Umelohmotné: Plastovému odpadu dávajú nový zmysel a pečú z neho dizajnové kúsky

  • Už roky počúvame, že plasty sú peklo a ideálne je sa im vyhýbať. A keď už, tak ich aspoň poctivo separovať. Dá sa to však aj inak, ako ich len hodiť do žltého koša. Dvaja mladí Slováci recyklujú originálnejšie a po svojom!
collagebbb
Umelohmotné
  • Už roky počúvame, že plasty sú peklo a ideálne je sa im vyhýbať. A keď už, tak ich aspoň poctivo separovať. Dá sa to však aj inak, ako ich len hodiť do žltého koša. Dvaja mladí Slováci recyklujú originálnejšie a po svojom!

Lukáš a Šimon sú zo Starej Turej a poznajú sa už 21 rokov. Už na základnej škole spolu hľadali originálne spôsoby, ako sa čo najlepšie zabaviť. „Vymýšľali sme si rôzne projekty, od výroby drevených mečov cez hĺbenie podzemného bunkra až po robotickú ruku,“ spomínajú. Bláznivé nápady im zostali aj po rokoch, no tentokrát sa dvaja už pracujúci muži rozhodli vrhnúť do niečoho zmysluplnejšieho. 

Foto: Umelohmotné

Inšpirovalo ich video Holanďana Davea Hakkensa o odpade, ktoré sa asi pred rokom virálne šírilo Facebookom. „Popisoval v ňom možnosti recyklácie plastov, tak sme sa toho jedného večera pri pivku chytili. Naše mesto je príkladom toho, že ľudia sa vedia naučiť separovať, ak sú dobre informovaní a vidia výsledky. Bežný človek totiž nevidí, čo sa deje za žltým smetiakom,“ uviedli Lukáš so Šimonom. 

Foto: Umelohmotné

Foto: Umelohmotné

Tak vznikol projekt Umelohmotné, ktorého cieľom je zaujímavým spôsobom ukázať ľuďom, čo všetko sa dá z plastového odpadu vyrobiť, ak mu dajú druhú šancu. Pokojne to môže byť farebná miska, pohár na kefky či štýlové nástenné hodiny. Chalani ich predávajú za ľudové ceny na trhoch a akciách, ako napríklad Sashe v tržnici či Urban market. Všetko vyrábajú svojpomocne a recyklované nie sú len produkty, ale z polovice aj stroje na ich výrobu. Ich časti totiž zháňali po rôznych bazároch. 

Foto: Umelohmotné

Foto: Umelohmotné

„Vieme, že domáca výroba z recyklovaného plastu nikdy nedosiahne kvalitu priemyslu, ktorý používa vstrekolisy za tisíce eur. Nás osobne však baví vyrábať si vlastné stroje a tvoriť nový dizajn a farebné kombinácie, ktoré majú u ľudí úspech,“ vysvetlili. Činnosti majú pekne podelené – Lukáš sa stará o strojársku časť a vybavovačky, Šimon má na starosti elektroniku a sociálne siete. Fantáziu a nadšenie pre vec majú spoločné. :) 

Foto: facebook.com/Umelohmotné

Dizajnové kúsky však nedokážu vyrobiť z hocijakého plastu. Zväčša používajú polypropylén (PP) a polyetylén (HDPE). „Raz sme použili aj plastové korálky, ale radšej sa držíme overených materiálov. Spočiatku sme tiež zbierali PET fľaše, ale už pri prvých pokusoch sme zistili, že sa tavia pri veľmi vysokej teplote a pri chladnutí praskajú. Túto surovinu preto ponecháme priemyselným recyklačným firmám,“ prezradili chalani. 

Foto: Umelohmotné

Foto: Umelohmotné

A ako to celé vzniká? Najprv si roztriedia plasty, ktoré im nosia aj sami ľudia, a vyradia nevhodné, ktoré putujú do žltého koša. Potom odpad umyjú a zbavia etikiet. „Vysušený ho roztriedime podľa farieb a materiálu a v takýchto várkach šrotujeme na márne kúsky. Vďaka triedeniu vieme tvoriť kombinácie farieb a vzorov, keď kúsky dávame do foriem. Tie potom zahrievame a stláčame v špeciálne upravenej elektrickej rúre,“ popísali Lukáš so Šimonom. 

Foto: Umelohmotné

Keď je plast roztavený, hotový výrobok vyberú z rúry a ochladia na vzduchu. Na záver každý kúsok ručne orežú a upravia, aby nemal ostré hrany. Pri troche šikovnosti tak z obyčajných obalov, fliaš a vrchnákov vzniká niečo pekné a praktické, čo spraví radosť nielen novému majiteľovi, ale aj prírode. „Vždy nás poteší, ak nám ľudia povedia, že aj vďaka nám začali triediť odpad alebo potešili blízkeho darčekom, ktorý vybrali u nás,“ dodali s úsmevom.

Foto: Umelohmotné

Sprav aj ty niečo dobré pre seba a životné prostredie. Napríklad tým, že podporíš Umelohmotné a užitočne zrecykluješ časť svojho odpadu. :) 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá