V Česku majú inteligentnú lavičku, ktorá je obrovským hitom. Záujemcov má už aj zo zahraničia

  • Cez letné dni trávime mnoho času vonku a naberáme pozitívnu energiu zo slnečných lúčov
  • Na podobnom princípe funguje aj CapaSitty, inteligentná lavička vybavená solárnymi panelmi
  • Ponúka nielen príjemné posedenie v letných mesiacoch, ale zabezpečí dostatok energie pre tvoje zariadenia
lavička
facebook.com
  • Cez letné dni trávime mnoho času vonku a naberáme pozitívnu energiu zo slnečných lúčov
  • Na podobnom princípe funguje aj CapaSitty, inteligentná lavička vybavená solárnymi panelmi
  • Ponúka nielen príjemné posedenie v letných mesiacoch, ale zabezpečí dostatok energie pre tvoje zariadenia

Pravdepodobne najmasívnejšia lavička, akú si kedy videl, je navrhnutá tak, aby vydržala nielen nepriaznivé počasie, ale zároveň odolala prípadným jedincom, ktorí by si na nej chceli vybiť svoju nadbytočnú zlosť. Chvalabohu, zatiaľ sa nič nestalo a na 400 kilogramov vážiacej lavičke zo železobetónu a dreva nenájdeš ani škrabanec aj napriek tomu, že jej prvá verzia bola inštalovaná v Prahe už v roku 2016. Bodaj by aj, keď bola ešte donedávna jedinou svojho druhu v Českej republike.

Najmodernejšie solárne panely sú chránené tvrdeným sklom a hlavná elektronika sa nachádza v železnej skrinke. Na posed sa používa kvalitné jaseňové, prípadne dubové drevo, čo zaručuje dlhú životnosť. Bočné steny sú tvorené betónom a kovové časti kartáčovanou oceľou.

Nová doba prináša nové možnosti a táto lavička odráža trend 21. storočia – byť pripojený vždy a všade. Okrem toho sa rozrastá počet ľudí, ktorých práca sa neviaže na určité miesto. Čo môže byť lepšie ako pracovať v letných mesiacoch napríklad na pobreží rieky či jazera? Toto riešenie to umožní, pričom zaručí nielen dostatok energie, ale aj pripojenie na internet. Možno sa raz dočkáme aj hromadného nasadenia, napríklad v parkoch.

Okruh záujemcov rapídne narastá

Toto dielko má na svedomí česká firma FullCapaCity, ktorá sa snaží zahrnúť do svojich dizajnových riešení najnovšie technológie z oblasti obnoviteľných zdrojov energie. Záujem o lavičku postupne narastá. Osamotená lavička v Prahe tak konečne dostala svojich súrodencov. Jednu inštalovali na konci mája v Blatné a v Lipne nad Vltavou. Na poradovníku sú však aj ďalšie české mestá. Chýr o „zázračných lavičkách“ sa postupne rozšíril aj mimo Českej republiky. Ozvali sa prví zákazníci zo zahraničia. Vôbec prvý prototyp lavičky predviedli na Expe 2015 v Miláne. Ten bol omnoho masívnejší ako terajšia a kompaktnejšia verzia.

Čo však moderný posed ponúka? Je vybavený dvojicou USB portov so svetelnými indikátormi. Okrem toho umožňuje aj bezdrôtové nabíjanie prostredníctvom indukcie. Vo vnútri je zabudovaný modem s Wi-Fi pripojením a dokonca tu nájdeš aj zariadenie na monitorovanie kvality ovzdušia a hluku. Vďaka zabudovanej veľkokapacitnej batérii dokáže po plnom nabití poskytnúť dostatok energie až na dva týždne. Vďaka týmto intervalom by nemal byť problém s dobitím ani v zimných mesiacoch, kedy je intenzita slnečného žiarenia o dosť nižšia. Do svojej pamäte dokonca zaznamenáva počet pripojení a vyrobené množstvo elektrickej energie.

Dôležitý je aj výber miest, kde by sa mala lavička nainštalovať. Mali by to byť miesta so zvýšeným počtom ľudí. V mestách by to mohli byť námestia alebo parky. Vynikajúcim miestom sú aj vzdelávacie inštitúcie, ako napríklad univerzity alebo knižnice či turistické miesta. Napríklad hrady, rozhľadne alebo národné parky.

zdroj: novinky.cz , hybrid.cz , capasitty.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech