Utajený umelec Banksy urobil rozruch v Benátkach. Ihneď ho vykázala polícia

  • Banksy predstavil dielo s dvojzmyselným názvom Benátky v oleji
  • Kontroverzným dielom chcel  upozorniť na vplyv cestovného ruchu na životné prostredie
  • Nakoniec ho z miesta vykázali policajti, nakoľko nemal potrebné povolenie na postavenie stánku
banikk
unsplash.com
  • Banksy predstavil dielo s dvojzmyselným názvom Benátky v oleji
  • Kontroverzným dielom chcel  upozorniť na vplyv cestovného ruchu na životné prostredie
  • Nakoniec ho z miesta vykázali policajti, nakoľko nemal potrebné povolenie na postavenie stánku

Banksy svoju poslednú akciu zdokumentoval na videu, ktoré zverejnil na Instagrame. „Staviam svoj stánok na benátskom bienále,“ uvádza na sociálnej sieti. „Hoci to je najväčšia a najprestížnejšia umelecká udalosť na svete, z nejakého dôvodu ma zatiaľ nikdy nepozvali,“ vysvetľuje na sociálnej sieti.

Posolstvo diela je jasné. Občania, umelci a bežní ľudia musia z Benátok odísť, zatiaľ čo veľké turistické lode zostanú.

Talianske mesto na vode patrí medzi najkrajšie mestá sveta. Výsledkom je obrovský záujem turistov, ktorý však spôsobuje problémy nielen mestu ako takému, ale aj samotným obyvateľom. Obyvatelia Benátok totiž vyjadrovali už dlhšiu dobu nespokojnosť. Neporiadok, ktorý narobili turisti totiž museli odstraňovať na vlastné náklady.

Toto sa im nepáčilo, a tak vedeniu mesta nezostávalo nič iné, než nájsť nejaké riešenie. Výsledkom je zavedenie daní pre turistov. Koľko návštevníci zaplatia? Podľa informácií by sa malo jednať o sumu od 2,50 až do 10 eur za jeden deň pobytu. Výška dane závisí od toho, či sa bude jednať o obdobie mimo sezóny alebo cez sezónu.

Banksy a problémy sveta

Aj napriek tomu, že mu jeho meno pozná skoro každý, zostáva v anonymite. Bristolský rodák Banksy si aj po dvadsiatich rokoch udržiava svoju slávu. Svet ho pozná najmä vďaka jeho satirickým street art dielam, ktoré vrhajú nový pohľad na problémy tohto sveta, ako napríklad vojna, či globálne otepľovanie.

Banksyho filozofia však nie je tak jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Jedna z vecí, ktoré propaguje, je však dosť priamočiara. A to, že Banksy nie je na predaj. Banksy je zadarmo v uliciach pre všetkých.

Jeho dielo, na ktorom sa nachádza dievčatko s balónom sa ale na aukcii predal za 1 milión libier. Akonáhle však bolo dielo za túto astronomickú cenu predané, v aukčnej sieni nastal rozruch, pretože sa obraz sám skartoval.

Bansky na svojom Instagrame uviedol vysvetlenie pre svoj posledný kúsok. „Pred pár rokmi som do svojho obrazu tajne zabudoval skartovačku. Pre prípad, že by niekedy išiel do aukcie.“ Keď kladivko odkleplo slová: „Predané za jeden milión libier,“ obraz sa začal pomaličky posúvať z rámu smerom nadol, pričom z neho zostávali len satirické konfety.

Banksy síce zničil obraz, ktorý mu v tej chvíli už nepatril, avšak týmto skutkom zároveň zdvojnásobil jeho hodnotu. „Tento čin pritiahol pozornosť médii a Banksy takto zdvihol hodnotu diela v jeho skartovanej podobe o minimálne 50%, možno sa vyšplhá aj na viac ako 2 milióny,hovorí Joey Syer spoluzakladateľ stránky myartbroker.com, ktorá predáva Banksyho diela.

zdroj: standard.co.uk, themayor.eur, Instagram

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech