Umelá inteligencia poskočila na nový level. Dokáže rozpoznať tvoju osobnosť na základe mikro pohybov

  • Nemeckí vedci pracujú na prelomovej umelej inteligencii. Tá by mala dokázať presne odhaliť povahu človeka
  • Stačí jej k tomu pohľad na ľudské oko. Z viac ako 200 mikro pohybov oka dokáže vyčítať takmer všetko
inteligencia
flickr
  • Nemeckí vedci pracujú na prelomovej umelej inteligencii. Tá by mala dokázať presne odhaliť povahu človeka
  • Stačí jej k tomu pohľad na ľudské oko. Z viac ako 200 mikro pohybov oka dokáže vyčítať takmer všetko

Umelá inteligencia sa pomalými krôčikmi posúva smerom dopredu. V minulosti sme sa na prvých pokusoch s AI len usmievali. Nepripúšťali sme si to, že za nejaký čas sa môže stať to, že umelá inteligencia bude porážať ľudí v šachu alebo v hraní počítačových hier. Podcenili sme ju. AI v niektorých úlohách jednoducho vyniká.

Riziko, že nás umelá inteligencia prekoná nie je sci-fi. Hrozba je celkom reálna a to si uvedomuje aj Elon Musk, ktorý finančne podporil organizáciu Fu­ture of Life Ins­ti­tute, ktorej úlohou je kontrola umelej inteligencie a zabránenie prípadným problémom v budúcnosti. O tom, kam sa vývoj za tie roky posunul svedčí aj nová verzia AI, na ktorej pilne pracujú nemeckí vedci. Tí vytvorili program, ktorý má nadprirodzené schopnosti.

Úspešnosť rozpoznávania funguje ako hodinky

Na základe 200 pohybov tvojich očí dokáže jednoducho odhaliť tvoje povahové črty. Je to vôbec prvý pokus s využitím umelej inteligencie na odhaľovanie povahových čŕt. Predtým už prebehli pokusy s rozpoznávaním emócií na základe výrazu tváre. Na najnovšom pokuse spolupracujú dva tímy vedcov z nemeckých miest Saarbrücken a Stuttgart a všetko doplnil tím psychológov z Južnej Austrálie.

Tieto tímy urobili všetko, čo je v ich silách, aby vytvorili tento výnimočný kus softvéru. Výsledok však bolo treba otestovať. Testovacie subjekty predstavovala päťdesiatka študentov, ktorí boli vybavení zariadením na sledovanie pohybu ich očí. Študenti sa voľne pohybovali na území ich univerzity po dobu 10 minút a následne si kúpili nejakú vec z miestnych obchodov. Po tomto kroku museli vyplniť dotazník týkajúci sa povahových čŕt.

Na základe týchto údajov vedci vytvorili akési modely rozhodovania pre rôzne druhy pováh. Práve podľa týchto údajov bol program schopný následne rozpoznať tieto charakteristiky na základe zosnímaných údajov o pohybe očí. Vznikla tak dokonalá umelá inteligencia, ktorá sa učí sama a dokáže z pohybu očí presne odhaliť napríklad to, či je človek spoločenský, tolerantný alebo dokonca emocionálne nestabilný. Toto je však iba prvý pokus. Ďalším krokom by malo byť zlepšenie schopností softvéru. Do budúcna sa plánuje napríklad analýza osoby na základe pohybov tela.

Softvér môže nájsť v budúcnosti využitie v rôznych sférach. Napríklad v automobiloch pri odhaľovaní toho či vodiči radi riskujú alebo nie. Taktiež môže pomôcť príbuzným autistov, ktorí by mohli jednoducho porozumieť chovaniu postihnutého človeka.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech