V Anglicku vznikla špeciálna letecká spoločnosť rešpektujúca islamské právo šaría

  • Anglicko je rajom pre prisťahovalcov, medzi ktorými sa nájdu aj vyznávači islamu
  • Práve pre nich bude určená nová letecká spoločnosť fungujúca v súlade s právom šaría
  • Za spoločnosťou stojí podnikateľ z Bangladéša, ktorý vyrastal v Londýne
letecká spoločnosť
channel4
  • Anglicko je rajom pre prisťahovalcov, medzi ktorými sa nájdu aj vyznávači islamu
  • Práve pre nich bude určená nová letecká spoločnosť fungujúca v súlade s právom šaría
  • Za spoločnosťou stojí podnikateľ z Bangladéša, ktorý vyrastal v Londýne

Kontroverznú spoločnosť má na svedomí podnikateľ Kazi Shafiqur Rahman z Bangladéša, ktorý žije v Londýne od roku 1997, kedy prišiel do Anglicka spolu so svojimi rodičmi, dvoma sestrami a piatimi bratmi. Rodina žila v trojizbovom byte. V čase, keď začínal podnikať mal na rozbeh hotovosť vo výške 681 €. Za túto sumu nakúpil parfémy, ktoré mu do Anglicka posielal ďalší brat žijúci v Egypte.

O exotické voňavky bol v Anglicku veľký záujem. Pouličný predaj bolo po čase potrebné zoficiálniť, a tak vznikla spoločnosť Sunnamusk, ktorú založil práve so svojim bratom Kazim Abidurom Rahmanom. Bangladéš je jednou z najchudobnejších krajín sveta a najrozšírenejším náboženstvom je práve islam. Je tak jedným z mnohých prisťahovalcov, ktorí vyznávajú toto kontroverzné náboženstvo, ktoré v negatívnom svetle spropagovala teroristická skupina ISIS.

Kaziho odvekým snom bolo vlastniť aerolínie. Rozhodol sa, že si to splní, a tak uzrela svetlo sveta letecká spoločnosť Firnas Airways. Tá by mala v budúcnosti realizovať dlhé lety na Stredný východ. Biznis treba budovať postupne, a preto sa začne s krátkymi letmi, ktoré budú prepájať anglické mestá. Podnikateľ si v súčasnosti prenajíma stroj Jetstream 32, ktorý ma miesto pre 19 cestujúcich.

K stínaniu hláv nedôjde

Jeho snaha o vybudovanie veľkej leteckej spoločnosti bude dokonca zachytená na televízne kamery. Bude sa vysielať v podobe dokumentu s názvom Ako vybudovať leteckú spoločnosť. Jeho „dieťa“ bude fungovať v súlade s islamským právom šaría. Neznamená to však, že sa tu budú kameňovať ženy a stínať hlavy. Pred každým letom však bude prebiehať modlitba, a tak isto je na palube prísne zakázaný alkohol.

„Som občanom Británie, ale kedykoľvek prechádzaš cez bezpečnostnú kontrolu sa cítiš, ako keby si urobil niečo zlé. Každý sa na teba pozerá. Toto sa musí zmeniť. Ak tu dokážeme zakomponovať náboženskú kultúru, prinesie to obrovskú zmenu,“ povedal podnikavý muž.

Uvedomuje si však, že na svojej podnikateľskej ceste sa stretne s množstvom neprajníkov. Za všetko hovoria komentáre verejnosti, ktorá na ňom nenechá ani kúsok nitky suchej. Už dnes dostáva pichľavé otázky ohľadom toho, či bude jeho spoločnosť robiť zastávku v Islamskom štáte alebo či zamestnáva kamikadze pilotov.  Kazi Shafiqur Rahman si však uvedomuje, že kontroverzná povesť je to, čo predáva, a tak si z toho nič nerobí.

Chrbát mu kryje letecký konzultant John Brayford, ktorý mu dáva cenné rady. „Jeho sen je beh na dlhú trať. Milujem však každú minútu práce, ktorú pre neho robím,“ povedal.

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech