Uletený fotoaparát skrýva až 16 senzorov!

  • Väčšina dnešných foťákov je na jedno kopyto. Vzhľadom obdĺžnik s nejakými tlačidlami, displejom a objektívom. Ako teda vyrobiť nejaký, ktorý je od ostatných odlišný zvonku aj zvnútra? Začneš napchaním 16 fotoaparátov do jedného tela.
image_1445171869.jpeg
  • Väčšina dnešných foťákov je na jedno kopyto. Vzhľadom obdĺžnik s nejakými tlačidlami, displejom a objektívom. Ako teda vyrobiť nejaký, ktorý je od ostatných odlišný zvonku aj zvnútra? Začneš napchaním 16 fotoaparátov do jedného tela.

 

Aspoň to chce spraviť spoločnosť Light s ich novým počinom nazvaným L16. Na prvý pohľad L16 vyzerá obyčajne. Je to tiež len čierny, zaoblený obdĺžnik so strieborným tlačidlom. Keď si však všimneš 16 kruhov v prednej časti (17 ak počítaš aj infračervený senzor) z L16 sa razom stane na pohľad úžasný kus technológie.

 

 

 V Light sa rozhodli ísť cestou, ktorú zakladateľ Rajiv Laroia nazýva „tichá revolúcia“ vo svete fotografie. Vďaka tomu, že fotoaparáty v smartfónoch sa stále zlepšujú, proces zmenšovania fotografických modulov a vyrábania kvalitných plastových šošoviek umožnil vznik tohto zázraku. Tvorcovia ich počin vidia ako náhradu pre zrkadlovky, niečo čo si môžeš hodiť do batohu namiesto vláčenia kopy objektívov a ďalšieho príslušenstva. V skutočnosti je to skôr experiment, ktorý si teraz môžeš predobjednať za 1 299 dolárov, ale dostupný bude až koncom leta 2016.

 

Za každou z plastových šošoviek sa ukrýva 13 megapixelový snímač. Sú v troch skupinách podľa ohniskových vzdialeností. Päť 35mm modulov, ďalších päť 50mm a šesť 150mm. Aby sa tam všetky zmestili, 70mm a 150mm moduly používajú takzvanú „zloženú optiku“, pri ktorej je zrkadlo a senzor kolmo na smer, ktorým fotíš. V zadnej časti L16 sa usadila dotyková obrazovka s uhlopriečkou 5 palcov, pomocou ktorej ovládaš nastavenia, zoom a zaostrovanie.

 

 

A to je len vzhľad. „Pod kapotou“ tento fotoaparát pracuje tiež odlišne od ostatných. Všetky tieto rozličné objektívy ti ponúknu efektívny zoom s ohniskom od 35 do 150mm. Okrem toho L16 dokáže zobrať dáta zo všetkých snímačov a spojiť ich do jednej 52 megapixelovej fotky. Tvorcovia hovoria, že spájanie fotografií má tiež zaistiť lepšie fotky pri slabom osvetlení a zredukovať šum, dva večné problémy vo svete digitálnej fotografie. Okrem toho L16 ponúka viac možností pri následných úpravách fotiek, napríklad po odfotení môžeš zmeniť objekt na ktorý má byť zaostrené.

 

Tím Light ukázal niekoľko ukážkových fotografií zhotovených prototypom, ktoré síce neboli tak ostré ako rovnaké scény odfotené zrkadlovkou Canon 5D Mark III, ale tie z L16 mali rovnako ak nie viac detailov. Pri porovnaní s fotkou z iPhone6, kvalita snímky z L16 bola (podľa očakávaní) oveľa lepšia.

 

  

Predobjednávky už začali a po 6-tom Novembri cena vyskočí na 1 699 dolárov. Cena pri predobjednávkach, ale aj v obchodoch však balancuje na hrane, podobne ako pri Lytro Illum, inému experimentálnemu fotoaparátu, ktorý vznikol minulý rok. Profesionáli, ktorí si ho môžu dovoliť pravdepodobne radšej vylepšia svoje stávajúce vybavenie a pre obyčajných zvedavcov je L16 príliš drahý. Light plánuje vyrobiť len niekoľko tisíc kusov tohto zariadenia a ak pôjde na odbyt, spoločnosť možno príde s niečím ešte šialenejším. 

 

zdroj: theverge.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá