Umelá koža z ananásu pobláznila svet

  • Carmen Hijosa je žena, ktorá stojí za zrodom novej napodobneniny kože.
3
  • Carmen Hijosa je žena, ktorá stojí za zrodom novej napodobneniny kože.

Carmen pracovala v 90. rokoch ako konzultantka v priemysle s kožou a štandard produktov, s ktorými sa stretávala bol pre ňu neuspokojivý. Hľadala alternatívy, ktorými by sa dala koža nahradiť a inšpirovala sa takzvaným Barong Tagalog, ktorý je na Filipínach tradičným mužským svadobným odevom. Tento odev je prekvapivo vyrábaný z ananásových listov. Vlákna ananásových listov majú dobrú kvalitu a silu, čo Carmen prinútilo rozmýšľať nad tým, ako inak by sa ešte dali využiť.

Prelom v jej výskume prišiel, keď si Carmen uvedomila, že z listov ananásu sa dá vyrobiť pletivo bez nutného tkania alebo pletenia. Nový materiál nazvala Piñatex a vychádza zo španielskeho slova piña, čiže ananás.

 

Ako sa Piñata vyrába?

Vlákna sú extrahované z ananásových listov samotnými farmármi na plantážach. Neskôr sa narežú a navrstvia a prejdú industriálnym procesom, ktorého výsledkom je látka pripravená na šitie. Vedľajším produktom pri výrobe Piñaty je biomasa, ktorá sa dá využiť ako hnojivo a farmárom tak poskytuje ďalší príjem.

1

foto: themakerandmendersstyleposium.com

 

Podobne ako u iných látok sa dá Piñata zafarbiť, potlačiť a vytvoriť z nej rôzne iné textúry. Pri spracovaniach je jednou z možností vytvoriť látku podobnú koži s rôznou hrúbkou, pričom najhrubšie vrstvy sa používajú napríklad na tašky.

Ceny tradičných kožených výrobkov sú vysoké, pretože sa vyrábajú len z obmedzených druhov zvierat. Na trhu sa nachádza medzera medzi umelými textíliami, ktoré sú výsledkom spracovania ropy a koženými výrobkami. Piñata ponúka výplň práve tejto medzery.

Okrem tašiek a topánok sa z Piñaty dajú vyrobiť aj sedačky a stoličky a dokonca aj interiér áut.

ae_pinatex_4

foto: activeandeco.com

 

Carmen strávila posledných 5 rokov vývojom Piñatexu na Royal College of Art. Vzorky topánok pre ňu vyrobili značky Camper a Puma. Dizajnérka Ally Capellino navrhla aj tašky.

Zatiaľ, čo sa Carmen snažila vytvoriť alternatívu ku koži, jej snahou bolo tiež vytvoriť materiál, ktorý by bol ekologický. Keďže sa Piñatex vyrába ako vedľajší produkt pri pestovaní ananásov, túto podmienku sa jej podarilo splniť.

Predaj Piñatexu bol spustený začiatkom mesiaca v Londýne. Cena za meter štvorcový látky je 18 libier, na porovnanie meter kože stojí 20 až 30 libier v závislosti od dizajnéra.

2a

foto: designcurial.com

 

Priemysel jej produkt vníma pozitívne a je otvorený novým nápadom a experimentom s materiálmi. Carmen si myslí, že kým sa predaj Piñaty ustáli, vyžiada si to čas, ale verí, že ľudia budú otvorení kupovaniu materiálu, ktorý je udržateľný a pomáha farmárskym komunitám. Dodáva, že by bola nerada, keby Piñata vyzerala úplne identicky ako koža, pretože chce, aby vyzerala ako iný svojský produkt, ktorým aj je.

cov

foto: crane.tv

 

Jej predstavy o predaju sú, že v roku 2018 sa bude ročne predávať 1 milión metrov štvorcových látky. Ďalšími plánmi využitia Piñatexu je výroba antibakteriálnych obväzov, pretože materiál umožňuje cirkuláciu vzduchu a tiež výroba zateplení.

16 ananásov, 480 listov, 14 mesiacov

Priemerný ananásovník má 30 až 40 listov, pričom každý má dĺžku okolo jedného metra. Na výrobu metra Piñatexu priemernej hrúbky je potrebných 480 listov, čiže vedľajší produkt k 16 ananásom, ktoré sa zbierajú každých 14 mesiacov v krajinách ako Brazília, Thajsko, Filipíny, Čína, Keňa a Ghana. Ak sa listy nevyužívajú na ďalšie spracovanie, zvyčajne sa nechajú hniť na zemi potom, ako sú ananásy zozbierané.

Zdroj: theguardian.com, zdroj titulnej fotografie: metrialtimes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá