Úplne sebestačná ReGen village má ambíciu stať sa Teslou medzi ekologickými dedinkami

  • V Holandsku čoskoro vyrastie 100 % energeticky nezávislá dedinka, v ktorej bude radosť žiť.
d
  • V Holandsku čoskoro vyrastie 100 % energeticky nezávislá dedinka, v ktorej bude radosť žiť.

Komunita v Holandsku prišla s nápadom na projekt, ktorý síce nie je svetovou novinkou, ale rozhodne ide o vzrušujúcu renováciu už známeho nápadu. Rovnako ako aj iné komunity po celom svete aj tento startup sa usiluje o úplnú energetickú sebestačnosť. Rozdiel je však v tom, že tento koncept zahŕňa aj moderné high-tech možnosti. Komunita oddelená od elektrickej siete bude používať energiu z moderných technológií, za účelom vytvoriť vlastný systém, ktorý by pokryl všetky ich potreby, a teda produkciu jedla, filtráciu vody a iné bežné potreby.

Ľudia stojaci za týmto zeleným nápadom sú toho názoru, že ak chceme hovoriť o energetickej sebestačnosti, musí ísť o celé dediny, nie iba o jednu budovu v meste. Predsa je určite efektívnejšie, ak sa snažíme dosiahnuť sebestačný život spolu s ďalšími ľuďmi. Startup ReGen Villages developer z Kalifornie má v pláne svoje dielo dokončiť už v roku 2017. Holandsko pritom nie je jedinou krajinou, kde tím z RenGen plánuje postaviť ich eko dediny. V pláne je výstavba aj v Nemecku, Švédsku, Dánsku a Nórsku.

d2
„Skutočne chceme byť ako Tesla ekologických dedín. Redefinujeme vývoj realitného sveta vytváraním týchto regeneratívnych susedstiev. Predovšetkým sa zameriavame na úrodnú pôdu, kde sa dá vypestovať viac biojedla, produkovať čistá voda, viac čistej energie a znížiť objem produkcie odpadu, než len pestovať organické potraviny,“ vysvetľuje generálny riaditeľ ReGen Villages.
Takže cieľom RenGen je nie len vytvorenie farmy, má ísť skôr o celé susedstvá, ktoré budú dokonca produkovať aj energetické prebytky. Takto sa vytvára úplne nový koncept komunít, ktoré budú zdravé a prospešné nie len pre životné, ale aj pre sociálne prostredie. Takáto dedina môže byť teda úplne slobodná a môže svoje prebytky posielať ďalej.

Eko dediny budú taktiež využívať senzory a technológie na monitorovanie spotrebovanej energie. Kvôli zvýšeniu efektivity farmárčenia budú získané dáta posielať do „cloudu“, kde budú dostupné pre dediny v podobných regiónoch, aby si pomohli navzájom. Tento postup je podobný ako pri vylepšovaní vozidiel Tesla, tie  tiež získavajú dáta zo systému autopilota a následne ich používajú na vylepšovanie vozidiel.

d3

„ Očakávame doslova tony bio jedla každý rok – od zeleniny, ovocia cez oriešky, ryby, vajíčka alebo mlieko. Všetko môže pritom po celý rok rásť a byť dostupné vo vertikálnom systéme záhrad,“ dodáva Ehrlich.
Tento projekt bol predstavený v rámci Venice Biennale s dizajnom, ktorý bol navrhnutý dánskou architektonickou firmou Effekt. Dedinka má vyrásť len 20 minút cesty od Amsterdamu v mestečku Almere. Na začiatku bude projekt zahŕňať 25 obytných domov, pričom po dokončení sa ich očakáva 100. Počiatočné úspechy tento projekt povzbudili na ďalšiu expanziu dokonca až do subsaharskej Afriky a Indie.

zdroj:sciencealert.com zdroj obrázkov a titulnej fotografie:sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá