Stanfordova univerzita – miesto, kde začalo viac ako 20 miliónových startupov

Dárius Polák / 17. mája 2016 / Tech a inovácie

USA má jedno z najlepších školstiev na svete, z ktorých si Slovensko môže brať príklad. Stanford je dokonalým príkladom.

Dlhodobo sa radí medzi najlepšie univerzity, ktoré každoročne produkujú mladých a schopných ľudí, ktorým nerobí problém presadiť sa, prípadne vytvoriť vlastný startup v Silicon Valley. Larry Page, Sergey Brin (Google), Marissa Mayer (Yahoo), Evan Spiegel (Snapchat) sú jednými z mnohých, ktorí udržujú reputáciu Stanfordu v oblakoch. Veľa študentov tvrdí, že prestíž tejto školy si pýta daň v podobe neustáleho tlaku okolia, ktoré vyžaduje od každého len to najlepšie.

Založený v roku 1891, Stanford má reputáciu ako zásobovateľ Silicon Valley.

titulna

Veľa členov súčasnej tech elity navštevovalo Stanford a vybudovalo startup v jeho posvätných halách. Niektorí univerzitu ani nedokončili a išli rovno za kariérou.

2

V kaviarni CoHo sa nachádzajú portréty známych absolventov. Areál Stanfordu má cez 33 km², vďaka čomu je jeden z najväčších. Zmestilo by sa doňho 96 Disneylandov.

3

Stanford má viac bicyklov ako študentov. Každý ich používa pre prepravu. Denne je v areály 13 000 bicyklov a nájdeš v ňom študovať približne 6 500 študentov.

5

Rezidenčná hala sa nachádza v areáli. Florence Moore Hall (FloMO)  je jedna z najnavštevovanejších budov.

6

Outdoor oblasť určená pre sedenie, ktorá ponúka relaxačnú oázu pre napísanie domácich úloh.

7

Náklady na ubytovanie sa pohybujú okolo $9 000 dolárov na akademický rok. Žiadnemu intráku nechýba nábytok s nádychom 70-tych rokov a elektronická tabuľa.

8

Sigma Nu je spolok, v ktorom figuroval Kevin Systrom (spoluzakladateľ Instagramu) alebo aj Lucas Duplan (zakladateľ platobnej spoločnosti Clinkle). Clinkle získal $25 miliónov dolárov v seed rounde, čo je najviac v histórii Silicon Valley (Duplan mal 21 rokov).

9

Na tej istej ulici je Kappa Sigma, ktorý navštevovali CEO a CTO Snapchatu (Evan Spiegel a Bobby Murphy), a s ktorým neskôr viedli súd o vlastníctvo Snapchatu.

10

Thai Cafe – kantína, v ktorej kuracie kari stojí 6 dolárov. Platba iba v hotovosti.

11

Študentská atmosféra sa dá zo vzduchu nasávať.

12

Stanford je miesto, ktoré sa hemží wannabe-tech-guru ľuďmi. V celom areály chytíš Wifinu.

13

Centrum podnikania v School of Engineering hostí semináre pod názvom „Myšlienky lídrov“. Tento semester boli rečníkmi aj Astro Teller (Alphabet X) a William Perry (americký minister obrany).

14

Študenti môžu tvoriť vlastné produkty v „The Product Realization Lab“. Vo výbave je rezačka laserom, 3D skenovanie, tlačiareň, a viac.

15

Univerzita má vlastný startup akcelerátor StartX, ktorý mieri k identifikovaniu sľubných podnikateľov. Na fotke sú zakladatelia startupu Nurep (prvej platformy telechirurgie, ktorá umožní chirurgom a príslušným lekárom vykonávať asistenciu pri operáciách formou FaceTime).

16

StartX startupy získali dokopy financie vo výške $1,5 miliardy dolárov. Narozdiel od iných, neberú si žiadny podiel na vlastníctve.

17

„Nikdy nebudeš rozumieť všetkému,“ tvrdia študenti triedy virtuálnej reality. „Musíš si zvyknúť na pocit, že ničomu nerozumieš. Neznamená to totiž, že si hlúpy.“

19

Študenti Stanfordu sú jednými z najlepších na svete. Taký prestíž sa podľa študentov častokrát spája s pocitom, že musíš skrývať svoje nedostatky.

4

zdroj: businessinsider, zdroj všetkých fotiek: businessinsider

Pridať komentár (0)