Utiekol pred nacistami, neskôr zarobil miliardy, dnes je nepriateľom Fica. Kto je v skutočnosti Geogre Soros?

  • Skrýval sa pred nacistami a študoval filozofiu
  • Je človekom, ktorý si vyslúžil prezývku muža, ktorý položil anglickú národnú banku
Soros
Instagram/georgesoros
  • Skrýval sa pred nacistami a študoval filozofiu
  • Je človekom, ktorý si vyslúžil prezývku muža, ktorý položil anglickú národnú banku

Je vraj zodpovedný za protesty v Amerike, organizuje príchod nelegálnych migrantov, a má čo dočinenia s príchodom koronavírusu. Aj takéto hoaxy sa objavili v súvislosti s menom George Soros.

Horší fakt než ten, že podobným nepravdám veria voliči jednotlivých strán je, že podobným informáciám očividne začínajú podliehať aj niektorí politici.

Veria tomu, že jeho postava organizuje sprisahania proti ich vládam a niektorí s obľubou využívajú jeho meno vo svojich výrokoch. Kto to teda George Soros je a ako sa dostal do povedomia ľudí?

Prenasledovaný kvôli náboženstvu

Ako všetci vedia, tento dnes už 90-ročný pán sa narodil v Maďarsku, konkrétne 12. augusta 1930 pod vlastným menom György Schwartz.

Pochádza zo židovskej rodiny, ktorá si musela zmeniť doklady, nakoľko sa obávala deportácie do koncentračných táborov. Vďaka tomu teda prežil jedno z najťažších období nacistickej okupácie v rokoch 1944-1945, počas ktorého zahynulo 500 000 maďarských židov.

„Namiesto toho, aby sme sa podriadili osudu, vzdorovali sme sile zla, ktorá bola oveľa mocnejšia než my – a napriek tomu sme zvíťazili. Nielenže sme prežili, ale dokázali sme pomôcť aj iným,“ uvádza jeho výpoveď portál Teraz.sk.

Wuchanské laboratórium spriada plány s Billom Gatesom a Georgeom Sorosom? Je to totálny výmysel

Podobný ťah bol úspešným a George Soros odišiel do Británie. Tam sa spočiatku živil manuálnou prácou na železnici, či ako čašník v nočnom klube. Neskôr na ekonomickej škole vyštudoval filozofiu.

Sme uvádza, že práve tu sa začal viac venovať pojmu „otvorená spoločnosť“, o ktorej rozprával počas prednášok slávny filozof Karl Popper.

Naplno sa teda venoval hľadaniu rozdielov medzi zatvorenou spoločnosťou, pred ktorou musel utekať v dôsledku pôvodu a otvorenou spoločnosťou, v ktorej túžil žiť.

Neskôr začal pracovať v londýnskej banke Singer & Friedlandera a v roku 1956 sa presťahoval do New Yorku, kde sa začala písať jeho kariéra v oblasti financií.

Celé desaťročie strávil prácou na rôznych pozíciách na Wall Street. Koncom 60. rokov založil Quantum Fund, ktorý sa stal jedným z najúspešnejších hedžových fondov všetkých čias.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa George Soros (@georgesoros)

Počiatky filantropie

Keď sa raz George Soros prechádzal ulicou, zacítil bolesť v oblasti srdca. Bol presvedčený, že ide o infarkt. Aj napriek tomu, že ku tragickému záveru nedošlo, George sa vraj rozhodol prehodnotiť svoj postoj k životu ako takému.

Nechal si prerátať svoj majetok a po uspokojivých výsledkoch sa rozhodol určité časti venovať tým, ktorí to potrebujú viac.

V roku 1979 založil Open Society Fund, ktorý sa riadil teóriou, ktorú Soros nadobúdal počas štúdia na vysokej škole.

Koncom 70. rokov svoju pozornosť venoval napríklad poskytovaniu štipendií černochom na univerzite v Kapskom Meste.

V roku 1991 sa rozhodol v Prahe založiť Stredoeurópsku univerzitu. Česká vláda však nebola ochotná aktivity školy financovať a univerzita sa presťahovala do Budapešti.

Ani toto mesto však nebolo jej konečným pôsobiskom. Ním sa stala až Viedeň. Ako uvádza portál Aktualne.cz, v roku 2017 už bolo súčasťou univerzity približne 1 500 študentov z 117 krajín sveta.

Miliónové straty

Jeho finančné prostriedky sa začali navyšovať vďaka jeho odvážnym investičným rozhodnutiam. Stal sa akýmsi vizionárom, ktorý predpovedal krach svetových akciových trhov z októbra 1987.

Aj rok 1992 súvisel s jeho úspešnými predpoveďami. V tom období sa zrodila prezývka „muž, ktorý položil anglickú národnú banku“. Ako sa to ale stalo?

V tomto roku totiž britská vláda znehodnotila libru šterlingov. Soros prostredníctvom svojej skupiny Quantum predal pred devalváciou miliardy libier, väčšinu z nich za požičané peniaze. Potom ich odkúpil a požičané peniaze splatil.

Dosiahol tak zisk približne 1 miliardu dolárov. Z poklesu libry samozrejme profitovali aj iní finančníci, ale rozsah Sorosových operácií prekonal všetky ostatné.

V roku 1994 ale jeho inštinkty dočasne zlyhali. Špekuloval totiž o tom, že oproti japonskému jenu vzrástla hodnota doláru. Nebolo tomu tak a americká mena klesala celý rok.

Britannica uvádza, že jeho Kvantový fond tak údajne stratil stovky miliónov za jediný februárový deň.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa George Soros (@georgesoros)

Tretie manželstvo v poradí

Ako roky plynuli, meno George Soros sa dostávalo do povedomia spoločnosti čoraz viac. December 2002 ale pre spomínaného muža nebol príliš priaznivým.

Parížsky súd ho totiž uznal vinným vo veci zneužitia dôverných informácií o akciách banky Société Générale. Denník Sme v tom čase zverejnil informáciu, že v súvislosti s podobným činom bol nútený zaplatiť pokutu vo výške 2,2 milióna eur.

Aktuálny majetok Georga Sorosa sa pohybuje vo výške približne 8,6 miliárd dolárov.

Aj po podobnom prešľape pokračoval naďalej vo filantropii a stal sa akýmsi sponzorom projektov krajín tretieho sveta. Zaujíma sa tiež o zlepšovanie postavenia Rómov a skvalitňovanie otvorenej spoločnosti.

Peniaze zo svojho fondu tiež venuje na modernizáciu škôl a podnikov.

Soros je ako Hitler, povedal maďarský politik. Maďarov a Poliakov prirovnal k prenasledovaným Židom

George však nebol jediným z rodiny, kto sa podobným aktivitám venoval. Jeho starší brat Paul, ktorý zomrel v roku 2013, bol taktiež filantropom.

Od rovnakého roku je Soros tretíkrát ženatý. Za ženu si vzal o 40 rokov mladšiu konzultantku v oblasti vzdelávania a zdravotnej starostlivosti Tamiko Boltonovú.

Ako píše BBC, s prvou manželkou Annaliese Witschakovou sa oženil v roku 1960. S ňou mal dvoch synov a dcéru. Rozviedli sa v roku 1983.

Z druhého manželstva má dvoch synov a vzťah so Susan Weberovou vydržal Sorosovi do roku 2005.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa George Soros (@georgesoros)

George Soros ako nepriateľ číslo jeden

Jeho meno sa začalo čoraz častejšie spájať aj s politickým aktivizmom. V roku 2004 sľúbil milióny dolárov skupinám ako MoveOn.org, ktoré sa mali postaviť proti znovuzvoleniu prezidenta George W. Busha.

Ako píše The Guardian, Soros zastával názor, že Bush prijal po útokoch z 11. septembra „surovú formu sociálneho darvinizmu“, ktorá vychádzala z predpokladu, že „ak chceme prežiť, musíme sa spoliehať na použitie sily“.

Soros sa totiž obával, že Bush povedie národ k trvalému vojnovému stavu. Prezident teda pre Sorosa nepredstavoval osobu, ktorá sa stotožňuje s myšlienkou otvorenej spoločnosti, o ktorej tak často rozprával.

Neskôr sa stal významným zástancom prezidentskej kampane Baracka Obamu. Podporil tiež Hillary Clintonovú aj Joea Bidena.

Televízia Fox News, ktorá podporovala prezidenta Trumpa, opakovane odvysielala tvrdenia, že Soros túži po otvorení hraníc, a s tým spojeným neobmedzeným prisťahovalectvom.

Portál BBC poukázal na to, že podobné informácie nie sú živené len Američanmi. Konšpirácie súvisiace s menom George Soros sa šíria mnohými krajinami. 

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan obvinil Sorosa z toho, že je jadrom židovského sprisahania, a chce rozdeliť Turecko.

Rodná krajina Georga Sorosa s hoaxami tiež nezaostáva. Premiér Viktor Orbán a jeho populistická vláda tvrdia, že Soros plánuje sprisahanie súvisiace so zaplavením Maďarska migrantmi. Tak má vraj dôjsť k zničeniu ich národa.

Prezident a rektor Stredoeurópskej univerzity, ktorú Soros založil, povedal, že Vláda Viktora Orbána sa rozhodla zo Sorosa spraviť nepriateľa číslo jeden. Všetci sme ale svedkami toho, že tak nespravila iba vláda v Maďarsku.

Zdroje: sme.sk, zpravy.aktualne.cz, britannica.com, sme.sk, bbc.com, The Guardian, teraz.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech