prostredníctvom svojich lekární Dr. Max dobrý vzťah. Navyše, vo svojom vyjadrení tvrdila, že to Jurik sa sťažoval Pente, prečo nechce rokovať o vstupe do Unipharmy, a že jeho vyjadrenie na ich adresu o násilnom prevzatí teda nechápu a považujú za klamstvo. Penta sa taktiež už viackrát dištancovala od Mariana Kočnera a jeho sporov.

8. Budamar a ďalšie ukradnuté desiatky milióny eur na daniach?

Opäť prípad, kde sa malo kradnúť v desiatkach miliónov € na daniach. Išlo o organizovaný zločin, do ktorého mali byť zatiahnuté desiatky firiem, no centrálnou sa ukazovala najmä prepravná spoločnosť Budamar Logistic, ktorej ostatné firmy, zjavne len akože, dodávali nejaký tovar.

Polícia predpokladá, že zúčastnené firmy vyprodukovali fiktívny obrat najmenej za 108 miliónov eur. Neprehľadná sieť účelovo založených firiem medzi sebou vystavuje fiktívne faktúry za dodávky tovaru. Ten však niekedy zostáva v skladoch alebo chodia kamióny prázdne. Podvodníci potom profitujú z nadmerného odpočtu DPH, ktorú im vypláca štát,“ opísal daňovú lúpež ešte na začiatku kauzy týždenník .týždeň, ktorý o nej informoval ako prvý.

zdroj: TASR/ Henrich Mišovic

Dotyční takýmto fiktívnym, reálne neexistujúcim obchodovaním a následným žiadaním DPH vratiek okradli štát o približne 22 miliónov €.

V pozadí firmy Budamar sa objavovali ľudia, podnikatelia, ktorí sú už dlhšie spájaní so Smerom-SD – napríklad ako jeho finanční sponzori. Medzi spomínanými podnikateľmi v tejto kauze boli Tomáš Chrenek, Ľubomír Blaško, Ivan Petríček či Ficov dobrý známy Miroslav Výboh.

Poslední dvaja menovaní – Petríček a Výboh – mali podľa známych Panama Papers a investigatívneho tímu Aktualít (Vagovič a Kuciak) spoločnú, schránkovú firmu na Seycheloch.

zdroj: TASR. Miloslav Výboh

Vyšetrovací tím tohto prípadu bol vymenený, a médiá už párkrát poukazovali na to, že sa vlečie, či dokonca zametá veci pod koberec. „Boli sme kritizovaní, že tento prípad ututlávame, ale naťahoval sa, pretože pri každej transakcii bolo treba komunikovať so zahraničím,“ bránil políciu jej prezident Tibor Gašpar, ktorý je dnes trestne stíhaný a vyšetrovaný v rámci akcie Očistec.

Polícia v tomto prípade aj vzniesla prvé obvinenie, no spomínaná spoločnosť Budamar vyšla z akcie čisto. Pravdepodobne len doplatila na obchodných partnerov, ktorých serióznosť si dopredu lepšie overiť,“ informoval o vyšetrovacích výsledkoch polície denník Sme.

9. Kauza Plavčan a okradnutá veda? Kde je 300 miliónov €

Tentokrát je vo veci naozaj nemalá suma. Niežeby desiatky miliónov vo vyššie spomínaných prípadoch boli málo, ale teraz budeme hovoriť o stovkách miliónoch eur.

Presnejšie, o 300 miliónov € z eurofondov, ktoré mali smerovať na vedu, výskum a inovácie. Peniaze však nedošli vždy tam, kde zrovna mali, a ich prerozdeľovanie nesie známky takzvaného konfliktu záujmov (dám sebe alebo svojim) či ďalších podozrivých nejasností.

Zodpovedným v prípade bol vtedajší minister školstva a nominant SNS, Peter Plavčan, podľa ktorého je tento prípad pomenovaný.

zdroj: TASR/ Marko Erd. Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan

Médiá kritizovali napríklad to, že o prerozdelení eurofondov medzi jednotlivé subjekty nerozhodovali vždy odborníci, a prekážalo im aj to, že sa na tom zúčastňovali nominanti SNS.

Projekt na onkológiu a preventívnu medicínu nehodnotil žiadny lekár… Manažér z Výskumného ústavu zváračského hodnotil výzvu, do ktorej sa prihlásil aj ústav, ktorý ho zamestnáva… Milióny dostali aj firmy, ktoré majú nízke obraty, alebo zamestnávajú len dvoch ľudí. A často s vedou nemajú nič spoločné,“ takto v skratke zhodnotil prerozdeľovanie eurofondov na vedu a výskum Denník N.

zdroj: Unsplash/ ThisisEngineering RAEng

Spomínali sa aj konkrétne mená firiem, ktoré zarábali menej než 2 000 €, a zrazu od štátu dostali napríklad vyše 7 miliónov € na výskum – presne takýmto prípadom je napríklad firma Crystalex. Divné? Rozhodne áno.

Naopak, niektorí špičkoví vedci či univerzity, hoci o peniaze žiadali, nedostali. „Aktuálne financovanie vedy na Slovensku – a pomaly už nielen z eurofondov – je odporné divadlo zlodejských pusipajtášov a hanebné rozkrádanie obrovskej masy peňazí, ktoré nemá nič spoločné s transparentnou súťažou o dôležité zdroje a ich efektívnym využitím na zmysluplný výskum,“ nebral si v ankete Denníka N servítku pred ústa chemik zo Slovenskej technickej univerzity, Peter Szolcsányi.

zdroj: TASR/ Marko Erd. Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Peter Plavčan počas tlačového brífingu k téme čerpania eurofondov na ministerstve školstva.

Kritériá na hodnotenie projektov boli schválené ešte v roku 2015, a vtedy nikto neprotestoval,“ bránil postup hodnotiteľov i prerozdelenie miliónov eur Plavčan. Médiá však s jeho vysvetleniami neboli príliš spokojné: „Na stretnutí žiadne nové vysvetlenia neponúkol. Dovolil dve otázky pre televíziu a ušiel,“ opísal jeho tlačovku denník Sme. Minister napokon po tlaku kvôli kauze odstúpil.

10. „Najväčšia kauza Slovenska“, na ktorú sa nezabudne – Gorila

A na záver čerešnička na torte. „Najväčšia kauza Slovenska“, ako ju už niekoľkokrát mnohí okomentovali. Prepisy údajných odposluchov skutočne šokovali Slovensko a potvrdili domnienku, že naši politici pracujú v prospech vybraných podnikateľov a finančných skupín.

Minulý rok sa tieto nahrávky dostali na aj na verejnosť – ľahko ich nájdete na internete. Hlavným „hrdinom“ zaznamenaných odposluchov je už v našich kauzách párkrát spomínaný šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý sa v takzvanom konšpiračnom byte stretol a debatoval napríklad s ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom či so samotným Robertom Ficom.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Človek sa vďaka rozhovorom môže dozvedieť, ako a kým sú údajne financované strany SDKÚ-DS, SMK či KDH. Reč je aj o privatizáciach (napr. Letiska M. R. Štefánika, Transpetrolu, Východoslovenskej, Stredoslovenskej a Západoslovenskej energetiky…), ako ich manipulovať a vyplácať z nich provízie.

A hoci Robert Fico viackrát avizoval, že ide o kauzu z Dzurindovej (SDKÚ-DS) vlády, aj on je podľa nahrávok jedným z tých, ktorý sa s Haščákom v byte stretol, a debatil o podnikateľských sponzoroch stojacich za stranou Smer-SD. Haščák v nahrávke vymenoval piatich z nich: Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glváč, Jozef Brhel a Ivan Kiňo.

Aj tu by sme už naozaj naposledy (na dnes) mohli vytiahnuť meno Mariana Kočnera, ktorý si s Hašákom písal o „od.ebaní čuráka.“ Tým čurákom sa myslel vyšetrovateľ kauzy Gorila, Lukáš Kyselica.

Zdroje: archív Startitup, Denník N, Aktuality, Trend, .týždeň, Hospodárske noviny, Sme, Topky, Zoznam.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech