Úplný zákaz vodenia psov do Tatier môže byť čoskoro realitou

  • Nový navrhovaný návštevný poriadok TANAP-u robí vrásky na čele mnohým psíčkarom
  • Iniciatíva Zvierací ombudsman navrhuje namiesto celoplošného zákazu psov zvýšenie pokút na 2000 eur
  • A to v prípade, ak nie je zviera uviazané na vôdzke
gog
pexels.com
  • Nový navrhovaný návštevný poriadok TANAP-u robí vrásky na čele mnohým psíčkarom
  • Iniciatíva Zvierací ombudsman navrhuje namiesto celoplošného zákazu psov zvýšenie pokút na 2000 eur
  • A to v prípade, ak nie je zviera uviazané na vôdzke

Navrhovaný zákaz pohybu psov v Tatranskom národnom parku (TANAP) považuje iniciatíva Zvierací ombudsman za neprimerane reštriktívny krok. Namiesto zákazu navrhuje zvýšenie pokút za pohyb so zvieraťom, ktoré nie je uviazané na vôdzke. Iniciatíva preto chce k návrhu nového návštevného poriadku podať hromadnú pripomienku. Doposiaľ mali psy do TANAP-u umožnený prístup pod podmienkou, že budú uviazané.

„Hoci chápeme, že nedodržiavanie tohto opatrenia zo strany majiteľov zvierat si vyžaduje tvrdšie postupy v záujme ochrany jedinečnej tatranskej prírody, celoplošný zákaz pohybu psov v TANAP-e možno považovať za neprimerane reštriktívny krok, ktorý postihne všetkých majiteľov bez rozdielu – aj disciplinovaných návštevníkov. Domnievame sa, že naše prírodné bohatstvo by nemalo byť psičkárom upierané iba preto, lebo časť návštevníkov nerešpektuje platné pravidlá,” zdôvodnila zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

zdroj: pexels.com

Iniciatíva navrhuje namiesto celoplošného zákazu zvýšenie pokút za pohyb v TANAP-e so zvieraťom, ktoré nie je uviazané na vôdzke, na 2000 eur. „Len takéto opatrenie nebude zbytočne a vopred trestať poctivých majiteľov psov. Takto vysoko určená sankcia zároveň zodpovedá aj spoločenskej nebezpečnosti a závažnosti priestupku a je primeraná chránenému záujmu, ktorým je v tomto prípade ochrana tatranskej prírody,” povedala Stanová.

Iniciatíva sa tak pridala k viacerým kritikom navrhovaného návštevného poriadku TANAP-u. Nepáči sa ani Slovenskému horolezeckému spolku JAMES, vodákom či skialpinistom.

zdroj: pexels.com

Správa národného parku navrhla sprísnenie, keďže mnohí turisti nerešpektovali súčasné pravidlá a voľne pobehujúce psy naháňali chránené zvieratá. Podľa riaditeľa Správy TANAP-u Pavla Majka si za navrhovaný zákaz pohybu psov môžu ľudia do istej miery aj sami.

„Toto vyhodnocujeme ako zásadný a negatívny vplyv v alpínskom stupni. Psy, ktoré ľudia púšťajú voľne, prenasledujú divú zver, chránené živočíchy a často sa ich boja aj ľudia. Preto požadujeme, aby sa psy v národnom parku nevyskytovali,” zdôvodnil pred časom pre médiá Majko.

zdroj: pexels.com

Stretnúť psa na horskom chodníku či na horných staniciach lanoviek nie je nič výnimočné. Ich majitelia bývajú rôzni, tak ako plemená, s ktorými sa rozhodli vyraziť na túru. Na jednej strane mnohí dôsledne dbajú na pokyny Správy TANAP-u, odpratávajú po psoch exkrementy a držia sa s nimi v prostredí, ktoré ich pes dokáže zvládnuť. Existujú však aj extrémy – napríklad keď záchranári počas zachraňovali turistov aj s ich psom v masíve Gerlachovského štítu.

Pri rozhodovaní sa či svojho domáceho miláčika brať alebo nebrať do chráneného územia by sme sa preto mali riadiť najmä zdravým rozumom – dbať na povahu, poslušnosť a v neposlednom rade aj na na fyzickú kondíciu psa.

zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá