Ako 22-ročný bol milionárom, potom takmer skrachoval. Teraz opäť vedie multimiliónovú spoločnosť

Dárius Polák / 8. júna 2016 / Startupy

Tomas Gorny je Poliak, ktorý si splnil svoj americký sen.

Do USA prišiel v 90-tych rokov 20. storočia. Ledva vedel rozprávať po anglicky a vo svojich prvých dvoch rokoch musel pracovať na polovičný úväzok ako poslíček a upratovač.

Dnes je úspešný podnikateľ, ktorý vedie tri rôzne spoločnosti. Jednou z nich je Nextiva – cloud biznis-mobilná služba, ktorá mieri tento rok k 100 miliónovému zisku. Svoj predchádzajúci startup s názvom Endurance International predal Gorny za takmer 1 miliardu dolárov.

tomas gorny 2

foto: businessinsider

Už od mladého veku túžil byť podnikateľom. V 17-tich rokoch viedol v Európe počítačovú distribučnú službu a po presťahovaní sa do Spojených Štátov bol medzi prvými členmi web-hostingovej spoločnosti Internet Communications.

V tejto dobe mal niekoľko prác na to, aby dokázal zvládať splátky za auto a nájom. No už o dva roky na to sa Internet Communications predala inej spoločnosti menom Interliant, vďaka čomu sa stal Tomas ako 22-ročný milionárom!

S plným vačkom sa rozhodol svoje nadobudnuté peniaze investovať do iných spoločností. Žiaľ, tesne na to nastal koniec éry dot-com a nešťastie v podobe teroristického útoku na dvojičky, kvôli čomu prišiel o väčšinu svojho imania. Ostalo mu iba auto a $10 000 dolárov na účte. Priznáva, že vtedy vsadil všetko na jednu kartu a nevyšlo mu to.

bizj.us

foto: bizj.s

Gorny bol však technicky zdatný vďaka svojej skúsenosti vo web-hosting prostredí a podarilo sa mu v roku 2001 založiť nový startup menom IPOWER. Išlo o (prekvapivo) web-hosting službu určenú pre malých podnikateľov, a keďže to bolo lacné a rýchle, IPOWER sa okamžite uchytil.

„Ihneď potom, čo som v roku 2001 zlyhal, som začal budovať spoločnosti. To bola jediná vec, ktorú som vedel.“

V roku 2007 patrilo IPOWER medzi väčších web-hosting poskytovateľov a spojilo sa s Endurance International. Štyri roky na to sa spoločnosť predala za takmer 1 miliardu dolárov, a keďže Gorny mal väčšinový podiel, opäť bol v balíku.

Odvtedy sa mu podarilo spustiť tri nové startupy: Nextiva, United Web, startup inkubátor a Site Lock (webová bezpečnostná spoločnosť). Ani jedna zo spoločností nemá externých investorov, Gorny ich financuje úplne sám.

bizj.uss

foto: Daniel Lamont, bizj.us

Za všetky tie roky sa toho naučil veľa, a zosumarizoval to do šiestich základných bodov:

  1. Nemaj exit stratégiu – nezačínaj podnikať s cieľom predať svoju spoločnosť. Namiesto toho sa sústreď na vytváranie skutočnej hodnoty pre ostatných.
  2. Užívaj si pocit podcenenia – Gorny začal podnikať vo veľmi mladom veku a nikdy sa nezbavil svojho poľského prízvuku. Tvrdí, že to bola preňho v skutočnosti výhoda a dokázal prevýšiť ľudí, ktorí ho podcenili.
  3. Pracuj iba s dobrými ľuďmi – samotné podnikanie ti zožerie veľa nervov, nestrácaj preto zbytočne ďalšie s ľuďmi, ktorých nemáš rád.
  4. Najlepšia investícia, je investícia do teba – po zlej skúsenosti s investovaním do iných startupov sa Gorny stal konzervatívnejším s ďalšími investíciami. Namiesto toho trávi viac času hľadaním spôsobov, ako investovať do seba, vďaka čomu jeho spoločnosti nemajú externých investorov.
  5. Nasadzovať vlastnú kožu ťa zlepšuje – vďaka tomu, že vo všetkých startupoch má iba vlastné peniaze, uvažuje o jednotlivých krokoch dôkladnejšie a zvažuje všetky možnosti.
  6. Zlyhanie je najlepšie vzdelanie – Gorny si užil veľa úspechov, no aj veľa neúspechov a verí, že práve zlyhania ho naučili najviac. I preto sa neteší vždy z každého úspechu.

Gorny možno nepatrí medzi smotánku v Silicon Valley, no jeho príbeh je hodný zdieľania na Startitup. Dokázal, že i napriek nepriaznivým podmienkam dokáže človek nakoniec dosiahnuť to, po čom túži.

glassdoor

foto: glassdoor.com

zdroj: businessinsider, zdroj titulnej fotky: businessinsider

Pridať komentár (0)