AKTUÁLNE: Vieme, aké opatrenia nastolil Matovič po stretnutiach s vedcami. Ak nepomôžu, Slovensko vypne
AKTUÁLNE: Po 20:00 sa možno z domu nedostaneš. Poslankyňa SaS potvrdila, že v hre je aj zákaz nočného vychádzania
Česko zavádza prísne opatrenia. Ľudia si musia pred odchodom z domu napísať čestné vyhlásenie, kam a prečo idú
Urýchľovače častíc predstavujú nebezpečenstvo: Môžu spôsobiť masívne scvrknutie Zeme
- Anglický vedec Lord Martin Rees sa rozhodol, že poriadne vystraší ľudstvo
- Práve preto vydal knižné dielo On The Future: Prospects for Humanity, v ktorom sa zmienil o rizikách, ktoré nám hrozia
- Vedel si, že nebezpečenstvo pre celý vesmír predstavuje napríklad urýchľovač častíc?
- Anglický vedec Lord Martin Rees sa rozhodol, že poriadne vystraší ľudstvo
- Práve preto vydal knižné dielo On The Future: Prospects for Humanity, v ktorom sa zmienil o rizikách, ktoré nám hrozia
- Vedel si, že nebezpečenstvo pre celý vesmír predstavuje napríklad urýchľovač častíc?
O tom, že ľudstvu hrozí v budúcnosti zánik pravdepodobne vieš. Nepríjemne prekvapiť by nás mala matka príroda, ktorá sa rozhodne zakročiť proti drancovaniu našej planéty. Takéto čierne scenáre predpokladajú rôzni ochrancovia prírody a vedci. Vedel si však, že obrovskú katastrofu si môžme spôsobiť aj my sami? A nie sú to len vojny? Na to, aké nebezpečné sú napríklad urýchľovače častíc nás chce upozorniť vedec Lord Martin Rees.
Ten, samozrejme, vychádza z katastrofických scenárov typu: „Čo keby sa niečo pokazilo?“ Preto nás varuje, aby sme dohliadali na tieto pomerne neškodné zariadenia. Ak by sa totiž niečo pokazilo, mohlo by to vytvoriť napríklad čiernu dieru, ktorá by sa správala ako obrovský vysávač. Čierna diera je dobrá tak vo vesmíre, ale nie na Zemi. V horšom prípade by sa mohla Zem dokonca pretransformovať na superhustú guľu, ktorá by mala priemer 100 metrov, čo je veľkosť futbalového ihriska.
Sú katastrofické scenáre opodstatnené?
Na sto metroch by miliardy ľudí určite neprežili. Toto a ešte viac sa dočítaš v jeho knihe s názvom On The Future: Prospects for Humanity. Najhoršou možnosťou je podľa neho to, že takéto zariadenie by mohlo dokonca pohltiť celý vesmír. Posledný scenár vyzerá byť poriadne pritiahnutý za vlasy. Vysvetľuje ho nasledovne: Vesmírny priestor podľa neho pozostáva z vákua, čo je pravda. V tomto naoko prázdnom priestore však pôsobia všetky sily, ktoré držia vesmír pohromade.
Ktovie koľko energie treba na to, aby mohli byť tieto sily narušené. Ak narušíme túto neviditeľnú kostru, tak máme problém. Inovácia je vždy hazardom. „Ak nepredchádzame rizikám, môžme predchádzať benefitom,“ píše Lord Martin Rees vo svojej knihe. Množstvo z týchto rizík pôsobí, samozrejme, úsmevne, ale mnohé ešte netušíme, takže ich netreba brať ako nereálne.
Jeho obavy však vyvracajú kapacity, ako napríklad nedávno zosnulý Stephen Hawking, ktorý tvrdil, že urýchľovače častíc nie sú rizikom. Podľa neho v zemskej atmosfére prebiehajú omnoho silnejšie kolízie a nič sa nestane.
zdroj: dailymail.co.uk