V Belgicku sa objavil vôbec prvý vlk po viac ako storočí

  • Belgicko bolo pravdepodobne poslednou krajinou, ktorej sa tieto psovité šelmy oblúkom vyhýbali
  • Jeden odvážlivec sa však našiel a po viac ako sto rokoch a strastiplnej ceste sa odvážil na územie Belgicka
  • Hoci vlky z Európy takmer vymizli, dnes sa ich počet utešene rozrastá
vlk
unsplash.com
  • Belgicko bolo pravdepodobne poslednou krajinou, ktorej sa tieto psovité šelmy oblúkom vyhýbali
  • Jeden odvážlivec sa však našiel a po viac ako sto rokoch a strastiplnej ceste sa odvážil na územie Belgicka
  • Hoci vlky z Európy takmer vymizli, dnes sa ich počet utešene rozrastá

Vlky boli v minulosti veľmi rozšíreným druhom zvierat takmer na celom svete. Vyskytovali sa na území celej Európy a Ázie. V Severnej Amerike ich revír predstavoval pás územia od Aljašky až po Mexiko. Vyskytovali sa aj v Británii či v Japonsku. V týchto ostrovných krajinách boli však úplne vyhubené. Niektoré poddruhy vlka tak už nikdy neuvidíš. Počet týchto zaujímavých šeliem rapídne poklesol.

Za jeho pokles v Európe môžu samozrejme ľudia. Tí vlka okrem lovenia vytláčali zo svojho územia. Začiatkom 20-teho storočia sa totiž intenzívne budovali mestá a fabriky. Chlpaté šelmy tak museli svoje územia opustiť. Ich útočiskom sa stali odľahlé oblasti Poľska a Karpát. Vďaka týmto miestam sa im podarilo prežiť. Dnes sa postupne vracajú na domovské územia a postupne obsadzujú každú krajinu v Európe. Poslednou krajinou, ktorej sa akosi vyhýbali, bolo Belgicko.

Jeden tu však predsa len zablúdil v januári tohto roka, a tak môžeme smelo povedať, že vlky žijú opäť tam, kde žili aj predtým. Pohyb odvážneho samotára sa podarilo sledovať vďaka elektronickému obojku. Zistilo sa, že tento cestovateľ je pôvodom Nemec. Jeho púť začala totiž v tejto krajine, následne sa presúval cez územie Holandska.

Zviera prešlo vzdialenosť 500 kilometrov za 10 dní, takže to bola skôr prechádzka. Vlk totiž dokáže denne prejsť vzdialenosť 200 kilometrov, čo bolo namerané maximum. Tento vlk v Belgicku však predsa len nemusel byť prvým. V roku 2011 zachytila fotopasca na juhu Belgicka šelmu pripomínajúcu vlka. Ale fotografia nestačila, pretože chýbali ďalšie fyzické dôkazy priamo z miesta činu v podobe srsti či stôp.

Nie každý sa však návratu týchto inteligentných šeliem potešil. Milovníci zvierat sú však vo vytržení. Obavy majú hlavne farmári na území Španielska, Talianska a Francúzka. Okrem vlkov totiž svoje územia obsadzujú aj iné zvieratá. Vracajú sa šakaly, rysy a medvede. Belgická vláda chce záujem vlkov udržať a dokonca pripravuje stratégiu, ktorá by mala zaručiť pravidelný návrat týchto šeliem na územie krajiny. Farmári, ktorí majú strach o svoje zvieratá, by tak mohli dostať od štátu finančnú kompenzáciu škôd, ktoré by im mohli vlci spôsobiť. Návrat mnohých predátorov má však aj svoje pozitívne stránky. Prinesie vyváženosť do narušeného prírodného ekosystému.

zdroj: iflscience.com , phys.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech